annas

Tkví krása v oku pozorovatele? Pro J. W. „jsou velkým divem světa motýlí křídla. Nebo mraveniště. Nebo květ netřesku.“

J. W. = Jan Werich

http://member­s.chello.sk/mi­ro.mandak/cita­ty2.html

  1. „Oči, které se dívají, jsou běžné. Oči, které vidí, jsou vzácné“?— John Oswald Sanders
  2. Neříká se, že oči jsou obrazem duše a "zlo skryté zraku bývá nejnebezpečnější? " – P. Syrus

3."V umění se mi líbí, co je krásné, v přírodě je však krásné to, co se mi líbí!. – Jakov Druskin

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/308330-john-oswald-sanders-oci-ktere-se-divaji-jsou-bezne-oci-ktere-vidi-j/
https://citaty­.net/citaty/2877-publilius-syrus-zlo-zraku-skryte-byva-nejnebezpecnejsi/

http://the.cz/ci­taty/index.php?pa­ge=citaty&kate­gorie=23

Zdroj obrázku
https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2018/10/08/02/27/but­terfly-3731861_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Kepler

Lidské oko za nic nemůže, je to pouze jeden ze smyslů. Pouhý biofyzikální nástroj ke vnímání světa kolem. Rozhodující je, jak si to vyhodnotí mozek – a to už jsme v nepřehledné změti pocitů, kritériích krásy a předsudků. Někomu jsou Picassovy obrazy obohacením, jinému směšnou mazanicí. Někdo rád ženskou prdelku jako dvě semínka kmínu, jiný si zase plácne na velkolepé poprdí.

Další odpovědi
ivzez

Ano, krása tkví v oku pozorovatele.
Ale nejen v jeho oku → i v jeho srdci.
Jak to vystihuje můj oblíbený citát:
»Co je důležité, je očím neviditelné.« (Antoine de Saint-Exupéry)
___

Souhlasím s prvním citátem a s první částí druhého citátu.
S druhou částí nesouhlasím. Zlo nikdy není skryté, jen se je
musíme naučit vnímat.

Myšlenka z třetího citátu mi přijde poněkud povrchní.

Drap

Bezesporu a neplatí to jen v umění a v krásách přírody, platí to i na lidi a na celý život vůbec. Dívat se lze i jinými smysly než jsou oči a ten kdo se umí dívat a následně i vyhodnocovat, má život snadnější, a většinou se mu i lépe daří.
Zajímavé třeba je, zadat deseti lidem, aby vyfotili stejnou věc ze stejného místa. Každá fotografie je potom jiná.
Se všemi dalšími body 1–3 nezbývá než úplně souhlasit.

orestez

Vaše tato otázka (nenapsal jsem Tato Vaše otázka) je krásná, jako lesy v brněnské podkově, jako cesta 5. kilometr od Hádů ke Klajdovce. Líbí. Nechci sdělit proč. Po tak namáhaném výstupu z Maloměřic šlapat na kole a najednou je vše mimo, zůstává ta naše krajina, která spadá pod kateřinské lesy, ohromným zdrojem. Zdrojem, který nabaží slasti. A v tom věčně udřeném člověku přebývá jas a dobro. Milující tuto krásnou projížďku těmito stránkami. Oko jsem ještě nezmínil. Spousta ok zrychlují spádem dolů, aby nabrali rychlost. Ovšem jak u mě jinak, naopak zpomaluji, kolo jede samo a chci si tu nádheru žít. Vždyť tam byla moje lavička.
Cestou do práce, z Brna na Vyškov jsem kolikrát zastavil a potali se mě. Co je? Nic. Jen si vyfotím tuto nádhernou krajinu, oblohu. Vy to nevidíte? A pak zpátky od Rousínova k Rohlence. Zastavuje. Aha. Bude fotit. Co je hezčí na světě? Já myslím, že dokud počasí přeje, je hezká i tato večerní otázka.

EKSOT123

Otázka o kráse, navíc krásná. S titulní o. souhlas. Kromě toho, jak je člověk celkově nastaven srdcem, jak tu kolegové píší, jsou i mimořádné okamžiky, kdy člověk vnímámnohem víc než jindy – Krásu sněhových vloček, krásu lidí,… Ale může jít i o drobnosti – jednou jsem šel nočními ulicemi a náhle jsem si všiml, jak se dlažební kostky krásně třpytí, (zaostřil jsem a bylo to od štěpných ploch živců v žulové dlažbě), ale pointa byla v tom, jak věřím, že mě někdo chtěl upozornit, že zrovna procházím kolem hospice, což jsem nevěděl, neb jsem to tam neznal. Zkrátka lidi dostávají různými způsoby upozornění, o jednom takovém svém jsem tu už psal, ale to s otázkou nesouvisí (
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/oblnul-hitler-cely-narod-tim-ze-mel-specialni-knir-a-tim-i-velkou-nadrazenost-protoze-to-bylo-specialni-znameni-moci#discussion )
Dalším třem otázkám zcela nerozumím, k 1) snad jen, že ty vzácné oči nemám, jedná-li se o oči umělce.
2)nerozumím

  1. momentálně nechápu rozdíl první a druhé části věty, zdá se mi , že 2+1 a 1+2 je vždy 3. Jen, že s první částí souhlas a co se přírody týče, tam jest problém najít něco, co by se člověku nelíbilo.

zjentek

No tak jistě že ano. Přece co se nelíbí, to krásné není. Nebo ano?

annas

EKSOT123
Jen stručně – můj pohled.
Ad 1 – samozřejmě , že umělec se diva jinak a vidí víc. Ale i obyčejný člověk vidí třeba krásnou květinu, motýla atd, jenže jen pohlédne a tím to skončí. K části bych přidala emoce či city.

Ad 2 – pokud je někdo veselý, “jeho duše” je šťastná, spokojená, poznáme z jeho očí. Stejně tak smutek.
Přece se říká, co oči nevidí, to srdce nebolí. Když slyšíte, že se něco stalo, nemusí to být vždy docela přesná informace. . Uvidíte-li něco na vlastní oči, vše je mnohem horší – zda to bylo tak či jinak. Někdo někomu třeba ublížit, ale někdy se dá těžko napravit.

Ad 3 – v antice se krása definovala takto ” krásná dívka, to je krása. . Ve středověku –Bůh je krása. V době marxismu-leninismu se krása ztotožňňovala pravdou. V minulém století se krása hodnotila podle toho, co se líbilo laikovi, druhý pohled jaký má pro něho užitek , třetí pohled – význam pro odborníka. Jako předmět zkoumíní.

Pohled na krásu je subjektivní. “V umění se mi líbí, co je krásné, v přírodě je však krásné to, co se mi líbí!”
Jde o rozdíl v pohledu – v první části se ztožňují s pohledem umělce, v druhé části jde o to, co vidím sám.

EKSOT123

Annas díky. No já sem z dědiny, (vy asi taky, ale myslím to s nadsázkou) holt mám radši jednoduchý věci (tenkrát jste mě dostali s tím ‚pojmem‘ a já z něm hrůzu do teď) selský rozum se asi nechce moc zamotat.Asi bych nemohl studovat filosofii.
Zkrátka mě to moc nepomohlo, 1 je jasná, 2 beru jen první část, to mě zrovna v tu chvíli nedošlo, díky. Druhá část 2 se spíš říká ‚co oko nevidí, srdce neželí‘ jako že mu to není líto, nezávidí, apod, – v praxi, že druhým nemusíme o všem říkat, nebo v autě nechaném na parkovišti, pokud tam necháme něco cenného, je lépe to aspoň přikrýt. Jinak, co u 2 popisujete samozřejmě platí, ale myslím mimo souvislost, otázka byla postavena jinak, zkrátka mě zrovna nenapadá žádný příklad, skrytý nepřítel, nejhorší nepřítel. Ještě horší je myslím přítel nepřítel.
ad 3) Když to otočím, pokud se mi v umění něco nelíbí, sice si můžu nechat předpoklad, že to může být dobré, ale taky nemusí, nechám to koňovi. Zkrátka i umělec je člověk, omylný, nebo i nemocný a já si chci uchovat jasno. Zato v přírodě takové strachy ohledně autora nemám, i když Adamovým pádem je vše částečně nesprávně. V přírodě, jak píšete, když člověk chce, tak vždy najde, i na obyčejných kapkách rosy, nebo louži s blátem.Ale to téma nevyčerpáme, píšu jen kvůli výměně názorů a kontaktu.

ivzez

K poslednímu citátu a k poslední větě Vašeho komentáře:

V první části se neztotožňuje s pohledem umělce → líbí se mu to, „co je krásné“ (tedy to, co on – divák – shledává krásným).

V druhé části říká totéž, jen trochu jinými slovy:
V přírodě je podle autora citátu krásné jenom to, co se mu líbí. (Nebere v potaz, že někomu jinému se může líbit něco jiného,
ani to, že někdo další považuje přírodu za krásnou jako celek.)

annas

Já to beru tak, že se někomu obraz líbí, ale že se objekt líbil umělci, když ho nakreslil. Taklže se oba shodli.

Tu druhou část máme stejně.

Nevadí, jde o věc názoru, těžko říct, jak to autor myslel.

Už jem někde psala, že jeden básník řekl posluchačům, na besedě, , když se ho ptali, zda chápou správně jeho verše. „Mohlo by to tak být. “

Mc Merkurion

… pravda je, že oči krásu vidí, ale kam se na ně hrabe hmat, nejni nad to, si ženskou krásu ošahat …

annas

Už jsem vám psala, nechcete ragovat vpředu?

Mc Merkurion

… ne, nemusí všichni vědět na co myslím, když tady projednáváte poetično … tyto otázky jsou o názoru, ne o správné odpovědi, proto vyjadřuji svůj názor, no a na to je tu extra kolonka: „přidat názor“ …

annas

Máte pravdu, jde o názory, pokud není vulgární, beru. Jde o subjektivní vvyjádření, každý cítíme a vidíme jinak.

Ale i tak díky.

zjentek

Ann, neděkujte zbrkle, merkurion si ještě nic z vás neošahal.

Mc Merkurion

zjentku, jak to můžeš vědět, ty mezi ty, co bych chtěl vošáhnout stejně patřit nebudeš …

annas

zjentku, zjentku. 🙂