Lublan

Zaměstnavatel mě nechce propusti, i když jsem ve zkušební době. Co mám dělat?

Končí mi zkušební doba a chci odejít ze zaměstnání. Řekl jsem to zaměstavateli (ještě mu to nedal píšemě) a on řekl, že to nejde, až prý za mě najde náhradu. Jenže podle zákona mám právo odejít bez udání důvodu. Má zaměstanavatel právo mě takto zdržet? Co byste dělali na mém místě? Mohu mu dát písemě výpověď a prostě po skončení pracovní doby odejít, i když mně to on nedovoluje?

Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Vzor z odkazu obsahuje zbytečnosti, nepoužila bych jej.

Stačí napsat:

„Ruším pracovní poměr ve zkušební době.
Místo, datum
Jméno Příjmení (vlastoruční podpis)
adresa“

Písemné zrušení zaměstnavateli doručte
v den, kdy chcete skončit a předejte mu je
proti potvrzení převzetí na kopii.

Nedoporučuji předávat předem, někteří zaměstnavatelé
si po zbývajících pár dnů zaměstnance „vychutnají“.

Lhůta tří dnů, kterou uvádí článek z Geccova odkazu
i zákoník práce, je jenom doporučená, nikoliv závazná.

_______

Trochu „se mi nezdá“ reakce Vašeho zaměstnavatele.
Máte zkušební dobu sjednánu v pracovní smlouvě?
Jestli ne, musel byste dát normální výpověď s výpovědní dobou.

Další odpovědi
sesednizkola

Můžeš skončit okamžitě na hodinu a zaměstnavatel nemá právo tě tam držet. Stejne jako tě může na hodinu vyrazit bez udání důvodu. Od toho je to přeci zkušební doba, že. Výpověď nemusí být písemná.

Problém nastává třeba u lidí pracujících v pohostinství, kde dělají za minimální mzdy a zbytek „na ruku“. Tam by to mohl říct, že například pokud skončíš, zaplatí ti jen to co máš ve smlouvě a zbytek ti nedá a to by byl neřešitelný problém pro tebe. To je víceméně návod, jak zaměstnávat lidí a neplatit jim. Když takový člověk pak nedostane tři měsíce výplatu s zaměstnavatel mu sdělí tohle tak si spočítá o kolik peněz by přišel a je v začarovaném kruhu
Proto tento druh práce nikdy nebrat. Ale to odbočuji.

Takže ne, nemůže tě držet a můžeš odejít bez sankce okamžitě.

Ještě dodatek. Je třeba taky zamyslet se nad tím morálně. Pokud je to nějakej hospodského kterej okrádá hosty na mase a šidí kde se dá, klidně se mu na to vykašli hned a ať si dělá co chce. Pokud je tvůj zaměstnavatel slušný a o práci jsi i sama předtím jevila velký zájem a teď odchazis jen „z roztazenosti“, byla by přinejmenším slušnost nenechat zaměstnavatele bez náhrady když na tebe tak spoléhá.

gecco

Ano – můžeš podat písemně „zrušení pracovního poměru“ (nejde o výpověď) – třeba tady – http://www.zby­nekmlcoch.cz/in­formace/ke-stazeni/pracovni-pravo-vzory/vypoved-zamestnancem-ve-zkusebni-dobe-vzor-ke-stazeni-online-zdarma – máš mustr…
A po skončení pracovní doby prostě odejít a už nepřijít…
😉

Michálek1245

Ve zkušební době můžete odejít sám bez udání důvodu. Jen to podložte nějakým papírem, který mu předejte a nechte si jeho kopii podepsat. Pokud nebude chtít, nic s tím nenaděláte. A pak už můžete procházet nabídky zaměstnání. Docela pěkné jsou třeba tady: https://cz.jo­bimi.com :) Nebo máte už něco vysněného? :)

Lublan

ivzez: zkušební doba je i ve smlouvě. Podle mě ho naštvalo, že chci odejít za 3 dny. Já bych počkal až najde náhradu, ale v novém zaměstnání chtějí, abych nastoupil co nejdříve.

ivzez

Právě kvůli tomu lidem radím předat písemné zrušení pracovního poměru v den, kdy chcete skončit (radši dopoledne, aby do konce směny stihli vystavit potvrzení o zaměstnání). Oznámení tři dny předem zákoník práce jenom doporučuje. Není to závazná lhůta.

Lublan

sesednizkola Ano, chápu, jenže musím nastoupit do nové zaměstnání, kde nepočkají…

Lublan

sesednizkola. Děkuji. To mě právě také překvapilo, proč z toho šéf dělá tak závažnou věc (ten můj odchod), když jsem ve zkušební době…

Lublan

gecco. Děkuji za odpověď. Myslel jsem si to. Pak nechápu, proč šéf z toho dělá takové haló.