Je tady tykání normální ?

Doplňuji:
Pro všechny: Nejsem pro tykání,ale ti mladí by si měli uvědomit,že vykat staršímu je slušné!

Nejlepší odpověď
huxa

wikipedie: „V obecných (lidových) internetových diskusích obvykle převládá tykání nad vykáním. V oficiálních diskusích (např. stránka „Otázky a odpovědi“ na webu obce nebo firmy) a v některých odborných a akademických diskusích může být standardem vykání.“

odpovědi:
Vyhovuje vám zde spíš tykání nebo vykání? – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vyhovuje-vam-zde-spis-tykani-nebo-vykani
Mám dotaz „tyká se zde nebo vyká" není to drzost když každému tykám – http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mam-dotaz-tyka-se-zde-nebo-vyka-neni-to-drzost-kdyz-kazdemu-tykam

a můj osobní postoj-jsem vychován na internetu a hlavně internetových diskuzích, proto asi zvládám bravurně pravopis (ve srovnání s mými rovníky).
Zkoušel jsem i zde párkrát vykat, ale nějak mi to nesedlo, zato na novinkách beru vykání za samozřejmost. Zde vystupujeme pod nickami a většinou si neříkáme ani, kolik nám je let-viď bolaku? :) (to neni myšleno nijak špatně ;) )
zde předvedu, že bolak, jakožto nevznětlivý typ, který už je na internetu nějakou tu dobu (starší lidé, kteří se zde teprve učí můžou být tykáním zaskočeni a může jim to snad i vadit) určitě na mě nebude naštván, když mu zde budu tykat.

jestli ti Dr. BANe vadí, že ti někdo zde tyká, byl bych rád, kdyby jsi to sem napsal a snažil bych se ti vykat (také neni myšleno jako narážka či urážka, jen chci tobě vyjít vstříc).

také si myslím, že je tykání osobnější a na internetu nějaký ten kontakt s druhou osobou je potřeba, když nemůže být fyzický, používá se aspoň to tykání (takový komunismus skřížený s demokracií-jsme si zde všichni rovni, jen majitel serveru si může vskutku dělat co chce-kromě pár vyjímek :) )

trošku jsem se rozepsal, nicméně doufám, že nikoho nenaštvu a omluvte mě, jestli jsem někde udělal chybu
Doplňuji:
ještě jsem se zapomněl zmínit, že na toto se zaměřuje netiketa

Další odpovědi
briketka10

ano, akorát paní – iv II – vyká každému ☺
Doplňuji:
ale my si tykáme..

iceT

Tady se ale dost těžko rozlišuje kdo je mladší a kdo starší,mladého poznáš většinou podle drzosti,staršího podle psaného projevu,ale ani to není pravidlem.
Doplňuji:
Mě taky nevadí tykání od starších,ale ti mladší tykají a ještě jsou i drzí někdy.

ten který je

Vykám těm,o kterých vím že jsou starší.Mnohdy se to ale nedá poznat a tak doufám že jsem neporušil zase nějaký kodex tady pane doktore.:-)

RedC22

Je takovej zvyk, že v anonymních diskusí na internetu si účastníci mezi sebou tykají. Tykání tedy normální je, naopak vykání v takovém prostředí považuji za podivnost.

manon

Tykání je v interentových komunikacích normální a za mne mu říkám ano.

Ale nakonec důležitější než tykání nebo vykání je způsob jednání. To vám může někdo vykat a být neurvalý nebo tykat, a psát s veškerou úctou.
Doplňuji:
Jasně, může vám i tykat a být neurvalý :D a vykat a být slušný – víte jak jsem to myslela, že jo?

Damiana

Jsem pro tykání, ale pro zdvořilost, úroveň a zachování slušné kolegiální a diskuzní roviny. Vykám si s lidmi, které znám v reálu, nebudu přece vykat nicku, někomu, kdo si za nic moc avatarem říká třeba Mistr Bambule:-)
Btw – No nediv se, že ti tu kdekdo tyká, po tak intimní otázce, se dá i čekat, že chceš být lidem „blíž“…:-))))
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zeny-i-divky

radce

Prý ano, ale většinou když někomu radím a přitom mu vykám, tak si nestěžuje…
Doplňuji:
Huxa: velmi obsažná odpověď, souhlasím !
Já většinou vykám, pokud si nejsem jistý velmi nízkým věkem tazatele, nebo pokud jsem se s dotyčným na tykání nedohodl.
Když mi někdo tyká, nevadí mi to, většinou to uvítám a začnu tykat i já. Ale pokud je to jedinec od kterého mne tykání z jakéhokoli důvodu vadí, neváhám ho na to upozornit (i s vysvětlením). Ato jak na netu tak v běžném životě…

Michal Kole

Mě tykání nevadí.

Jsem zvyklý ze školy na různá sprostá oslovení.

bolak

Hej ty, co ti vadí na tykání? :)

huxa: však von si zvyknéé..

Sůwa

Mně se tykání tady moc líbí bez ohledu na věk, jsem tu jedna z nejstarších. Mám pouze jedinou výjimku, se kterou bych nikdy na tykání nepřistoupila, od -iv- II. bych tykání ale uvítala 🙂

Drap

U někoho ano,u někoho ne

anonym

huxa už to shrnul výstižně.
Ale už se tu řešilo vícekrát po 3 roky, pokaždé s jednotnou rekapitulací:
V souladu s netiketou se na netu (tedy i na Odpovědích), tyká. Na tomto webu doplněno o dovětek, že kdo trvá na vykání, tak to prostě uvede (např. iv si svá pravidla nastolila už dávno a většina pravidelných uživatelů to jednoduše akceptuje).
K doplnění – je rozdíl v pravidlech slušnosti v reálném životě a ve virtuálnu, obojí má svá pravidla, ale v lecčems odlišná. Stačí projít řadu starších odkazů.

ad led – netiketa nesouvisí ani s angličtinou ani s komunistickým „soudruhováním“.
ad huxa – v diskuzi, sice správně podotýkáš, že otázky jsou zásadně pokládány v množném čísle („vy všichni“, ne „vy, pane“), ale proto, že se oslovuje komunita a nikoliv vykámím vůči jediné osobě.
ad mosoj, trochu pokřivená hypotéza – „plagiátorů“ s dr v nicku je tu hned 5 (kromě mailu dr.bolak) – viz odkazy:
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/7630
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/14992
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/17708
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/23543
http://www.od­povedi.cz/uzi­vatel/profil/4376
Doplňuji:
P.S. Pokud by ti skutečně záleželo na „protokolu“, tak bys otázku vložil do runriky etiketa, ale ten návyk z 2. profilu, asi snadno zradí.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-rekne-drbna-v-muzskem-rode

štamgast

Dobrá ale jak se zde pozná, kdo je starší? Fotku mají jen někteří.

mosoj

Jakým právem si největší kritik těchto praktik přisvojuje titul Dr. ?
Nebo je to tak, že vrána k vráně sedá ?!

KdoSiOdJinud

Internet (ač tomu tak není viz. kniha „Kdo řídí internet“ od Jacka Goldsmitha) by měl smazávat rozdíly v lokalizačním umístění uživatelů, v jejich rasových, věkových a dalších takových rozdílech. Problémem je, že to tak jednoduše nefunguje a díky všeljakým regulacím ať už ze strany vlád nebo ze strany uživatelů, co na to nechtějí přistoupit se náš globální internet opět stává záležitostí lokálního charakteru se zaměřením na jedince.

Osobně můj malinko extrémní názor: sjednocená řeč, sjednocená práva, smazané hranice = internet

Problém: vše by se muselo řídit dle nejstriktnějšího (např. Čína apd…) kde panuje cenzura jak ****** by musela mít stejné zákony jako mi a to se nikdy nestane. Na odpovědích by jsme si musely všichni vykat pokud by to Dr.BANovi vadilo atd…

Osobně jsem jednoznačně pro tykání :)

redy

Dr.Ban nojo je čas, Vám poslat omluvu za tykání

Doplňuji:
ale mě tykání neva

Jikra

Samozřejmě že vykání je slušnost ale mě osobně tykání neuráží, zvlášť na netu. Já už jsem sice starej kus (64let) ale proč mě tykání nevadí? Jsem zvyklej no. Jako mlaďas jsem nastoupil do SONP Kladno jako učeň a v těžkých hutních provozech, konkrétně válcovnách , po nás ty podstatně starší lidi kteří byli o 20–30let starší chtěli tykání .
A po hodně dlouhých létech až kdy jsem se dopracoval do pozice směnového mistra tak i já po mlaďasech chtěl aby mě tykali. Vždyť je to tak prosté.

led

Určite tu budú mnohí tvrdiť že to tak má byť podľa akejsi „netikety“.
Dôvod je jasný, vzhľadom na to, že internet spája väčšinu ľudí cez angličtinu, ktorá nepozná priame tykanie a vykanie, tak si myslia, že to treba uplatniť aj v našich rečiach.
Odchovaným na počitači a internete už veľmi nepríde, že v styku s iným človekom slovanskej reči -česky, slovensky – cez internet treba dodržiavať slušnosť v rámci pravidiel daných jazykov.
My odchovaní reálnym životom neznámym, cudzím a starším vykáme. Nie je to len
„paní – iv II – vyká každému“, je nás tu viac. Vykanie totiž ja síce v prvom rade o úcte, ale okrem toho aj vymedzuje priestor vzťahov. Človek, odpovedajúci na vykanie tykaním, je považovaný aj na internete za neslušného až chrapúňa. Výnimka je jedine, ak je jasný vzťah diskutérov (tykajúci je starší než jeho školopovinný spoludiskutujúci).

samicek333

Mně je vlastně jedno, jestli mi někdo tyká nebo vyká. Když odpovídám, tak o tom moc nepřemýšlím a vždy píšu s tím, s čím jsem začala. Podle mě je to maličkost, kterou takhle přes internet ani nemá cenu řešit, ale asi jsem se zmýlila.

pusinka50

Vzhledem k tomu, že mi tady každý tyká, tykám i já, pakliže to není nějaký nový uživatel ve starším věku, což se snažím odhadnout ze stylizace písma. Myslím, že na takovémto serveru, kde minimálně polovinu dopisujících tvoří děti, není třeba si hrát na vykání, mně aspoň tykání nevadí

vlk samotař

Pokud ti (vám) tykání vadí budu tedy vykat je mi jedno jestli píšu -t-nebo -v-

anonym

co se mého názoru týče, na internetu není tak moc velká třeba si vykat. Ale každý to vidí jinak a co jsem viděla na odpovědi.cz tak si většinou lidi spíše vykají.

honza19hk

ano,ale jak tady poznáš kdo je jak starý? teoreticky podle otázky ale zpravidla to nepoznáš,pokud to dotyčný nenapíše někde v otázce nebo v odpovědi.

anonym

Dr.BANe, pokud má Dr.Axl pravdu a už zde jsi přihlášen nějakou dobu, potom je otázka poněkud mimo. Nedivím se ale, že máš pocit, že zde je tykání trochu více nonšalantní, než je běžně zvykem.
Je mi téměř šedesát, tak snad si jako žena mohu takovou familiernost dovolit. Něco jiného je tykání v civilním životě a úplně jinak je to zde ve světě internetu.
Slušnost lidí na odpovědích.cz ještě nejde zdaleka ruku v ruce s jejich věkem. Rejpání, „nenápadné“ (a mnohdy očividné) narážky, urážky, osočování a napadání jsou tu na běžném pořádku hlavně ze strany těch, co se holedbají svým věkem, jako by se tím chtěli zaštítit před případnou kritikou, když „šlápnou vedle“. Tady není třeba řešit projevy úcty související s věkem, ale právě naopak základní lidskou slušnost. Té se tu mnohým nedostává. Dospělý člověk by měl umět krotit své výbuchy hněvu a zášti. Něco takového zde nepředvádějí děti a mládež, ale v převážné většině případů naopak ti dříve narození.
Máš možnost volby: buď si zachovat svou úroveň a na nějaké občasné úchylky v chování jiných účastníků odpovědí nebrat zřetel, nebo si to brát k srdci a potom se sám za sebe a na sebe zlobit, že ses zaregistroval, nebo ještě můžeš na Odpovědi.cz přestat chodit. To poslední by byla určitě škoda.
Odosobni to, tykání ve virtuálním světě není totéž jako tykání v běžném životě.
Huxa to napsal skutečně dobře.

terry

  1. jak tady mám poznat, kdo je starší a kdo mladší???
  2. na netu je zvykem tykání

Mapel

Každý si musí vybrat sám. Mě to nijak nevadí, protože vidí jen Mapel a neví o koho jde. Takže nevidím problém. Ty co mi napíšou a odpovím jim ze služebního mejlu, tak mi vykají, ale nevyžaduji to. Jen mám příjemný pocit, že dávají najevo spokojenost s mojí radou.

A co se týká Vašeho dotazu musíte začít otázku: Je mi XX let, jsem ředitelem XX, všichni mu vykají a pak položit otázku. Nikdo si nedovolí tykat až na jednu výjimku. Tou jsem já, takový životní rebel. Takže vítej ješitný člověče.

led

ad Dr.Axl,
zjavne ste nepochopili.
Nemala som vo zvyku ani v „dávnych časoch“ si s každým tykať a tak isto ani s nežiadúcim povykať. To že sa na internete tyká, žiaľ, naozaj súvisí s angličtinou. To že to netiketa prevzala je len dôsledok.V KSČ (ani KSS) som nebola, tak nemám prečo si s každým tykať, súdruh. Pokiaľ chcete niečo bližšie o tykaní a vykaní pozrite si v archíve tejto stránky, bolo tu o tom viackrát hovorené.

anonym

… ja mam fakt uchylku , ze neumim tykat , kdyz toho cloveka neznam , a i kdyz ho znam, tak si nepotykam hned, i kdyz jsme vekove stejne stari … ( 91 ) .. !
.. jsem ale rada, kdyz me ostatni tykaji …
vim to o internetu a blablabla , ale to se u me miji ucinkem .. je to pro me neco jako mistni kodex .. !
briketko .. priste muzete opustit od te " pani " … stejne jako led , ale vim, ze to je od vas ucta ke stari a takove male zlobeni …
a pro led : ja hledala zenichy uz na zakladce … a tady jsem videla posledni prilezitost , a vy tady na me vsechno napraskate ! :( .. :p

johana 56

Já myslela,že to je normální,když mi nejde tykání a ona je to úchylka?!Ale vůbec se za ni nestydím.

annas

S některými uživateli si tykám, s jinými vykám. Jde o osobní důvody, takže víc se nevjadřuji … Někdy mně bohužel tykání připadá jakési bezbřehé… stejně jako led jsem neměla zvyk tykat si s každým … V odpovědi zpravidla tazatelům vykám …

briketka10

-iv- mám pocit, že tě znám odsud stejně, jako všechny
ostatní a ty tvoje průpovídky hajzlbába a blablablabla
jsou tak roztomilý, že ti nemůžu ani vykat a my jsme
stejně starý a tak trochu praštěný no néé ☺

anonym

prasteny jsme obe stejne , ale v tom myti hajzlu si vitezstvi vzit nenecham !!! ja vlastne vykam i tem hajzlum : rano prijdu do prace a povidam..: tak co, vy posr… hajzlici, zase vas nekdo posr .. ? pak posbiram posr. spodky , co obcas nachazim.., vezmu hadici .. postrikam zachody i chlapy a jdu na pc ! -iv-

led

  • iv- to snaď nie, to aj tie pc postriekate vodou? :)

anonym

led ,vy me taky hned berete za slovo .. ! samozrejme je to trosku jinak ! hajzliky strikam vodou a muzske Savem !

anonym

jo, a to pc obcas postrikam kafickem …

led

:))

briketka10

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kolik%20je%20v­%C3%A1m%20let
tamtu jsem nanašla asi se „někomu“ nelíbila !

briketka10

byly tu nějaké ankety na věk nyní nevím, kdo je dával
myslím Heřman ? zkuste se mrknout do lišty a tam se
dozvíte přibližně kolik je komu let, ale jedna z nich
mě tedy pobavila, když ji najdete, tak se budete smát
ještě zítra..zkusím se po ní mrknout..

led

Myslíte tých 90 rokov -iv- ?
Tam sa vtedy naozaj robila mladšou, prezradím vám tajomstvo (snaď ma paní -iv- nezbije) ubrala si na veku v skutočnosti má 1×x rokov, ale pssst!, nech sa to ženísi nedozvedia…

bolak

huxa: jinak sdělovat věk mi nedělá problém :) někteří vyvolení už ho tu znají a když se dostatečně prohrabeš mým profilem, můžeš se taky dopočítat..

kapka

jo???

bolak

jo :) tobe sem přece taky psal, že když se prohrabeš tisíci otázek a odpovědí, tak mi to nevadí :) ale na požádání, jentak, zadarmo, to už nedávám..zeptej se místního experta na shromažďování informací ;)

huxa

bolaku, bez urážky, ale nepředstavuji si ideální trávení večera prohrabováním tisíců otázek a odpovědí :) nicméně jsem dostal nápad, jak to zjistit :D

briketka10

AngiShy – při pokládání otázek je slušností vyknout,
proto jsem ti dala palec, jinak si protiřečíš ☺

huxa

Dr.BAN-o tomto mluvím :) většinou starší lidé si na to moc nemohou zvyknout-doufám že nejste komunista, toto byl jeden z cílů komunismu-zavést pro všechny tykání, protože si jsou všichni rovni. Doufám, že všichni se budou také snažit vás s tímto respektovat :)

Damiana

huxa: Kdyby byl komanč, tak mu tykačka asi nevadí:-))

radce

že by nějaký „soudruh tovaryšč“ ? 😉

huxa

něco takového :)

doufám, že se Dr. BAN neurazí, vážně to doufám nikdo z nás nemyslí špatně :ú)

radce

No já to určitě nemyslím špatně, protože to nemyslím nijak adresně.
Ale zažil jsem ještě předsametovou dobu, kdy bylo tykání občas povinné a vykání výrazem odporu s režimem. Proto jsem v tomto tématu víceméně neutrální…

huxa

to jsem rád, že nešířím bludy :)
to jsem rád, neboť tato otázka si žádá neutrálnost a hlavně správnost odpovědi :)
dle mého je také důležité při pokládání otázek vykat-neoslovujeme jednu osobu (to dělají jen v reklamách :D )