Hucici

Nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem se včas nepřihlásila na ÚP?

Zdravím vás. Nemůžu se nikde dočíst, jak je to s nárokem na podporu v nezaměstnanosti.

Za poslední 2 roky jsem odpracovala 17 měsíců, podala jsem výpověď a hlavní pracovní poměr skončil k 31.10. Ještě předtím jsem ale odjela na 2 měsíce do zahraničí (čerpala jsem dovolenou), takže jsem se nepřihlásila do 3 dnů na pracovní úřad.

Jdu se přihlásit příští týden, ale chci být připravena. Mám nárok na podporu, i když jsem se nenahlásila do 3 pracovních dnů? V jaké výši a jak dlouho?

Jen pro info, zdravotní si platím sama (za ty dva měsíce, co jsem byla na líbánkách), sociální nehodlám platit.

Prosím, budu ráda, když napíšete jen vy, kdo víte jistě. Mám s Odpovědi.cz zkušenost, že píšou lidi co si myslí a to je docela k ničemu. Děkuji 🙂

Nejlepší odpověď
ladan84

Na odpověď „ocka“ neberte žádný zřetel, je plná nesmyslů. Na podporu mít nárok samozřejmě budete, protože jste splnila podmínky popsané třeba zde:
http://naseducho­dy.cz/clanek_68-podpora-v-nezamestnanos­ti.html
Vy budete mít nárok na 5 měsíců podpory ve výši 45 %, protože jste sama podala výpověď.
Sociální pojištění pochopitelně platit nemusíte (ale to asi víte) a považuji to za rozumné.
Doplňuji:
To co vám píše „ocko“ o určování výše podpory platí u výpovědi dohodou, kdy ÚP prověřuje „závažné důvody“.
Nikdo zde nepsal o zpětném přiznání podpory a na to se ani nikdo neptal.
Pokud nyní byla mladá paní na libankach…

Další odpovědi
anonym

Na podporu v nezaměstnanosti má právo jen občan, který se přihlásil v zákonné lhůtě na úřad práce a splňuje podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti.
První chybu jste udělala hned v tom, že jste se na úřadě práce řádně nezaregistrovala, úřad neinformovala a odjela do zahraničí. Zaregistrovat se totiž nově dá už před skončením výpovědní lhůty. Zpětně se podpora neposkytuje. Výše podpory v nezaměstnanosti se vypočítává podle věku uchazeče o zaměstnání a trvá 5–11 měsíců, opět v návaznosti na věk uchazeče. Výše podpory se pohybuje 2 měsíce ve výši 65%, další dva 50% a následující měsíce 45% průměrného měsíčního platu.
Mezi zákonné částky, které musí povinně hradit každý občan (s výjimkou těch, za něž je hradí stát) patří sociální a zdravotní pojištění. Nemůžete si tedy určovat, že sociální platit nebudete. Nemusíte si platit na nemocenské pojištění, ale v tom případě za dobu nemocenské nedostanete ani korunu.
Doplňuji:
Ladan84 Vás zjevně mystifikuje. Je třeba si v první řadě uvědomit dopad nedodržení zákonných předpisů. Zpětně žádná podpora proplácena není a nebude.
U výpovědí podaných zaměstnancem záleží na posouzení ÚP jakou sazbu podpory zaměstnanci přizná.
Neuvedla jste svůj věk a je tedy s podivem, jak může kdokoliv uvádět, jak dlouho a jak vysokou podporu vám přizná úřad.
Jsem toho názoru, že si ověříte vše ve skutečnosti.
Radit někomu neplatit na důchodové a nemocenské pojištění, to považuji za informace poškozující tazatele. Ověřte si laskavě přímo na úřadě, co takové neplacení pro vás osobně bude znamenat.

Hamon

Taky jsem to v prvních třech dnech nestihl a zaregistroval se až čtvrtý (pracovní + dva dny víkendu) den, problém s tím nebyl. Jak dlouho a kolik se vyplácí, to ti neřeknu, byl jsem na ÚP jen něco přes měsíc

ivzez

Registrace na ÚP je právem (nikoliv povinností) nezaměstnaných.
Tzn., že neexistuje žádná „zákonná lhůta“, během níž byste „se
musela zaregistrovat na ÚP“.

Na podporu v nezaměstnanosti má nárok každý občan,
který se zaeviduje na ÚP, který byl v posledních dvou letech
minimálně 12 měsíců účasten na důchodovém pojištění,
a který o podporu požádá.

Otázkou je, jak ÚP vyhodnotí dobu mezi skončením zaměstnání
a evidencí na ÚP, a jestli Vám podporu přizná z posledního
průměrného výdělku, nebo zda podporu stanoví z průměrné mzdy
v národním hospodářství.

Do výše podpory se promítne i to, zda a jaký důvod skončení zaměstnání
jste uvedla v písemné výpovědi. Pokud jste uvedla např. „následování manžela“,
jde podle zákona o zaměstnanosti o vážný důvod, takže by se podpora neměla krátit na 45 %.

_____
K předchozím odpovědím:

Převážně správně Vám odpovídá Ladan84.

Ladan se mýlí pouze u zkoumání vážnosti důvodu skončení zaměstnání
(zkoumá se jak v případě dohody, tak v případě výpovědi) a chybně
používá obrat „výpověď dohodou“. Tento obrat je sice hodně oblíben
v TV seriálech, ale nic takového neexistuje.

Dohoda je vždy dobrovolný dvoustranný právní krok,
dohodu lze uzavřít pouze v případě, že s ní souhlasí obě strany.

Naopak výpověď je jednostranný právní krok,
k němuž jedna strana nepotřebuje souhlas strany druhé.

Přestože se lze vdát v jakémkoliv věku, odhadla podle mne
Ladan správně věk tazatelky (do 50 let) i délku podpůrčí doby.

Mystifikuje Vás Ocko:

Povinnost platit sociální pojištění nemá každý občan.
Tuto povinnost mají pouze zaměstnanci a OSVČ.

Dokonce je to tak, že se k sociálnímu pojištění nemůže nikdo
přihlásit ani dobrovolně. Nelze se přihlásit ani k dobrovolnému
nemocenskému pojištění (tuto možnost mají pouze OSVČ).

V tomto případě nemocenské pojištění zaniklo spolu se zaměstnáním
a uplynula už i ochranná lhůta (7 kalendářních dnů po skončení zaměstnání).

Tzn., že pokud nyní onemocníte, nebudete mít nárok na nemocenské.
Ovšem i v době nemoci Vám bude ÚP vyplácet podporu.
Nové nemocenské pojištění vznikne až nástupem do nového zaměstnání.

Nezaměstnaný by se mohl dobrovolně přihlásit pouze k důchodovému pojištění.

Ocko, Vaše rady v pracovně právní oblasti tazatelům škodí!!
Nastudujte si prosím příslušné zákony a pak teprve raďte!

Začněte zákonem č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti,
pokračujte zákonem o Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění,
zákony č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
a č. 426/2011 Sb. o důchodovém pojištění;
doplňte zákonem č. 262/2006 Sb., zákoníkem práce
a dalšími předpisy, nařízeními vlády, …

Doplňuji:

Pro tazatelku odkaz na práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání
(při registraci musíte podepsat, že jste s nimi byla seznámena,
ale většinou není čas na jejich pročtení):
http://portal­.mpsv.cz/sz/ob­cane/pravpov_uch
(Doporučuji se na výše uvedený odkaz vrátit po půlce ledna,
kdy by už mělo být vše aktualizováno podle nové legislativy.)

A pro Ocko odkaz na zákony:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/

lota

Tak jsem celkem překvapena, jak se zdejší odpovědi tváří relevantní a přitom už další je popírá. Doporučuji tuto online poradnu: http://poradna­.aktualne.cen­trum.cz/rubri­ka/pracovni-pravo-a-mzdy/podpora-v-nezamestnanosti/ Dá se položit i přímo dotaz a odpovídají skutečně znalí…

ivzez

Nedoporučuji ani poradnu, na kterou odkazuje Lota,
našla jsem v ní řadu chybných odpovědí.

Správnou odpověď lze najít v zákonech,
případně přímo na úřadu práce.