Bolo

Jak upozornit úřad na práci na černo?

Bývalý přítel se vyhýbá práci na smlouvu aby mu nemohla být udělena exekuce na plat tak pracuje na černo? Jak upozornit úřad na tohoto člověka?

Odpovědi
pusinka50

Bohužel již není pracovní povinnost jako za komunistů a pšenka kvete právě takovýmto existencím. Můžete upozornit na firmu, která bývalého přítele na černo zaměstnává, poradila bych se na ministerstvu práce a soc. věcí. Ale tím se nic nevyřeší, přítel si může najít jinou práci na černo. Jestli vám má platit nějaké peníze a neplatí, můžete ho dát k soudu a dluh po něm vymáhat a na skutečnost práce na černo soud v žádosti upozornit. Ale bylo by třeba znát adresu, kde se váš bývalý zdržuje, aby ho soud mohl obeslat. Pokud neplatí alimenty a má toho víc, může dostat trest „natvrdo“, pak ovšem nebude moci z vězení dluhy splácet a budete čekat, až ho propustí a najde si práci, kde mu dají exekuci na plat anebo bude zas pracovat na černo a kolotoč začíná......

meTTax

Dobrý den,
právnické osobě nebo podnikající fyzické osobě hrozí za spáchání správního deliktu umožnění výkonu nelegální práce(ust. § 140 odst. 3 písm. f) zák. č. 435/2004 Sb., o zaměstnanostii, pokuta až do výše 10.000.000 Kč, nejméně však ve výši 250.000 Kč. Fyzické osobě, která pak tuto nelegální práci vykonává, lze za tento přestupek uložit pokutu až do částky 100.000 Kč.( ust. § 139 odst. 3 písm. c) zák. č. 435/2004 Sb., o zam.,
Fyzická osoba, která umožní výkon nelegální práce se také dopouští správního deliktu dle ust. 139 odst. 1 písm. d) výše zmíň. zák., a dle § 139 odst. 3 písm. e) lze takovéto osobě uložit pokutu ve výše 5 000 000,– Kč.
Upozornění poslat k SUIP. Oni už si to překontrolují.

Zůstávám s pozdravem.

ivzez

Telefonicky, dopisem, e-mailem. Oznámení může být i anonymní.

Karel Dikab

Štefan stojka dela na černo a bere sociálních dávky dělá ve stember ku na pile poctivě dveře teď má raní smenu