carlosbomber

Kdy mám ukončit studium na SŠ, mám-li od 1. ledna nastoupit do práce a pobírám sirotčí důchod?

Zdravím, potřebuji poradit.
Jsem už jednou vyuče,n ale stále chodím do školy. Ale teď se mně naskytla možnost jít do práce, už tam jsem domluvený, že mám nastoupit 1. ledna. Momentálně si mám vyřídit jen potřebné papíry – lékař atd. Ale jelikož pobíram ještě sirotčí důchod a taky nechci platit zdravotní a soiální pojištění, tak nevím, v jakém termínu ukončit studium, abych dostal sir. důchod a taky neplatil ty pojištění. Budu rád za tipy.
Jedná se o klasický pracovní poměr.

Nejlepší odpověď
ivzez

Sociální pojištění si nikdo nemůže platit sám,
zdravotní pojištění byste musel hradit až v případě,
že celý měsíc nebudete studentem, pobírat ID
ani zaměstnán.

Školu by podle mne bylo dobré ukončit den
před skutečným nástupem do zaměstnání.

Jde o normální zaměstnání s pracovní smlouvou,
nebo půjde o DPP či PDČ?

_______

A jak to máte s tím nástupem? Píšete od 1. ledna, ale dnes už je 3. ledna.
Nemínil jste od 1. února?

Jestli má být nástup 1. února, ukončete studium 31. ledna,
pak budete mít nárok na sirotčí důchod za celý leden.

Ukončení studia musí být písemné. Sdělení o zanechání studia doporučuji
řediteli školy doručit cca týden nebo 10 dnů předem (nechte si převzetí potvrdit
na kopii), abyste vše stihnul vyřídit před nástupem do zaměstnání.

Další odpovědi
da ny

Také bedete muset s nástupem do zaměstnání nahlásit změnu ČSSZ, ukončí vyplácení sirotčího důchodu ke dni ukončení studia/ nástupu do zaměstnání.
Pokud se do dovršení 26 let věku rozhodnete opět studovat, zažádáte o opětovné vyplácení sirotčího důchodu.
Zdravotní a sociální pojištění bude zaměstnavbatel hradit z Vaší mzdy (+ svůj podíl). Záleží na tom, jakou pracovní smlouvu uzavíráte (typy: HPP, DPČ, DPP).
ZP je ze zákona povinné.
Je vhodné, aby studium bylo ukončeno den před nástupem do zaměstnání.