Uvedení podmínek v inzerátu na práci?

Pokud někdo uvede v inzerátu na práci, že nepřijímá například konkrétní národnosti, matky na mateřské, invalidy atd., může se dopustit přestupku diskriminace? Mám za to, že je demokracie a můžu si vybrat koho chci už předem, protože ho budu platit já a jen já si rozhodnu, kdo to bude a ne nikdo jiný.

Nejlepší odpověď
Kepler

Myslím, že by to diskriminace byla. Pokud uchazeč splňuje zdravotní a kvalifikační požadavky, nemůžeš jej odmítnout jenom proto, že je to Cikán, Arab, nebo že je mu přes 50 let. Musíš si vymyslet jiný důvod. Takhle to firmy běžně dělají. Stačí to odůvodnit např. větou: vybral jsem jiného uchazeče, který lépe splňuje kvalifikační požadavky, nebo tak něco.

Další odpovědi
anonym

Je kolem toho hodně záludností a tak raději odkáži přímo na článku, které se tím zabývají. Informace zde: http://www.job­s.cz/poradna/dis­kriminace-ve-vyberovem-rizeni/ a zde: http://www.ochran­ce.cz/aktualne/tis­kove-zpravy-2010/kazdy-sesty-inzerat-nabizejici-praci-je-diskriminacni

Dle mě je lepší si jakkékoliv náznaky diskriminace odpustit a pak jednoduše při výběrovém řízení vybrat ty které chcete. Lze však do inzerátu svoje požadavky procpat formou typu: Práce vhodná spíše pro ženy. Potom si nebude žádný muž stěžovat, protože tam není nic diskriminačního uvedeno a můžete pak vybrat ženu až se bude rozhodovat mezi dvěma lidmi, protože to bylo uvedeno v inzerátu.