mosoj

Která vteřina byla pro nás a celý vesmír ta nejdůležitější ?

Co všechno se během této vteřiny stalo?

Nejlepší odpověď
annas

"Po první vteřině byl vesmír stejný ve svých základních principech, jako je dnes.

Vše, co se ve vesmíru nachází, má původ ve velkém třesku. Vše, co vesmír obsahuje, pak vzniklo v první vteřině jeho existence. Vědci znají mechanismus první vteřiny, nevědí však, proč k ní došlo a proč veškerá existence vznikla najednou. V prvním okamžiku bylo vše stlačeno do nekonečně malého prostoru. Aby vědci mohli pochopit děje v první vteřině vesmíru, používají k jejímu měření Planckův čas. Díky tomu získají reálně nepředstavitelně malé jednotky času. Do jedné vteřiny se pak vejde 10 na mínus 43 vteřiny. Velký třesk nebyla explozí v prostoru, nýbrž byla explozí prostoru. Vesmír se tak objevil všude najednou. V prvním okamžiku byl vesmír ovládán supersílou. Ta se následně rozštěpila a došlo tak k narušení dokonalého stavu. Díky chladnutí se jednotlivé síly od sebe začaly oddělovat. Objevila se gravitace. Byl to okamžik, který měl v sobě zárodek hvězd a galaxií, tudíž i života. Tak jak vesmír expandoval, začala klesat i jeho teplota. S poklesem teploty se objevila interakce. Bez této interakce by se atomy rozpadly. Právě tyto okamžiky určily, že všechny galaxie jsou ve vesmíru rozděleny rovnoměrně. V roce 1979 přišli vědci s teorií inflace. Ta tvrdí, že v okamžiku se rozpínání vesmíru prudce zrychlilo a do prvotního chaosu přineslo řád. Díky tomu došlo k rovnoměrnému rozvrstvení vesmíru v prostoru. V roce 1964se vědcům podařilo zachytit vesmírné šumění. Jedná se o dozvuk velkého třesku. 380 tisíc let po velkém třesku se stal vesmír transparentní. Tehdy mohlo světlo začít putovat vesmírem. Fotky prvního vesmírného světla se označuje jako „kosmické mikrovlnné pozadí. Na konci inflace se vytvořily gravitační vlny. Ty natahují a smršťují časoprostor. V roce 2014 se vědcům podařilo objevit stopy gravitačních vln na mikrovlnném kosmickém pozadí. To potvrdilo teorii inflace. Podle části vědců však inflace dodnes probíhá ve vzdálených částech vesmíru a dává tak možnost vzniku nových vesmírů. Vzniká tak soubor vesmírů. Albert Einstein přišel se zjištěním, že hmota je pouze koncentrovanou energií. Energie se tedy může měnit v hmotu a opačně. Právě při velkém třesku se energie začala měnit v hmotu. Vědci se dnes snaží získat informace o původní prahmotě. Podle jejich zjištění se jedná o kapalinu elementárních částic. Po doznění inflace vznikla silná interakce. Při ní vznikly protony a neutrony. Vznikla tak hmota bez hmotnosti. To, co však nemá hmotnost, nelze zpomalit. Naštěstí zasáhlo Higgsovo pole. Higgsovo pole, jehož součástí je i Higgsův boson, reaguje na průchod běžných částic polem. Tím procházející objekt získává hmotnost. Na konci první vteřiny byl vesmír velký asi 20 světelných let. Hmota měla v této fázi vývoje antihmotu. Antihmota a hmota však vedle sebe nemohou existovat. Došlo k jejich vyrušení, a jelikož hmoty bylo o jeden prvek více, převládla ona. Právě toto množství stačilo ke vzniku galaxií a hvězd. "

http://play.i­prima.cz/jak-funguje-vesmir-iii-4

Další odpovědi
Kepler

Podle dobře vyfutrované teorie to byl okamžik Big Bangu, pak už nebylo návratu. V první vteřině po něm se stalo vše podstatné. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Velk%C3%BD_t%C5­%99esk

marci1

Možná ta vteřina, ve které jsme se narodili. Během jedné vteřiny se stal zázrak.:-))

zjentek

Ta ještě nenadešla.