alenabb

Co dělat, pokud se dcera dostala na dvě SŠ a začala studovat na jedné z nich, ale nelíbí se jí tam?

Dobrý den, nemohla jsem najít odpověď na naši situaci na internetu, takže píšu sem.
Dcera minulý rok dělala přijímačky na střední školu, na obě střední školy se dostala s dobrými výsledky. Sama si vybrala horší možnost (měla IT a chovatel cizokrajných zvířat) a šla na chovatele. Po měsíci školy jí došlo, že z ní nic nebude a že se jí na té škole nelíbí. Volali jsme na tu 2. školu, kam chtěla, ale měli úplně plno a paní sekretářka nám řekla, že pokud chce na jejich školu, tak musí dělat znovu přijímačky, a že ostatní SŠ taky praskají ve švech.
Chtela bych se tedy zeptat, jaké máme možnosti. Dcera si bude dávat přihlášku na to IT a pak na nějaký učební obor (aby když neudělá přijímačky, tak ať může jít alespoň někam). Šlo by ukončit studium na té střední škole, kam chodí teď? Není zbytečné se stresovat nad známkami, učit se na předměty, které nevyužije? Chtěla ukončit studium a najít si do přijímaček brigádu, ale zas nevím, jak to je s platbou sociálního a zdravotního nebo zdali na ni nebudou koukat skrz prsty, že ukončila studium a dala by si jakoby roční odklad..
Děkuji za pomoc.

Nejlepší odpověď
ivzez

Vaše dcera může zanechat studia ke dni, kdy písemné
oznámení doručí řediteli školy, případně k pozdějšímu datu
(muselo by stát v písemném oznámení).

Ale zvažte to. I na škole, na které nyní je, má všeobecně
vzdělávací předměty, které bude mít i v nové škole.
Vydrží-li ten rok, bude mít následující rok méně práce.
Navíc si zvykne na jiný způsob přípravy do školy, jiný přístup
vyučujících, … to vše může v nové škole „zhodnotit“.

Po zanechání studia, k němuž bude v pořípadě nezletilosti potřebný
Váš souhlas (měli byste spolu s ní oznámení podepsat), se dcera
může zaregistrovat na úřad práce. V tom případě by za ni zdravotní pojištění hradil stát. Dcera by ale musela s ÚP spolupracovat a pokud
by jí ÚP našel vhodné zaměstnání, musela by do něj nastoupit.

Nebo → ta nejhorší možnost ← ji můžete nechat doma a pojištění
za ni hradit. Letos to činí 1.803 Kč měsíčně, od ledna bude částka
pravděpodobně vyš­ší.

Sociální pojištění není pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) povinné, dokonce si je ani nemohou hradit samy dobrovolně. To by
šlo jenom u jedné z jeho tří částí → u důchodového pojištění.

Kdo by se měl na dceru „dívat přes prsty“?
Vždyť se tím nemusí nikde nikomu „chlubit“.

Další odpovědi
Drap

Nelze si dávat odklad. Buď studuje nebo nestuduje. Pokud nebude studovat, měla by se nechat někde zaměstnat. Potom bude sociální řešit zaměstnavatel. Pokud si nenajde zaměstnání, tak ať se hlásí na PÚ

Kelt

Možná je to stres, ale jednou dcera udělala zkoušky a vybrala si jednu školu. Rozhodla se sama. Já si taky nemohu říci, že se mi manželka po několika letech nelíbí a chci si vzít jinou, na které jsem taky dělal zkoušky. Je školní řád, a vyjímku snad povolí ředitel školy nebo ministr.

elkon

Studovat nemusí, nikdo ji nutit nebude. Může skončit hned. Ale měla by jít na pracák.