Vandal

Kdy je to na přestupkovou komisi a kdy vážné ublížení na zdraví?

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jaká je hranice nebo rozdíl když mě někdo napadne a jde to na přestupkovou komisi a kdy už je to vážné ublížení na zdraví braný jako trestný čin?

Léčím se o víkendu 3. týden a známí mi říkají že už by to na policii měla být hranice na vážné ublížení na zdraví. Je to pravda? Čím se to „odlišuje“?

Nejlepší odpověď
Psychotic

Ublížení na zdraví nemusí být vážné, aby to byl trestný čin.

Trestný čin ublížení na zdraví je způsobení takového zranění, které ti brání nebo tě omezuje v běžném životě po delší než krátkou dobu (to je v tvém případě splněno).

Vážné ublížení na zdraví je jedna z těchto věcí:

  1. zmrzačení,
  2. ztráta nebo podstatné snížení pracovní způsobilosti,
  3. ochromení údu,
  4. ztráta nebo podstatné oslabení funkce smyslového ústrojí,
  5. poškození důležitého orgánu,
  6. zohyzdění,
  7. vyvolání potratu nebo usmrcení plodu,
  8. mučivé útrapy, nebo
  9. delší dobu trvající porucha zdraví.

Zdroj: Trestní zákoník, §122

Další odpovědi
Hans51

V našem právním řádu se vyskytuje trestný čin ublížení na zdraví a těžké ublížení na zdraví (zjednodušeně).

Ublížením na zdraví se rozumí stav záležející v poruše zdraví nebo jiném onemocnění, který porušením normálních tělesných nebo duševních funkcí znesnadňuje, nikoli jen po krátkou dobu, obvyklý způsob života poškozeného a který vyžaduje lékařské ošetření (§ 122 odst. 1 zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník).

Těžkým ublížením na zdraví je způsobena těžká újma na zdraví. Tou je vážná porucha zdraví nebo jiné vážné onemocnění, spočívající ve zmrzačení, ztrátě nebo podstatném snížení pracovní způsobilosti, ochromení údu, ztrátě nebo podstatném oslabení funkce smyslového ústrojí, poškození důležitého orgánu, zohyzdění, vyvolání potratu nebo usmrcení plodu, mučivé útrapy nebo delší dobu trvající porucha zdraví (§ 122 odst.2 tres­tního zákoníku).

Zákon o přestupcích (č. 200/1990 Sb.) vymezuje v § 49 odst. 1 písm. b) ublížení na zdraví z nedbalosti v rámci přestupků proti občanskému soužití. Zde se podpůrně užije definice trestního práva pro ublížení na zdraví (viz výše), avšak pouze pro nedbalostní jednání.

Dalo by se tedy shrnout, že v případě, kdy byl útok na Vás spáchán úmyslně, jde vždy o trestný čin, nikoliv pouhý přestupek.

Vandal

Úmyslně to bylo a pak teda nechápu proč to řeší (budou řešit) na přestupkové komisi. :/

Hans51

Problematika trestněprávního postihování je velice složitá. Nelze na základě několika vět kvalifikovat daný stav a s jistotou určit, zdali došlo k naplnění znaků skutkové podstaty určitého trestného činu či nikoliv.

Trestní právo je užíváno jako tzv. ultima ratio, tedy nastupuje až ve chvíli, kdy nepostačí ochrana poskytovaná jiným odvětvím práva.

Posoudit, zda se ve Vašem případě opravdu o úmysl jednalo, nelze bez dalších podrobných informací určit. U námi zmíněného trestného činu ublížení na zdraví ve smyslu § 146 trestního zákoníku není podstatné, zda šlo o úmysl přímý (dolus directus – pachatel chtěl porušit nebo ohrozit zákonem chráněný zájem; nezáleží přitom na míře, v jaké si je jist výsledkem svého jednání) či nepřímý (dolus indirectus/even­tualis – pachatel chtěl porušit nebo ohrozit zákonem chráněný zájem a pro případ, že se mu to podaří, byl srozuměn s následky).

Přestupková komise Váš případ samozřejmě posoudí. Pokud dojde k závěru, že by se mohlo jednat o trestný čin, postoupí věc státnímu zástupci nebo orgánům policie (ve smyslu ustanovení § 71 zákona o přestupcích).

Popis případného dalšího postupu orgánů činných v trestním řízení by vydal přinejmenším na několik diplomových prací, proto v této fázi popisu skončím. Pokud byste měla zájem o další informace, napište mi soukromou zprávu.