EliškaG

Jak zjistit, kolikastupňové pivo kupuji? Dá se to nějak odvodit od množství alkoholu?

Jak zjistit, kolikastupňové pivo kupuji? Dá se to nějak odvodit od množství alkoholu? Abych jednoznačně poznala zda se jedná o 10,11 nebo 12°?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zase snůška kidů :

Zde je co znamená stupňovitost piv :

http://beer.txt­.cz/clanky/70728/stup­novitost-piv/

A zde si najděte to své :

http://www.sa­lenateka.cz/sa­lenateka/pivo-lahvove-stupne/vsechny/4/
Doplňuji:
cochee : Klidně si to vztáhněte na koho chcete, ale na př. pletete si procenta se stupněma !!!!!!

Další odpovědi
radce

Poslední dobou se vžílo označení „výčepní“ pro desítku a „ležák“ pro dvanáctku.
Jinak vícestupňová piva mají větší procento alkoholu, ten stupeň je vlastně procento cukru ve sladu, který se při kvašení mění v alkohol.
Ale přesná převodní tabulka neexistuje, záleží i na technologii výroby piva…

cochee

Nedá se to odvodit, jen přibližně, stupňovitosti neodpovídá přesné procento alkoholu, ale určité rozmezí a ta rozmezí se u různého alkoholu překrývají. Tak např. 8% piva mívala přibližně 2% obj. alkoholu, 10% výčepní piva okolo 3% obj. alkoholu a 12%
ležáky 3,5 – 4% obj. alkoholu, ale někdy i více.
Doplňuji:
Mosoj: protože jste napsal obecně „snůška kidů,“ musím si to vztáhnout i osobně a chci se zeptat konkrétně, co z mého příspěvku je snůškou kydů? Kromě toho jste neodpověděl na otázku a do třetice, na tom vámi uvedeném webu jsou kydy taky, „bezalkoholová“ piva (typu Birrel) nejsou v žádném případě nulastupňová, jak stránky uvádějí, „jenom“ z nich byl ve velké míře odstraněn alkohol. Kdyby měla tato piva nula stupňů, zbude z nich pouze voda a chmel. Takže tolik o snůškách kydů.

anonym

Většinou je to buď napsané na obalu, a v hospodě si říkáte o to co chcete 🙂

elektrikář

Stupně u piva jsou stupně cukru které se mohou přemněníit na alkohol. Víc informací najdete v potravinářské chemiji .

cochee

Mosoj: to je pravda, omylem jsem ve 3 případech použil značku % namísto °, za to si sypu popel na hlavu, jinak si za vším stojím!