petka.s

Ti komunisti měli blbé počítače?

Nejlepší odpověď
led

Myslíte?
ktoré počítače máte na mysli?
Budem písať len o počítačoch pre obyčajných ľudí, nie o sálových a pre výpočetné strediská.
Pre zaujímavosť , môj 1. osobný počítač (nehovorím tých ktoré potrebovali silný zdroj a veľký priestor, o prepájaní sálových počítačových polí množstvom káblových prepojek, či dernoštítkových alebo páskových počítačov) bol mikropočítač „ZX81 Sinclair“ s až 1kB pamäťou so zobrazením pomocou analógového TV. To bol, prosím pekne, kapitalistický anglický počítač na báze zadrôtovaného Basic s veľkosťou ako obyčajná kniha. O niekoľko rokov na to v Slušovicích vyvinuli 1. československý mikropočítač, po nich na Slovensku PMD85. Blbosť nehľadajte v počítačoch, ale v možnostiach vtedajších znalostí. Preto práve komunisti, v snahe rozšíriť počítačové znalosti medzi ľuďmi, vytvorili popri vtedajšom Zväzarme, počítačové krúžky, kde obyčajní ľudia bez ohľadu na vek a pohlavie spoznávali nielen prácu s programovaním a ale aj vytvárali rôzne periférie k počítačom z dostupného materiálu, tvorili software v rôznych počítačových programoch, pomáhali takto priblížiť počítače aj „žene u plotny“. Napríklad v Prahe fungovala 602. organizácia Svazarmu, ktorá vyvinula na tú dobu pokrokový program T602, čo bol dokonca predchodca Microsoft Office. Pokračovatelia tejto zväzarmovskej skupiny dodnes dodnes fungujú ako firma …602 aj v USA.

a na záver
myslíte, že dnes už sú dokonalé počítače? Prečo je potom v software, ale aj v hardware toľko záplat a tak veľké množstvo verzií? Prečo životnosť dnešného počítača je v priemere len 2–4 roky

Další odpovědi
marci1

První počítač v Československu se jmenoval „Honza“ a byl nedokonalý. Časem se vše vyvíjelo a zdokonalovalo.
https://edu.ces­katelevize.cz/vi­deo/12249-prvni-ceskoslovensky-osobni-pocitac-honza
😄

Drap

Od tebe to sedí.

Dochy

Ve smyslu nynějších osobních počítačů začali komunisti něco vyrábět až poslední asi 3 roky před sametem. A to ještě víceméně pokoutně jako přidruženou výrobu apod. Rozhodně komunisti ve smyslu vládních činitelů žádné počítače pro lidi neplánovali.

elkon

Blábolíš nesmysly o věci které nerozumíš a neumíš napsat ani smysluplný dotaz.

Disraeli

Když máš hlad, nejsi to ty.
Dej si snickers.

Rokio

Rozhodně za socialismu byly horší počítače než dnes, ale byly pořád lepší než v době, kdy vznikl první PC, což bylo ve 40. letech minulého století.

da ny

Na samém počátku vývojů PC, byly blbé všude.
IDnes je téměř vše Made in China.
Přece váš, že každá země je/byla, na něco specialista (lepší než ostatní, jiné, zvláštní, jedinečné výrobky.
Těch jsme v malém Československu, měli více než dost. Co bylo, už není, jen zlomky.

V Československu byl vyvíjen VÚMS v okruhu této řady v letech 1982 až 1985 počítač EC 1027. V roce 1989 byla jeho výroba zastavena a celkem bylo vyrobeno zhruba 300 těchto počítačů. Poslední počítače EC 1027 byly poté vyřazeny z provozu až v roce 1994.

. Před rokem 1969 řešila každá země výrobu výpočetní techniky dle svých možností a vzájemné styky se omezovaly takřka výhradně na nepravidelné konzultace

Vzorem pro řadu počítačů JSEP-R1 byla rodina počítačů IBM 360, z níž počítače socialistického bloku vycházely a v mnohých ohledech počítače IBM přímo konstrukčně kopírovaly a snažily se s nimi zachovávat kompatibilitu
https://www.his­toriepocitacu­.cz/program-jsep.html

Roman71

Je fakt, že tehdejší počítače, se svou skromnou (BASIC) výbavou, motivovaly člověka se učit programovat a tvořit, snažit se doslova „vyždímat“ z limitu maximum. Spousta šikovných programátoru vytvořila takové kousky software, které dodnes fungují a zabírají pár desítek kilobajtů. Sinclair, Atari, Commodore, Amiga, PMD85, Ondra, Slušovický TNS, SAPI1, IQ151, Didaktik Gama.. tak rád na ně vzpomínám!

Když to shrnu, dnešní počítače (kromně zábavy) možnost tvorby programu nabízejí také, ale s vazbou na konkrétní operační systém s omezenou životností. Za pár let skončí podpora Windows 10 a spousta lidí si bude muset koupit nový „stroj“, aby jim na něm fungoval Windows 11. Zato staré osmibity jedou stále. Moje Atari 800XL jsem doplnil o čtečku SD karet s Arduinem a jede na něm všechno staré i nové. Našel jsem na netu programy pro Atari 800XL s rokem 2023! Takže tyhle stroje stále žijí. Kde jsou ty staré i386 a i486DX?? Ve šrotu..

Dochy

marci „První počítač v Československu se jmenoval „Honza““

Tak to ne 😉
V době tohohle Honzy už tu počítačů bylo HAFO. Dokonce i osobních počítačů. Ba i československých osobních počítačů 😉

Tohle byl zjevně jen jeden z prvních tuzemských IBM-PC kompatibilních.

da ny

Za komunistů obecně, nebyli lidé tak blbí, jako jsou dnes…..
a s počítači. Ty za to, ale nemohou

cochee

led,
ZX81 jsme měli na střední škole (učitel elektrotechniky měl nějaké stykyv cizině a zařídil do školy tři kousky plus jedno Spectrum), v té době to bylo samozřejmě pro mě nedostupné jak prakticky tak i finančně a proto – před pár měsíci jsem si z nostalgie za pár stokorun oba zmíněné počítače koupil :)

led

Pozrite si kam to dotiahli „ti komunisti s blbíma počítači“…
https://www.zi­ve.cz/clanky/sof­tware-jako-sluzba/sc-3-a-32090/default.aspx
Tento článek vyšel v časopise Computer 5/01 dne 22. března 2001
„Software 602 už dávno není jen kancelářský software. Hlavní oblastí pro nás je oblast e-businessu, kterou v Česku i v USA již delší dobu prakticky provozujeme a pro kterou jsme na podzim 2000 uvedli novou řadu produktů. “

Dochy

To už ale s komunistama nemá nic společného. 602 sice začala za komunistů jako 602. ZO Svazarmu, ale právě proto že Svazarmu tak se tam lidi dost točili… Ti co vyvinuli nějaký rozumně použitelný SW pro rok 2000 se za komunistů možná seznamovali jako mladí kluci s PMDčkem.

led

Dochy, starší zabúdajú a mladí vedia len to, čo im prezradia médiá. Píšem len o tom, čo som s počítačmi osobne zažila po mojom „objave“ krásy logického programovania v polovici 70-tych rokov. Tých zo 602 som poznala a veľa sa od nich naučila.

Dochy

To mi moc nesedí. V polovici sedmdesátých let si nejsem jist, co tu mohlo (na amatérské úrovni) být k programování. V polovici sedmdesátých let vznikali na západě první počítače, které bylo možné označit za osobní.

Zmíněná ZX-81 měla k porodu ještě hodně daleko, předešli ji různě úspěšné zato zpravidla vyspělejší stroje od xerox, commodore a dalších. ZX-81 byl jedním z prvních počítačů „za lidovku“. V československu snad začal nějaký rozumný vývoj osobních počítačů pro školy začátkem osmdesátých let.

led

ZX-81 1981 do 1983

Dochy

Ano. Ale v tu dobu už osobní počítače dávno existovali (na západě) a dokonce i osobní počítače s grafickým uživatelským prostředím a multitaskingem.
U nás ale vážně nevím o čemkoli co by bylo dostupné v sedmdesátých letech a dalo se to nazvat osobním počítačem

cochee

Pravda. U nás byly sálovky a mainframy, na Západě to v sedmdesátkách sotva začínalo – Wozniak začal vyrábět Apple 1 v 1976, CBM (Commodore) PET2001 taky, Tandy TRS-80 o rok později. U nás v pracovní sféře by se to „neuživilo“ a je celkem málo pravděpodobné, že by si to někdo do ČSSR propašoval ze Západu pro domácí účely, navíc ceny těch věcí by po relevantním přepočtu měn dělaly tak ekvivalent odhaduju půlroční až roční československé mzdy… př. ten Tandy TRS-80 začínal v r. 1977 za 600 babek, což je po inflační korekci ekvivalent 2900 babek v roce 2022, v r. 1977 bylo to cenové srovnání ale o hodně víc v náš neprospěch…