independent

Co furt máte proti Havlovi, co dělal špatně?

btw zažil jsem ho, i Husáka.

Nejlepší odpověď
quentos

My nic. To se jenom vyrojilo stádo tupých machýrků až poté, co umřel, protože teď, když se nemůže bránit, je kydat na něj špínu hrozně jednoduché.

Další odpovědi
Kepler

Také jsem se na to často ptal, nadávají na něj zřejmě jen komunisti a ti, co nemají tuchy co to znamená být disidentem. Pro mně to byl statečný a zásadový člověk, zatímco komančové zradili vlastní zemi a pozvali si sem rusáky aby jim zůstala koryta a moc. Ve světě sklidil obrovské sympatie a tím naší republice hodně pomohl. Jak se říká: nikdo není prorokem ve vlastní zemi.

ivzez

Spíše se ptám, co pro naši zemi
udělali ti, kteří na něj teď nadávají.

Lamalam

Já osobně proti němu nemám téměř nic. Měli jsme a máme horší prezidenty.

autacek

V 89. byl VH pro lidi modla a ztělesněním jejich snů o životě a budoucnosti. Bohužel pro mnohé se zázrak nekonal, což o to ostřeji korespondovalo s tím, když se povedlo využít příležitost tehdejším nomenklaturám, navíc zlo zůstalo nepotrestáno.

Jediným kdo si pak splnil „sen“ byl pak VH sám, který jak se po čase ukazuje, na tom nebyl za komunistů oproti opravdu utlačovaným tak špatně (jezdil si v Mercedesu, měl svou rekreační chaloupku, i v centru Prahy krásný byt na nábřeží a světe div se, opravdu byl podporován (především finančně) „Západem“, aby rozvrátil naše zřízení a společenské hodnoty i jistoty.

Je to sice zjednodušený pohled, ale zcela reálný. Počítače i mobilní telefony by sem dorazili i tak, no a o tom, že jsme se stali jen levnou pracovní silou a odpadištěm Západu snad nemůže být pochyb.

Kryšpín

Ve světě byl velmi oblíben pro jeho huma-přednášky. Po sametu se omluvil skopčákům, provedl velkorysou amnestii 23 tisíc kousků, ale půl roku poté byla polovina za katrem, včetně několika vražd nevinných občanů, sliboval nesplnitelné, nebudou nezaměstnaní, bude sociální spravedlnost, nebude chudých, nejsme jako oni, i z komunistů budou dobří podnikatelé. Různé osobní milosti na př. pro otco- vraha, Chadimovou a.p., schvalování humanitárního rozbombardování Jugoslávie, zrušil zbrojní průmysl, což komentoval, snad nám Amíci něco dají, nedali nic a.t.d. Jeho vztah k zápaďákům byl evidentní, ovšem nikoliv nejleší řešení. Můj šéf pamětník má názor, byl jako záletný manžílek v okolí oblíben, ale doma nepořádek.

Muffz

Já ho nemám rád z prostých důvodů. Nebyl ničím výjimečný, nebyl to žádný hrdina. Byla to obyčejná loutka, systém potřeboval dosadit do čela někoho, kdo nebude přemýšlet a projevovat své názory, nýbrž bude dělat jen to, co mu kdo řekne. Stačí se podívat na dokumenty, vytvořit si souvislosti s různými lidmi a každému musí docvaknout, že on sám neudělal pro stát nic, za co by po něm mělo být pojmenováno letiště nebo nějaká lavička. Jeho zásluhy jsou pouze u počátku Charty, tam jeho zásluhy taky končí.

USA si ho jako tupou loutku vzala a udělala z něj živou prozápadní propagandu, což o to, od západu bychom se měli učit stále. Ale revolucionář to nebyl.

Může se někdo zeptat, proč díkybohujenskoro prezident Karel tak krásně o Havlovi mluví, odpověď je jednoduchá. Byli to kamarádi, kteří si na církevních restitucích českého státu nahrabali tolik milionů, že to až pěkné není. A teď bych měl obdivovat člověka, co okradl stát víc než Nečas, Topolánek, Gross, Sobotka, Kalousek a Paroubek dohromady? Ne, díky.

Prostě nesnáším (což není dílo Havla, ale jeho vyznavačů a subjektivně sepsaných knih dějepisu), že se Havlovi přičítají zásluhy, se kterýma nemá pranic společného. On za růst státu nemohl, nemohl za to, že se lidem začalo žít líp, neosvobodil nás ani to neobstaral. Žil si jako král a stát prostě šel cestou, kterou by šel za jakéhokoliv prezidenta a vlády, protože docházelo k rozkvětu celé Evropy a Česká republika se jednoduše vezla.

Lid potřebuje svého hrdinu, potřebuje v někoho či něco věřit. V té době lid v totální euforii byl schopen věřit v kohokoliv, i v loutku bez sebemenších politických znalostí.

Klaproth – Vím, co jsou to církevní restituce. Havel dostal po sametové revoluci v restituci velké množství majetku. Rodina Havlů je za postavením velkého množství ikonických budou, např. Lucerna, Barrandov apod, byla to jedna z nejbohatších rodin v republice. Proto je směšné, že si hodně lidí myslí, že to byl řadový člověk a vše s si vybudoval. Peníze jeho rodiny mu zajistily veškeré výhody celý jeho život. Havel kolem roku 90 měl hlavní slovo v Občanském fóru a zařídil velké množství restitucí (hlavně majetku své rodiny). Pak se Havel zařídil o to, že byl jeho strýc prohlášen za kolaboranta a všechen jeho majetek tak spadl do vlastnictví státu. Následně jeho celý majetek získal Havel. Poté získal nespočet majetku, který byl znárodněn. Zjednodušeně si bral, co chtěl, šel přes mrtvoly a dokázal zradit svou rodinu. Takový to byl hrdina. Ale to knížky dějepisu nepíší a lidé pak získávají iluze, že to byl dobrý člověk.

Cenobita

Jako politika ho ani nechci hodnotit. Jako dramatik byl velmi špatný, jeho hry jsou hry bez přínosu, „zbytečné hry“ o ničem, většinou ani moc nepobaví, (někdy místy trošku ano, pobaví), ale vždy je to jen nějaké lamentování a mudrování o ničem, přesně jaký byl Havel, řeči a mlácení prázdné slámy. Přesto je dobré se s jeho hrami seznámit a prožít na vlastní kůži tu frustraci jak je to špatné. Docela na místě je i to odhalování „laviček Václava Havla“, které nejsou lavičkami, ale židlemi, o letišti raději nemluvě.

Smlouvyzdarm

Nebudu ho hodnotit jako člověka, protože jsem ho neznal. Sohlasím, že byl po revoluci jakousi modlou, ale po první prezidentování měl prostě odejít. Myslel jsem si, že jsem k jeho osobě celkem neutrální, ale pokud si shrnu informace z ostatních příspěvků, musím si reálně přiznat, že se mu toho zase až tolik nepovedlo. I když se považuji spíše za neutrálního , ta vždy, když někdo říkal jak byl celý život pronásledován a jak je statečný, že pořád bojoval a já nevím co všechno, tak jsem si k tomu říkal, že kdyby mi komanči sebrali majetek v hodnotě miliardy, tak bych se o něj také pral celý život. Vy snad ne? Přemýšleli jste někdo i na tím co bylo motorem jeho rebelantství? Ať se přikláníte na kteroukoliv stranu vždy je třeba vzít do úvahy všechny možnosti. I přes shora uvedené si dovolím říct, že z mého pohledu byl mnohem lepším prezidentem než dramatikem…

Emefej

Ma na něm vadily dvě věci:
a. byl moc měkký ke komunistům
b. ve svém druhém volebním období už neměl kandidovat

Na rozdíl od závistivých prosťáčků mi nevadí to, že měl byt na nábřeží, rekreační chatu, zahraniční automobil a že psal pro někoho nesrozumitelné hry. Dokonce mi nevadí ani to, že si nahrabal na církevních restitucích, schválených 2 roky po jeho smrti.

Klaproth

Já osobně nemám skoro nic.

Muffz – jak si nahrabal na církevních restitucích českého státu? Víš ty vůbec, co to jsou církevní restituce?

mosoj

Všechno. Horší charakter těžko pohledat.

Petula00

Hejvl?Byl to nýmand,který se v určitou dobu ocitl na určitém místě a byl ambicióznímy lidmi zneužit pro jejich záměry.Dnes jsou to hlavně herecká šmíra,pohaslý politici atd.Nechte už Havla v klidu spát a nedávejte ho niíkomu za vzor.Byl to přece jen „Venca lízal“

Smlouvyzdarm

Když tak čtu ty odpovědi, tak si říkám z jakých informací kdo z nás vycházel, že můžeme mít na jednoho člověka až tak různé názory. Nemohlo by za tím být i Nerudovo – kdo nic neví, musí věřit všemu??? Když ti jedni slyšeli jen to špané a ti druzí naopak? Nevím, ale svůj názor jsem zastával i v době kdy Havel žil a tak se musím přiznat, že mě tak trochu mrzí quentosovo že se vyrojilo stádo tupých machýrků po té co umřel.
Jako jeden z našich největších nedostatků vidím to, že nejsme schopni vyslechnout druhou stranu a přemýšlet nad jejím pohledem na věc a pak se ji třeba následně snažit přesvědčit argumenty, že pravda je na naší straně. Místo toho jednoduše řekneme – ti co mají jiný názor jsou blbci… ale ono i ti blbci mohou mít někdy pravdu a když ne celou, tak alespoň z části......

Klaproth

To je přece naprosto normální. Na každou osobnost, nebo událost, má část lidí zcela opačný názor, než ti ostatní. Pro někoho je pan XY dokonalost sama, pro druhého je to symbol všeho zla. Pravda obvykle bývá někde uprostřed.

Smlouvyzdarm

S tím naprosto souhlasím. Prostěje třeba si také připustit, že někdo jiný může mít jiný názor. To není matematika kde 1+1 bude dva. Na tom bychom se shodli všichni…tedy alespoň doufám 🙂