Avatar uživatele
Registrovaný

Teorie strun a 11 prostorů ve vesmíru?

Je možné že má vesmír 11 prostorů, 1 časový a deset prostorových, jak je uvedené v teorie superstrun, která říká, že vše tvoří jednorozměrné struny, které různě vibrují?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Registrovaný

Těch jedenáct rozměrů vystupuje v M-teorii, což "Majestátnější" teorie superstrun sjednocující různé teorie superstrun (typ I, typ IIA, typ IIB, heterotická O, heterotická E).

Všechny tyto "odrůdy" jsou ekvivalentní a popisují tutéž fyziku (což se nejprve nevědělo), byť poněkud odlišně, a pracují s 10 rozměry (3 velkými, jaké známe z každodenního života, jednou dimenzí času a šesti dodatečnými rozměry smotanými do malinkatých prostůrků zvaných Calabiho-Yauovy variety). Ekvivalentnost všech pěti teorií, že tedy jsou jen odlišnými popisy jedné a téže věci, odhalil Edward Witten v roce 1995, čímž odstartoval tzv. druhou superstrunovou teorii --- při výpočtech se zjevila další malinkatá dimenze (menší než ostatní dodatečné dimenze), která do té doby zůstávala fyzikům skryta. V M-teorii (což je ten sjednocující rámec všech superstrunových teorií) tedy vystupuje celkem 11 dimenzí, jak je napsáno na začátku.

Mimo jednorozměrných strun se v M-teorii objevily vícerozměrné objekty, kterým se říká p-brány, kde p je počet rozměrů takového objektu. Struna je tedy jednobrána, pak existují dvojrozměrné "dvojbrány" atd, ale třeba i nulabrány ;-). V kosmologickém bránovém modelu Sundruma a Randallové (II. typu) je například náš vesmír trojbránou (třírozměrnou bránou) plující ve vícerozměrném prostorů světů (tzv. bulk). Ukázali, že dodatečné dimenze nemusejí být nutně planckovské, tj. strašně malinkaté, ale vlastně i nekonečně velké (jejich první model sice obsahuje kompaktní dodatečnou dimenzi, tj. velikostně omezenou, ale druhý ne, počítá fakticky s tím, že 5. rozměr může být libovolně velký). Zbylé malinké dimenze jsou pak na naší bráně ve formě stočených miniprostůrků, Calabiho-Yauových variet. Existenci dodatečných dimenzí můžeme přímo/nepřímo dokázat, jen k tomu potřebujeme aspoň funkční LHC :-).

Malý návod na "domácí pokusy" ;-). Zkuste měřit gravitaci na submilimetrových vzdálenostech, a když dostanete odchylky od zákona převrácených čtverců (tj. Newtonova vzorce pro gravitační sílu), šance, že jste odhalili další dimenze je velká. ;-) O těchto věcech se dočtete v hodně skloňovaných knížkách od Briana Greenea, Elegantní vesmír (přeložil Luboš Motl) a Struktura vesmíru (přeložilo já). :-) - (pozn. odpověď na Facebooku sepsal Oldřich Klimánek)

Zdroj: www.facebook.com/pages/Odpovdi cz/98852364488

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Je to možné pouze tehdy, jste-li zastáncem teorie strun.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 4474
Zlatý Kepler 2249
Zlatý Drap 1848
Zlatý quentos 1650
Zlatý mosoj 1546
Zlatý marci1 1005
Zlatý led 999
Zlatý Edison 753
Zlatý Lamalam 717
Zlatý gecco 709

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.