makos

Ublížení na zdraví z nedbalosti – žaloba

Zdravím, před 6ti dny jsem si narazila záda při pádu na schodech, příčina pádu bylo neoznačené lešení. Vnímám tam pochybení co se celé stavby a označení týče. Dělníci byli přítomni, pád viděli, nikdo mi nepomohl. Odjela jsem do nemocnice na rtg… Neměla jsem chuť to řešit v daný moment, teď mě ale štve, že nemůžu nic dělat a mám bolesti a zajímá mě zda se můžu nějak ohradit. Netuším, ale jestli na to mám právo i po 6ti dnech od nehody a jak postupovat. Uměl by mě někdo nasměrovat?
Předem Vám děkuji.

Nejlepší odpověď
Filip84

Podívej se, to tvrdíš Ty: že příčinou Tvého pádu na schodech bylo neoznačené lešení, že nebyla řádně označena celá stavba, etc. etc.

Stejně tak pouze Ty tvrdíš, žes spadla – tam a tam – na schodech, a že příčinou pádu bylo něco špatně na stavbě.

Asi pochopíš, že jako žalobce poneseš důkazní břemeno, a že asi budeš poněkud v důkazní nouzi. Jo, když jsi s sebou flákla na zem, tak kdybys tam zůstala natažená, vytáhla placatý přístroj a zavolala jsi si RZS, tak bys měla, pomalu ouřední, svědky, že 1. jsi tam s sebou opravdu flákla, 2. opravdu tam byla nějaká trubka, konsole, staveniště, nebo bůhví co ještě, no a na to všecko bys měla lékařskou zprávu. Což je soukromá listina, která jakousi důkazní hodnotu má.

Mohla jsi si, přirozeně, taky zavolat na obvod, popsat DS status praesens, že se domníváš, že na té stavbě je – to a to – špatně, že jsi, v příčině toho, s sebou flákla, a že požaduješ, aby kluci přijeli a ověřili, jestli ze strany stavbyvedoucího nebyl spáchán správní dellikt, případně tr.čin. Oni by přijeli, Ty bys tam ležela, jak jsi s sebou flákla, u Tebe by už, asi, byl lapiduch, nebo by lapiduch přijel záhy (někdy jsou rychlejší i policajti, než RZS) a – zase – měla bys, už opravdu ouřední, svědky, jak to tam bylo, oni by to kluci nafotili, etc. etc. etc.

Asi Ti nemusím vysvětlovat, že „Dežo“, ani „Vasil“, ze stavby Ti nedosvědčí nic, to je asi (téměř) jasné. Ale jako můžeš to zkusit, samozřejmě. No tak čím chceš u soudu dokázat, že to, co tvrdíš je vůbec pravda?

Takže tohle si zvaž, a v případě, že to budeš chtít realisovat, kontaktuj advokáta, který se tomuto věnuje a má dobré jméno, ve Tvém okolí. Sama s tím nezmůžeš vůbec nic.

Další odpovědi
rank01

Pokud máš úrazovou pojistku případně třeba s výplatou dávky za dny pracovní neschopnosti nezapomeň ji uplatnit a vše popiš v hlášení škodní události. Pojišťovna se možná taky bude zajímat čí chybou škoda vznikla což ti pomůže. Každopádně si vše nafoť alespoň v současném stavu. Když tam označení není teď, těžko bylo dříve. Shromažďuj všechny lékařské zprávy a ostatní písemnosti. Jestli tě bolí záda jdi ke svému lékaři ať máš vše podložené v lékařských zprávách.
Nepíšeš podrobnosti o stavbě, můžeš třeba zjistit tu společnost, co stavbu provádí a chtít po nich odškodnění, pokud se s tebou nebudou bavit, pak je to asi na právníka. Já bych nejdřív googlil jak v takových případech postupovat. Když se budeš fakt snažit třeba si zajistíš nějaké svědky nebo například nějakýz kamerový záznam z ulice…

Mravenec

Jak uvedl Filip. Navíc my stavbu neviděli, nemůžeme situaci soudit. Třeba jen nekoukáš pod nohy a kolem sebe… 😎