qwertz

Nevyplacená mzda

Dobrý den, chtel bych se zeptat, jak mohu (legalne ) postupovat, pokud mi byvaly zamestnavatel dluzi zdu a firma jiz zanikla.Kazdopadne provozuje nekolik dalsich zarizeni takze o inslventnosti nemuze byt rec.Od svych byvalych spolupracovniku jsem se dozvedel, ze jim take nebyla mzda vyplacena,ale maji obavy(nejspis) neco podniknou, protoze tento je znam jako staya zkuseny smelinar(hostinsky) ze stare skoly, coz me ovsem vrasky nedelá, naopak o to vetsi bude jeho ostuda..Dekuji za navrhy a odpovedi.

Nejlepší odpověď
standa

Důležité je za jakých okolností, resp. jakým způsobem FIRMA zanikla a zda z právního pohledu vůbec zanikla.

Rovněž je důležité vědět o jaký typ firmy se jedná (fyzická podnikající osoba, právnická osoba).

Bez znalosti výše uvedeného se těžko konkrétně radí, protože může existovat řada možností co se dá dělět nebo už nedá dělat.

Aby moje odpověď byla konkrétní, tak předpokládejme situaci, že DLUŽNÍK je OSVČ, která danou živnost (kde jste byl zaměstnán) již nevykonává, ale je výdělečně činný v jiné ´firmě´ (v jiné živnosti).

V takovém případě mu napište stručný dopis, ve kterém ho vyzýváte k doplacení dlužné mzdy ve výši 20.000 (napište konkrétní sumu), a to nejpozději do 5 pracovních dní na bankovní účet 123456789/1234. Upozorněte jej, že pokud se tak nestane, tak že učiníte následující právní kroky:

  1. podáte podnět ke kontrole Oblastnímu inspektorátu práce, který je pověřen kontrolou pracovně-právních vztahů
  2. podáte podnět Finančnímu úřadu, OSSZ a zdrav.pojišťovně ke kontrole jeho odvodových povinností
  3. podáte ŽALOBU k soudu o náhradu škody, která vám vznikla jednak nezaplacením dlužné mzdy a jednak nevyplacením odstupného

POkud se vám podaří tyto 3 dokumenty zjednodušeně napsat a v kopii je do dopisu přiložit, bude to mít nesporný psychologický účinek, to mi věřte ! 🙂

Jak jsem zde již mnohokrát uváděl, pokud chcete uspět nelze zvolit ´polovičaté´ řešení, ale TVRDĚ musíte jít za svým cílem.

Hodně štěstí !