registronic

Jak přerušit SŠ ze zdravotních důvodů?

Dobrý den prosím jaký dokument je potřeba k přerušení studia ze zdrav. důvodů?
A jak to je poté se zdravotním a sociálním pojištěním?
A trvá daňová sleva na dítě? Ano, kdy se vyplácí?

Děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Napíšete řediteli školy žádost o přerušení studia z důvodu zdravotních. Samozřejmě zdraví je důležité, je přednější, ale přesto je dobré, abyste si uvědomila, co můž nastat, když se budete chtít vrátit do školy.

„Školský zákon stanoví, že "Ředitel školy může žákovi, který splnil povinnou školní docházku, přerušit vzdělávání, a to na dobu nejvýše dvou let. Po dobu přerušení vzdělávání žák není žákem této školy. Po uplynutí doby přerušení vzdělávání pokračuje žák v tom ročníku, ve kterém bylo vzdělávání přerušeno, popřípadě se souhlasem ředitele školy ve vyšším ročníku, prokáže-li odpovídající znalosti. Ředitel školy na žádost ukončí přerušení vzdělávání i před uplynutím doby přerušení, nebrání-li tomu závažné důvody.“ Při pokračování ve vzdělávání po uplynutí doby přerušení vzdělávání může skutečně nastat někdy komplikovaná situace, dokonce i to, že v příslušném ročníku, ve kterém má žák ve vzdělávání pokračovat, nebude otevřen odpovídající obor vzdělání. V případě omezení kapacity oboru se zkuste informovat na školském úřadě kraje, jaké máte Vy a ředitel Vaší školy možnosti (navýšení kapacity?), co by Vám doporučili."

http://info.e­du.cz/cs/node/34275

Pokud se nemůžete z důvodu nemoci připravovat na budoucí povolání, platí za vás pojištění stát.
https://www.vzp­.cz/platci/in­formace/stat

Další odpovědi
Drap

Školu lze přerušit po dohodě se školou na základě lékařské zprávy. Pokud je neplnoletý člověk na neschopence, neni třeba řešit sociální a zdravotní. Pokud spadá do kategorie „dítě“ může se uplatňovat sleva na dani.

ivzez

Stačí volně sepsat žádost o přerušení studia a doručit ji vedení školy.
V případě nezletilého žáka musí žádost podepsat i zákonný zástupce.

Sociální pojištění není povinné, jenom se
Vám nepojištěná doba nikam nezapočte.

_____

U zdravotního pojištění bude záležet na více okolnostech. Jestli
chcete studium přerušit např. kvůli častým krátkodobým nemocem,
nebudete podle mne spadat do kategorie nezaopatřeného dítěte.
V takovém případě byste si musela po dobu přerušení sama hradit
pojistné (v roce 2017 jde o 1.485 Kč měsíčně).

Nejsem si úplně jista, jak by to v tomto případě bylo
se slevou na vyživované nezaopatřené dítě, odhaduji,
že by po dobu přerušení studia na ni nebyl nárok.

Daňová sleva se nevyplácí, částka se odečte od vypočtené daně.
Něco jiného je daňový bonus, který se vyplácí v případě nízkých příjmů.
Na daňový bonus má nárok ten, jehož vlastní příjmy v kalendářním
roce dosáhnou alespoň šestinásobku minimální mzdy.

[Jiná situace by byla v případě dlouhodobé nemoci, kdyby lékař
potvrdil nemožnost přípravy na budoucí povolání z důvodu nemoci.]