tatanka

Mohu dostat výpověď?

Mám trvalý pracovní poměr a nyní jsem zatím 7. týden v pracovní neschopnosti. Zaměstnavateli se to moc nelíbí a mám obavy z výpovědi. Mám přiznanou invaliditu druhého stupně. Děkuji za radu

Nejlepší odpověď
da ny

Dotaz by měl být více „upřesněn“.....
Během PN jste v ochranné lhůtě. Byla jste zaměstnána jako ID nebo jste ho nyní získala? Osobu ZP/ZTP nemůže zaměstnavatel jen tak propustit …
pro hrubé porušení pracovní povinnosti, zrušení pracovního místa atp., ano..
Někteří zaměstnavatelé „potřebují“ zaměstnávat ZP osoby (invalidní důchodce).
Podle stupně ID a pracovního úvazku (plný, částečný) má zaměstnavatel za takového zaměstnance slevu na dani (18 – 60 tisíc za rok u plného pracovního ůvazku, S nižším/částečným úvazkem se částka snižuje)......
Možná by bylo vhodné dostatečně komunikovat se zaměstnavatelem­.......
a také zvážit, zda zaměstnáni chci a mohu vykonávat.
Zaměstnavatel může zaměstnance po přidělení ID převést na jiné pracovní místo (pokud je dobrá vůle a možnost)…
Pravdou je, že pokud se chce zaměstnavatel zaměstnance „zbavit“, propustit, cestu a důvod vždy snadno najde…

Další odpovědi
Rokio

Za nemoc tě nemůže zaměstnavatel vyhodit, protože máš pracovní poměr na dobu neurčitou.

Cenobita

V nemoci platí tzv. ochranná lhůta, v ní není možné dostat výpověď, po ukončení nemoci a po ochranné lhůtě ano.

Drap

Z důvodů nemoci ne. Pouze pokud by jsi ze zdravotních důvodů nemohl současnou práci vykonávat a neměl zaměstnavatel jiné pracovní místo. Vše však až po ukončení nemoci. Po skončení tě zaměstnavatel pokud bude chtít, může propustit z celé řady jiných důvodů.

Lgee

Ne, pouze výjimečně

ivzez

Výpověď je možná až po skončení nemoci.

Bude-li nemoc trvat déle, může Vás zaměstnavatel po jejím skončení
vyslat k závodnímu lékaři pro posudek, jestli jste zdravotně způsobilá
vykonávat sjednaný druh práce.

Pokud byste podle posudku sjednanou práci vykonávat nemohla,
musel by Vás zaměstnavatel do 14 dnů převést na jinou vhodnou práci.

Pokud by pro Vás takovou práci neměl, mohl by Vám dát výpověď.
Pravděpodobně podle § 52 písm. e) → bez nároku na odstupné.
Jiná situace by byla v případě dlouhodobé ztráty pracovní způsobilosti
z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání (ale ty nezmiňujete).

————

Na jednu stranu je mi jasné, že zaměstnavatel zaměstnance potřebuje
na práci a dlouhodobá nemoc mu může působit problémy.

Na druhou stranu ale přijal pracovníka se sníženou pracovní schopností,
takže by měl počítat i s tím, že mu zaměstnanec čas od času na nějakou
dobu „vypadne“…