Rokio

Vadilo by vám více, pokud by vás okolí považovalo za blázna, nebo za zločince?

Mně osobně by více vadilo, pokud by mě okolí považovalo za zločince. Důvod je prostý. Zločinec někomu ublížil a je nebezpečný společnosti. Naproti tomu blázen nikomu neublížil. Prostě je to jen člověk s duševní poruchou. Dále blázni můžou mít nějakou morálku a kladné morální zásady. Blázen se třeba snaží pomoci druhým lidem, zatímco zločinec je si plně vědom toho, že udělal něco špatného a řada z nich toho ani nelituje.

Jak je to u vás? Vadilo by vám více, pokud by vás jiní lidé považovali za blázna, nebo za zločince?

Odpovědi
JáJsemKarel!

A co když už mě lidi považují za blázna? :-O

EKSOT123

Pokud to není oboje dokupy, tak máš jednoznačně pravdu. Dokonce „chudí duchem“ jsou jmenováni mezi blahoslavenými, to myslím platí,i když to bylo míněno jinak. Blázni jsou vnímáni celkem příznivě,jak píšeš – jako dobrosrdeční a navíc zdroj obveselení. Horší je to s blbci.
Jak píše Drap, blázen to ani neví. Ale řekněme, že nejde o blázna. V případě, že takový člověk chce přinést lidem něco dobrého, může být takové považování za blázna i velmi bolestivé. Ježíšovi narazili trnovou korunu, oblékli jako blázna a vystavili na veřejnosti. Král bláznů, spasitel, syna člověka a syna boží. A zároveň ho považovali za zločince. Dokonce místo něho lid vybral k propuštění zločince. Takže nejspolehlivěji by mohl na tvoji otázku,co je horší, zodpovědět on.
Alespoň vzoreček z tisíce vtipů:
>Na chodbě ústavu se potkají dva blázni: „Pozdraven buď Ježíš Kristus.”
„Synu, jak jsi mne poznal?”
>„Jsem dvojitý král!” chlubí se blázen doktorovi.
„Jakto, dvojitý?”
„Mám totiž na hlavě dvoukačku – a králové nosí jen korunu.”
>Koukají dva blázni mříží na ulici před ústavem. „Koukej,“ povídá jeden, „tamhle na rohu stavějí novou benzínovou pumpu!“ „Člověče,“ na to druhý, „to mi vždycky nejde do hlavy, jak oni vždycky přesně vědí, že zrovna tam na tom místě najdou naftu.“

klumprt

To je všecko pěkné, ale co když je někdo paranoidní a myslí si, že ho všichni považují za zločince a přitom ho ve skutečnosti považují za pouhého blázna?

Drap

Pokud bych byl blázen, tak bych si to neuvědomoval a bylo by mi to jedno. Pokud bych byl zločinec, tak za co jiného by mně měli považovat? Za hodného člověka?