zjentek

Co je to stolní víno?

Chápu správně, že by mělo jít o víno podávané běžně u stolu, ke stolování, stejně jako třeba stolní ocet anebo stolní olej, ale třeba dámu na večerní návštěvu bychom na takové víno zvát neměli?

(Přiznám se, že jsem z toho trochu v pasti, víte? Přestože dobře chápu třeba význam stolní lampy, tak takový stolní křen mi už dělá v centru logiky trochu potíže. Porucha je jistě na mém přijímači, to nevadí.)

Nejlepší odpověď
annas

Stolní víno je jeden druh vína.

"Vína rozdělujeme vína podle cukernatosti. Stolní, jakostní, s přívlastkem

Systém kategorizace vína v našem regionu se řídí především zmiňovanou cukernatostí hroznů a vychází z podobného systému, jako klasifikace vín v Německu nebo například v Rakousku. Celosvětově však existují i jiné klasifikace vín, které jsou často označovány jako vhodnější právě z toho pohledu, že v člověku neevokují, v případě neznalosti problematiky, určování kvality/nekvality dle názvu kategorie, do které víno spadá (například Kabinetní nebo Výběr z bobulí)

Evropská unie již v dnešní době název stolní víno neuznává a používá se pouze označení víno (na lahvi tak najdete například označení VÍNO ČERVENÉ SUCHÉ). Jedná se o nejnižší kategorii vín, pro kterou musí být splněna cukernatost hroznů minimálně 11° ČNM (český normalizovaný moštoměr). U této kategorie vín je zakázáno je označovat ročníkem, odrůdou či dalšími informacemi podobného typu (vinařská obec či oblast, trať nebo jiný zeměpisný název). Proč? Stolní vína je totiž možné vyrábět z hroznů, jejichž původ je nejen z ciziny, ale zároveň se může jednat i o hrozny, které nejsou primárně určeny pro výrobu vína. Abychom byli fakticky správní, hrozny mohou být z odrůd stolních, moštových nebo neregistrovaných.

Zároveň je možné tato vína doslazovat a chemicky stabilizovat. Toto označení může mít i víno s původem mimo ČR, toto však musí být na etiketě uvedeno. " atd.

https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:0vPMDWQ6KSgJ:­https://www.vi­nomapa.cz/jak-rozdelujeme-vina-podle-cukernatosti-stolni-jakostni-s-privlastkem/+&cd=1&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b-d

Další odpovědi
Kepler

Jedná se o víno bez jakéhokoliv dalšího označení, nejnižší kvality. Může být vyráběno i z neregistro­vaných odrůd nebo směsí a nesmí být označováno názvem odrůdy, ani názvem vinařské oblasti.

aliendrone

To je prostě kentus na mytí nohou, no. (není nutně nejhorší > viz „moravské sudové“, tím bych nohy pro jistotu nemyl, ale jako kyselinový odstraňovač vodního kamene dobrý) https://www.vel­kovinoteka.cz/roz­deleni-vin-v-cr-m40/ ;) :D :D

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.