Avatar uživatele
hapiky

Souvisí vše ve vesmíru s matematikou?

I pravděpodobnost?

Je vše ve vesmíru o matematice?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? Kepler, aliendrone před 1852 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Ne všechno se dá vysvětlit přírodními zákony. Nevyzpytatelný Chaos nám vše komplikuje a stávají se i věci, které by stávat neměly.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Edison

Ve vesmíru není nic o matematice. Matematika je o všem ve vesmíru. Vše se dá vyjádřit matematicky. Když na způsob někdo přijde. I chaos se dá popsat matematickými vzorci.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Jednak pravděpodobnost JE součástí matematiky (statistika), druhak matematika (jakkoliv ti to bude znít divně) je JAZYK – je jen nesrovnatelně sofistikovanější, než jakýkoliv „běžný jazyk“. Ergo pokud mluvíš o vesmíru např. „po slovensky“, můžeš o něm stejně tak hovořit matematicky, v druhém případě ovšem MNOHEM lépe. Takže – když o něčem mluvíš, je to o JAZYCE? To už je spíš filozofická otázka. ;) :D

zeeue>>> Tak zrovna v matematice by NEBYL problém vyjádřit „lidské vědomí“ – je to jen otázka použitého aparátu a pro matematiku, která „s prstem v nose“ zvládá takové problémy, jako je porovnávat NEKONEČNA (které z nich je větší či menší) to je v PRINCIPU „brnkačka“. Byly doby, kdy lidé věřili, že je NEMOŽNÉ vypočítat v relativně rozumném čase miliardy rovnic a POŘÁDNÉ na to doplatili – viz Němci za 2.sv. války s šifrovacím strojem Enigma.

Problém nám působí fyzika, resp. kvantově-pravděpodobnostní podstata jsoucna, pokud bychom tento fakt nějak „dokázali vyšachovat“, stačil by na popis lidského vědomí dost možná nějaký model již EXISTUJÍCÍHO kvantového počítače, popřípadě jeho blízká budoucí generace. Přičemž je třeba vzít v úvahu, že matematika dokáže operovat i s tím (jednoduše popíše pravděpodobnostní vlnové funkce), takže pak už je to POUZE otázka výpočetního výkonu, nikoliv matematky samotné. (Dnešní nejvýkonnější klasické počítače se prostě NEMOHOU ohledně univerzálnosti porovnávat s mozkem, který je stále o DOST sofistikovanější – zatím. Nicméně v MNOHA ohledech už technika pokročla natolik, že mozek za ní pokulhává doslova propastně a je jen otázkou času, kdy počítače převýší svými schopnostmi mozek ve VŠECH směrech natolik, že „lidské myšlení“ bude v porovnání směšné, podobně jako je porovnávání „myšlení“ mouchy a člověka. Já sám pamatuji doby, kdy mnozí „experti“ uznávali, že stroj se může naučit šachy, ale že by mohl vyhrávat nad (chytrým) člověkem se jim zdálo jako úplný nesmysl. Dnes již lidé s počítačem šachy „o titul“ nehrají, protože jsou zcela bez šancí.) :)

To je jako s tím, že když posledních pár dní pršelo, tak nikdo nezpochybní, že jednou pršet přestane a bude hezky, ovšem MRAKY (blbeesů) nevěří, že vznikne umělá inteligence, že by „stroj mohl myslet jako člověk“ (na základě svých chabých vědomostí VĚŘÍ, že je to nemožné). Jistě že vznikne, a to už HODNĚ brzy a myslet bude LÉPE než člověk. :)

hapiky>>> Pěkná otázka, ale obtížně zodpověditelná díky posunu směrem k filozofickému vhledu. Jak se můžeme vůbec bavit o vesmíru (jakýmkoliv jazykem), když nechápeme ani podstatu REALItY (co realita JE a co NENÍ)? V ideálním platónském světě matematiky i TAK JEDNODUCHÁ věc, jako jsou 2 rovnoběžky je v REÁLNÉM světě téměř neproveditelná (pokud vůbec). V konečném důsledku může matematika být JEDINÁ skutečně reálná smysluplná věc, zatímco všechno ostatní jsou jen její projekce založení na holografickém principu. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Holografic­k%C3%BD_princip

Kepler >>> Dám palec s výhradou, že ZATÍM se še nedá vysvětlit. Kdo ví, třeba je všechno prosťoučké a jednoduché, jen my lidé jsme prostě příliš blbí na to, abychom tomu rozuměli. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zeeue

Ne. Jak chcete matematicky vyjádřit třeba lidské vědomí?

Pravděpodobnost ale ano. Ta je přímo oborem matematické disciplíny – tzv. aplikované matematiky.
Příklad matematického vyjádření pravděpodobnosti:
Při hodu hrací kostkou je pravděpodobné na cca 17% (1:6), že mi padne jedno určité číslo a na 100% (1:1) mi padne jakékoli číslo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Edison

I lidské vědomí je soustava chemických reakcí, vazeb vznikajících na základě elementární fyziky a to se dá popsat matematicky. Problém je v dostupnosti a zpracovatelnosti údajů. Obdobně neexistují náhody. To je jen nedostatek informací. Když to všechno dáme dohromady, budoucnost je dána matematicky popsatelnou fyzikou současnosti a ta zase minulostí. Celé bylo tedy definováno při Velkém třesku, nebo ještě před tím a i sám Velký třesk se odehrál podle již platných zákonů.

před 1851 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

O tom to je ,. je to o matematice .. je to rušivá nadužívání. I když by se mělo užívat, io kyž chybmě,. jen v mluveém jazykce.

Těmto lidem se říká tzv. otomisté.

https://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/cestina/byt-o-necem

Poklud jste svou otázku myslel jinak, opravvím, protože uvedená vazba nevní opravdu vhodná.

před 1852 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
hapiky

To je ta krása matematiky. Matematika je obor, kterému asi nikdy zcela neporozumíme, aneb je stále co řešit.

před 1851 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek