Weirdquestio

Je ublížení na zdraví vedoucí k vegetativnímu stavu rovné vraždě?

V souvislosti s aférou v pardubické nemocnici, kdy kvůli diletantství doktorů má chlapec těžce poškozený mozek, mě napadlo, zda by v takových případech neměly být stejné sazby jako za vraždu. Ten kluk již nebude nikdy normálně žít.

Odpovědi
Emefej

Vražda je úmyslné zbavení života. Jak bys v tomto případě dokazoval úmysl? Jak bys dokazoval, že byl zbaven života?

Pepa25

Samozřejmě, že není. Trvalé následky samozřejmě nerovná se úmrtí. Navíc i v případě úmrtí současný český zákoník rozlišuje vraždu, zabití a usmrcení ze nedbalosti. V případě těžkého ublížení na zdraví mohou být přitěžující okolnosti, např. pokud jde o dítě.
Vinu posoudí a trest uloží soud. Všechny uvedené trestné činy mají sazby ve velkém rozpětí, takže uložený trest za těžké ublížení na zdraví s přitěžujícími okolnostmi může být nakonec potrestáno stejně nebo i víc než vražda s polehčujícími okolnostmi.

Weirdquestio

Pro mě je tento případ vražda z nedbalosti. Úmysl tam nebyl, ale nicneděláním toho kluka v podstatě zabili.

Emefej

Než začneš navrhovat změnu zákonů, nejprve si ujasni rozdíl mezi vraždou a zabitím.