manon

Znáte rčení Dobré se chválí samo? Znamená to snad, že jsem-li dobrá, mám se sama pochválit? :)

Doplňuji:
venkovan: Tak začni, uvítám, když se každý dnes večer pro radost sám pochválí :) Když to udělají všichni (udělají?), vytratí se možná trapná příchuť samochvály… :)

Nejlepší odpověď
dudu

Znám rčení „dobré zboží se chválí samo“, ale ne verbálně nýbrž svými vlastnostmi, kvalitou a cenou.

Další odpovědi
pusinka50

Vy jste tu trochu odbočili od otázky a nevím, jestli schválně, ale pravdu má dudu. Pořekadlo upozorňuje právě na to, abychom sami sebe moc nechválili (sebechvála smrdí), ale nechali mluvit za sebe své činy a skutky. Ať již nějaké vzorce našeho chování, naši ohleduplnost, empatii, ochotu pomoci apod. anebo čistě materialisticky, když třeba upeču výbornou bábovku a jen se po ní zapráší… Dá se to použít na různé situace, např. při nástupu do nového zaměstnání se rychle a výborně zaučím, ale nechválím se nahlas, jen si to třeba myslím a pochválím se v duchu a myslím si: „Však on už si někdo všimne, jak jsem šikovná“…atd.

Damiana

Proč ne. Dovedu se „poplácat“… Ale osobně je mi daleko příjemnější, když to „pro mě“ udělá někdo jiný. Hlavně ten, na kom mi záleží. Nejde o to, že bych byla tak ješitná, ale spíš mám radost, že dotyčný bez zášti uzná, jaká jsem šikovná holka. A třeba je na mne i hrdý. To se pak tak všelijak tetelím a je mi příjemně po duši i po těle…:-)
(Kdysi tu byla také taková podobná otázka. Mrkni. 😉

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/byli-jste-dnes-nebo-treba-nedavno-pochvaleni-kym-a-za-co-jak-pochvalu-prijimate

Doplňuji:
Stejně je to paradox. Ano, funguje to, ale moc se nenosí nějaké to vychvalování. Zajímavé je, že jakmile je někdo s něčím (někým) nespokojený, řve jako tur, domáhá se svých práv a poukazuje na chyby (ve zboží i v lidech). Jenže, když náhodou něco vyjde, přejde se to zpravidla mlčením a širší veřejnost se o té dobré věci (duši) ani nedozví. Hlavně, že mě to vyšlo – doprovázené potutelným chechtáním a pocitem, že je to vlastně náhoda. Nebo ono zprofanované „štěstí“? Mohli by o tom hovořit snad nejlépe lékaři. Kolik jejich pacientů jim poděkuje veřejně nebo osobně? Zato, jakmile doktor přehlédne nějaký pupínek na zadku, kterého si všimla i Máňa odvedle, má mastičkář pošramocenou pověst na hodně dlouho. Lidé všeobecně nejsou zvyklí chválit. To pro ně znamená, že se před něčím (někým) sklánějí a dává jim to patetický pocit podřízenosti. A v Čechách se chvála nenosí vůbec. Zato kritizovat a pomlouvat – na to je u nás expert kdekdo.

anonym

Sama se nechválím a ani nehaním. Nějak ani nepotřebuji chválit od ostatních a říkat, že jsem v něčem dobrá a nebo že se mi něco povedlo. Začnu být tak nějak nejistá – ani u zkoušení ve škole jsem nebyla ráda chválená. Spíše snesu kritiku i když je neopodstatněná.

anonym

Jedná se sice o zkomoleninu, ale dá se říct, že dobré se chválí samo. Otázkou je, co je „dobré“. Vietnamci svoje zboží nikde navychvalují, neinzerují a podle návštěvnosti tržnic a obchůdků je pro někoho jejich zboží dost dobré…Já chválou neplýtvám, sebekritika je mi bližší.

led

Blahoželám, naozaj ste postupovali v zmysle otázky a správne – výborné spojenie sebachválenia so sebareklamou. Načo sa samochváliť – spravím veľkú reklamu otázkou a hneď sa o mne vie a diskutuje.
Doplňuji:
Všimnite si a poučte sa:
Dr.Axl vo svojej odpovedi krásne použil spojenie sebachválenia s reklamou svojich odpovedí na odpovede.sk
tak sa to robí :)

kelley

Nedá mi nevzpomenout si na větu českého velikána Járy Cimrmana: „Nepochválím–li se sám, nikdo to zě mě neudělá“ 🙂
Doplňuji:
překlep – za mě neudělá

venkovan

Ano.
Nikdo tě tak dobře nepochválí.
A nejčastěji se žádné pochvaly ani nedočkáš.
Proto – udělejme si každý den malinkou radost.
Doplňuji:
Ale já se už chválím každý den řadu let. Nemusím proto začínat. Například ráno se podívám do zrcadla … ( no to raději ne, to je špatný příklad) raději: pohladím si bříško a pochválím si jak jsem dokázal vybílením ledničky ukončit to hladové kručení, atd.
Mimochodem: kdysi mi jeden člověk řekl, když jsem se s ním bavil o tom, proč média nezajímají určité akce, že pokud chci pochvalu, musí si ji pořadatelé akce napsat sami, zásadně ji nepodepsat, uspořádat nějakou přiměřenou žranici pro novináře. Novinářům zprávu (pochvalu podstrčit) a přát si, aby ji náhodou mezi papíry od chlebíčků druhý den našli. A proč pochvala v médiích? Na ni zas slyší donátoři a je šance pokračovat příští rok.
Takže dobré akce si pochvalme, pochválíme tím nejen sebe (pokud na nich pomáháme), tak pomůžeme těm potřebným, pro které akce děláme. A aby nás to bavilo, je dobré se každý den pochválit, že se máme za co pochválit.

ratava

Rčení znám a slýchávám ho hlavně u zboží a služeb. V podstatě nejde o to, že by se něco (popř. někdo), mělo vychvalovat samo, ale že díky jeho dobrým vlastnostem nepotřebuje žádnou reklamu. Myslím, že stále platí, že o dobré věci si lidé řeknou mezi sebou navzájem… A taková „reklama“ je asi lepší, než veškerá televizní, novinová a pod. Reklama je svým způsobem jakási chvála na ten konkrétní výrobek (věc), ale řeknou-li si lidé mezi sebou o něm sami, je reklama v tomto případě zbytečná- zboží se chválí v tomto případě samo právě v té řeči těch jednotlivých lidí…
Převedu-li to rčení na člověka, tak o jeho dobru svědčí to, že si o tom dobru povídají ostatní, ne že se chválí sám, protože je dobrý :o) ale je pravdou, že dnes se spíše šíří pomluvy, tak se klidně chvalme sami, když to jiní neudělají…

anonym

  1. Není to rčení, ale české přísloví.
  2. Jedná se o vytržené torzo z původního znění, jež správně uvedl dudu.
  3. Z originálního znění je jasně patrné, že se jedná o neživotný podmět (tedy se nevztahuje na lidi, kteří se sami hojně vychvalují, ač leckdy ani nemají za co) a je to jen prastará obměna dnešních marketingových zákonů, jež mají vyjadřovat, že trhem ověřená nejlepší reklama jsou pozitivní reference již spokojených zákazníků.
  4. Namísto abstraktních úvah je krásná aplikace v praxi – viz odkaz ve zdroji.

Doplňuji:
Safra, mosoj mne inspiroval, tak bych měl též uvést, že více těší ocenění od druhých.
V rubrice Zákony mi přišlo už několik desítek díků či uznání, jednou dokonce i přímo v titulku otázky – viz odkaz:
http://www.od­povede.sk/otaz­ky/pre-dr-axl-dakujem-za-radu-uz-mi-radis-druhy-krat

Zdroj: http://www.zav­.cz/tridy/archiv08/a3­.php

mosoj

Mně pochválil Mapel. Myslíš si že neměl pravdu ? Klidně se pochval, jestli je za co !

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muzu-pouzit-cistic-odpadu-hydroxid-sodny-v-kuchyni-ktera-je-zaroven-loznici

dudu

Paní Rosůlková by po přečtení příspěvků asi řekla: „ale děti moje, každý máte kousek pravdy“.
Každý přece niterně po kousku chvály od svého okolí a hlavně bližních touží, ba přímo prahne! Bohužel doba je dnes taková, že slova uznání se nám ze společnosti i rodiny jaksi vytratila, stačí když všechno je tzv. OK.
Chválení sama sebe je možná malinko nepatřičné, ale poslouží-li dobré věci a podpoří sebevědomí, pak volám ano chvalme sebe, chvalme se navzájem a především chvalme každý okamžik, který máme v míru a pohodě možnost prožít!!

led

Chválme prirodzenú ľudskú vlastnosť!

led

Dr.Axl, v doplnku naozaj krásna ukážka „Zboží se chválí samo“
Pre upresnenie „několik desítek díků či uznání“ (to je úctihodný výkon) to znamená viac než 20 a viac (niekoľko znamená viac než jedna)? Pre mňa nie je problém si to pozrieť, ale čo tí chudáci, ktorí sa na tvoj profil nedostanú (uzavretý) a nemôžu sa poučiť tvojimi kvalitnými odpoveďami (použi svoj nadhľad a ukáž svoje kladné stránky)

anonym

ad led, stále si pleteš pojmy v češtině – reference uživatelů nejsou samochvála, když přece chválí někoho druhého.
Jukni občas do slovníku, furt tam jsou nějaké ty mezery.

anonym

ad led, taková korektní a náhle ztrácí glanc? Navázal jsem jen na mosoje. Všichni si tu vlastně děláte virtuální reklamu a někdo si osobuje diktát na to, kdo smí a kdo nesmí?
Zato tobě se nechtíc povedla antireklama, když hlásáš nesmysl – technicky neproveditelný.
Při zájmu o odpovědi postačí opustit kecací rubriky a občas též nahlédnout do Práva a zákony. Tam nás zase není tolik, co se snažíme kvalifikovaně odpovídat bez falešných palců za plané kecání.
Podobně jako ve vnitřní poště, kdy ti došly argumenty, tak jsi zůstala trapně mlčet.
Ó, jaká to logika? led, ty máš přístupová práva od admini, že mi můžeš lustrovat vnitřní poštu? Tak to je teda pro mne novina.
Budem si asi muset dávat majzla, když nevíme, koho mezi sebou máme.
P.S. Ku tvému matematickému dohadu – odpovídá exaktnímu počtu více než 20, méně než 100. (Pro tvoji paměť – podnět Damianě na restauraci v Č. Krumlově, odkaz na kontakty v Liberci pro Andělé při hledání práce, soudní překladatel pro iv, rozkrytí podivných praktik slovenského Mall, pár kauz z oblasti práv spotřebitele, bytového a autorského práva, mechanismů justice, kybernetické kriminality a přelomové judikáty Nejvyššího soudu).
Plus pár dalších, jimž je trapné vaše napadání a nepřejí si takto kálet na jejich výhradní soukromí.

led

Zjavne si stratil svoj povestný nadhľad, tu nejde o znalosť češtiny (referencie nie je český výraz, je prevzatý), ale o význam textu. Ak chceš môžem to napísať v spisovnej češtine.
referencie naozaj nie sú samochvála, ale poukazovanie na ne, to už je samochvála. Ano mohol by si povedať, že to je len zverejnenie referencii, nie samochvála. Ale priznajme si rovno, komu nerobí dobre, keď sa môže verejne pochváliť?
Zbytočne sa pokúšaš ma napadať tvojimi pseudopravdivými faktami:„
Podobně jako ve vnitřní poště, kdy ti došly argumenty, tak jsi zůstala trapně mlčet.
Ó, jaká to logika? led, ty máš přístupová práva od admini, že mi můžeš lustrovat vnitřní poštu? Tak to je teda pro mne novina.
Budem si asi muset dávat majzla, když nevíme, koho mezi sebou máme.“
Ja neurážam uživateľov ako ty, ani nelustrujem.
Spamätaj sa!

led

Nechcela som pôvodne sem odpovedať, ale
Citáty z vnútornej pošty si vytiahol už viackrát práve ty!
Na poštu odpovedám podľa vlastného uváženia, keď považujem za bezpredmetné v debate pokračovať skončím a neodpovedám.

anonym

  1. Samas napsala – viz citace:

Pre mňa nie je problém si to pozrieť, ale čo tí chudáci, ktorí sa na tvoj profil nedostanú (uzavretý)

  1. Opětovaně jsi se vyhnula přímé odpovědi, kde jsou v mém profilu zprávy vnitřní pošty??
  2. Zprávy jsem citoval výhradně 1× a teprve po tobě, kdy ses na ně právě nepochopitelně po 3 měsících, odvolávala a pouze, abych tě usvědčil z nepravdy. Dodnes jsi nedokázala vyvrátit.
  3. Za bezpředmětné jsi považovala okamžik přímého dotazu na tvé tvrzení v otevřené diskuzi.

Protože bylo tvrzení nepodložené, tak jsi zmlkla s alibistickým gestem, že už je to pro tebe bezpředmětné. Vskutku rafinovaná a podlá strategie.

led

Ďakujem za také krásne odhalenia,
Teraz si dokázal ako krásne skresľuješ informácie!
1-Pre mňa nie je problém – prirodzene, pretože si mi to umožnil (to tu už nepíšeš)
2-Nikde som nepísala o tvojej vnútornej pošte – písala som o tom, že si zverejnil moje údaje ktoré som ti posielala vnútornou poštou (kto iný mohol legálne o tpm vedieť?)
Nikde nie je určené, kedy v akom termíne sa má odpovedať!
3-Nebudem vyvracať tvoje lži na verejných fórach, za to mi nestojíš! Naozaj je zbytočné ďalej takto pokračovať, nechcem klesnúť na tvoju úroveň!

anonym

OK, tak zcela korektně: Smím se zeptat jak si chceš ověřovat odezvy uživatelů do mého profilu?
Otázka snad jednoduchá, dosud jsi neodpověděla, če­kám.

led

Opäť skreslený názor.
Ide o možnosť si pozrieť tvoje nielen právne rady,
spôsobom bežným pre otvorených užívateľov cez profil – odpovede.
PS.
lustrácie ma nezaujímajú, ani si neotváram zdrojový kód stránky

manon

:D :D :D :D Ano, Dr.Axl. Právě takto NE! :)) (reakce na doplnění)… :D :D

manon

Tvůj problém je v tom, že si nevěříš. Ty nevěříš, že by lidi mohli znát i Tvé kvality…nejen negativa.

manon

Dr.Axl: Nebo tak: http://www.ipris­lovi.cz/nahled-prislovi-97463/

Není zdrávo být příliš doslovný ani malicherný – nadhled a různé úhly pohledu mohou člověka obohatit. Žít v křeči musí být únavné.

anonym

Jakápak křeč, jen respektování účelu poradny, z níž si mnozí berou rady a ponaučení.
Rčení a přísloví je fakt rozdíl a zavádějící formulace mohou být dle zdejšího principu, též považovány za poškozující uživatele.
Tebou uváděný odkaz je na ojedinělou zkrácenou verzi, původní význam je fakt na dílo apod. , rozhodně ne na lidi.
U exaktních faktů je různý pohled nesmysl, 2+2 je vždy 4, tady není co okecávat.
Čili jasná odpověď je, že to rozhodně neznamená, že by ses měla sama pochválit, neb smysl přísloví je účelově překroucen v umělý a neexistující význam.
Stejně tak tvůj dovětek, že o člověku to platí dvojnásob, je výhradně tvá privátní dezinterpretace.
O lidech hovoří zcela jiná přísloví, jako Za člověka mluví jeho činy a celá řada dalších. O tvé konotaci v literatuře ani v lidových moudrech, nikde ani ťuk. Tak se nepokoušej deformovat platné osnovy a prameny.

annas

Kdo druhé odsuzuje, na jeho omyl se přijde …

manon

annas: Hezké :) Je to taky přísloví? :) Já se je teď totiž po večerech doučuji :)

annas

manon, občas se inspiruji citáty.. Kolik moudrosti si člověk připomene a uvědomí si, že lidé se příliš nemění. :.

anonym

Je chvályhodné, že ses konečně odhodlala k sebekritice. Citát přesně pasuje na tebe.

annas

Nikoliv, opět chybná interpretace přísloví, tedy vhodný příspěvek do mé připravované knihy. . Vysvětlení přísloví níž.

manon

:D Dogmata a dogmatici byli vždy moje „hobby“ :( To už mi asi zůstane. Mám pro to ještě jedno čistě soukromé označení, ale osobní věci bych sem nezatahovala :)

manon

Nejen dobré zboží, i dobré víno, i dobré dílo se chválí samo. A o člověku to platí dvojnásob.

annas

Že by při vzniku toho přísloví lidé chválili svůj majetek, jmění, statek, bohatství; štěstí, moc = původní význam slova zboži?

„Dobré“ v uvedeném přísloví je zpodstatnělé přídavné jméno, talže dává smysl. Význam slova dobré (= dobro) se týká kladných morálních hodnot – co druhému přináší prospěch, konání dobrých skutků. Ty ocení jiní…

Teprve později se slovo dobré získalo charakter
přídavného jména – dobré činy, dobré zboží atd

Je pravda, že manon uvedla rčení místo přísloví, ale nevím, čím její informace ublížila ostatním?

F. L. Čelakovský těchto mudrosloví sesbíral!!! Snad jen to, že vlastní chvála neplatí… Kdo se sám chválí, není chvály hoden atd.

Těší mě, že budu mít do své připravované knihy další příspěvek našeho jazykovědce!!!

anonym

ad annas, též díky, konečně odborník potvrdil, že rčení není totéž co přísloví, jinak by přece stačil jeden výraz.
(Školákům mate pojmy, až dostanou horší známku, tak kantorku nebude zajímat, že čerpali od jakési virtuální a geniální manon).
Zároveň jsi dovodila a prokázala, že se nemůže jednat o lidskou sebechválu, ale „VLASTNOST“ zboží.
Oficiální a všude uváděné znění je v komptetní formulaci. Odkaz od manon je neautorizovaný blog, na nichž se navymýšlí kdejaké nesmysly a deformace i parafráze původních jasných a jednoznačných citátů.

manon

Ty máš teda problémy :)
Milí školáci, kteří při probírání látky o rčeních, příslovích a úslovích budete tuto moji otázku brát jako studijní materiál, v případě že u otázky skončíte, odpovědi nečtete a pak dostanete za to i zhoršenou známku, vystavím vám potvrzení, že za to můžu já :)

annas

Milí školáci, pokud nepochopíte rozdíl mezi rčením a příslovím, máte zaručený papír s razítkem.
Jako -náctiletým vám musí být jasné , že přísloví " Dobré se chválí samo" je mnohem starší, tedy původní, než Dobré zboží (dílo, jídlo atd.) se chváli samo.

manon, řiď se slovy Shakespeara: … myslet znamená žít… Vyslyš každého, ale ponech si svůj úsudek…

anonym

Já problém nemám, jen volně cituji ze správného a nepoškozujícího vkládání otázek. Prý jsi to kdysi také četla.

manon

Počítá se tam s nějakou mírou neznalosti? Nebo sem mají vkládat otázky jen lidi, co všechno znají, nepletou se a nezapomínají? Na co by se takoví lidi asi tak ptali? Není to, co tady nadnášíš, tak trochu či zcela proti základní myšlence Opdovědi.cz?

Necituješ příliš volně? Já toho už v životě přečetla tolik… a strašlivě moc toho zapomněla…

led

Volnomyšlienkárstvo je zakázané už od biblických čias. Preboha ako sa môžete odvážiť voľne citovať kódex (nech je akýkoľvek), dokonca popierať stvorenie sveta! Citujte presne, a len a len pravdu, ako nám káže Biblia. Voľné myľlienky nestrpíme! Človek nikdy nepochádzal z opice! (XIX.storočie)

manon

Snad paní učitelce nebude vadit, že potvrzení nemá kulaté razítko. Zato tam bude napsán podpis „S úctou Vaše geniální manon :) “

manon

Děkuji, annas :)

manon

Hlavně mi při tom chlubení se nezapomeňte odpovědět na otázku samotnou :) Jak chápat Dobré se chválí samo? :)

venkovan

V dnešní době faleše se dobré sice samo chválí, ale zcela zapadne ve chválení toho špatného.
Odborně se tomu říká reklama, u lidí třeba politická kampaň.
Takže v soukromí se chválit můžeme, protože to na veřejnost nepronikne a nikdo nás nenapadne z úlisnosti vlastní pochvaly.

manon

Jde o to nepodlehnout. Nezačít se podobat světu v tom, že se budeme chvástat… Kdo dobyl kterou další zcela nevýznamnou metu… Nenechme si proboha nakecat, že společenská prestiž je to hlavní.