Avatar uživatele
Kepler

Sbíráte i babky (hřib žlutomasý)?

Předevčírem jsem jich donesl pár kilo, spolu s dalšími. Ale jakých! Skoro žádná neměla průměr klobouku menší než 8 – 10 cm, většinou byly macaté, pevné a ani jedna nebyla chrobavá. Narazil jsem asi na pět domovů důchodců, jedna babka vedle druhé. Někdo babky nebere, já je povařuju za nejchutnější hřiby, které se vyrovnají suchohřibům.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? briketka10 před 2399 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kodl67

Já jo.Suším je a je z nich výborná polévka.Jsou po uvaření takové oslizlé,dobřou­čké…já to prostě takové miluju.Ovšem někomu se ze slizkého hřibu v hubě může dělat šoufl.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
iceT

Přítel sbírá i babky, praváky, janky i kozáky. Z babek je dobrá polívka nebo smaženice. Letošní úlovek neukážu neboť mi chybí tlačítko pro vložení obrázku. To by mohli správci nějak přidat, když už je k otázce.
Doma jsme dělávali smaženici jen z václavek, otec totiž jiné houby nesbíral, maximálně jen pegáry.

Hele, vzpomněla jsem si, že to jde i jinak.
http://jpeg.cz/ga­llifrey/albums

Upravil/a: iceT

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Někdy ano, ale většinou jen ty hodně malé, vhodné do octa. Babka je dobrá houba, hutná, ale váže na sebe , více než ostatní houby, těžké kovy a radioaktivní částice.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
sesednizkola

Já teda už na houbách nebyl leta, ale babky byly vždy ve většině tedy.

Nesbírám holubinky.

Upravil/a: sesednizkola

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Altair-AC

Ano ,sbírám .Mně se strašně líbí ,jak vypadají .Jsou to takové zelené exkrementy ,které se válí v lese.I když zásadně houby nejím ,týhle sbírám a hledám nejvíce .

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

Jasně. Houbařím přes dvacet let, vždycky jsem je sbíral a ještě žiju.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jiří Bohumil

Ano, sbírám, jde o chuťově dobrou houbu, bohužel velmi brzo plesniví a tak se dá sbírat pouze pokud jsou „natrefeny“ čerstvě narostlé.
U nás (Jeseníky), v současné době, začaly konečně růst suchohřiby a bedle.
O prázdninách pouze praváci, křemenáče (janci) a modráci, ale letos nic moc.
„Na kosu“ to nebylo. 🙂
Ale v druhé polovině prázdnin byli praváci většinou červaví. ☹
Zajímalo by mne, čím to bylo.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Poslechněte si vyjádření mykologa o babkách. Je to houba jedovatá,. Obsahuje tzv. nedohub. – víc u starších kusů.

A další zaímavosti o houbách.

http://prehra­vac.rozhlas.cz/au­dio/2459460

před 2396 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Jak jsem slíbil vysvětlení: oba výrazy znamená totéž. A sice nejedlou, nebo nesbíranou houbu. Obvykle s podtextem opovržení. Gaďor jako gemba 🙂

před 2397 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

IceT: co to jsou janky a pegáry? Je mi jasné, že jde o oblastní názvy. Víš co je to gemba, nebo gaďor? I vy ostatní. To první je valašský, druhý ze Slezska a obojí znamená totéž. Schválně, jestli to někdo bude vědět.

před 2399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
iceT

Pegár je žampion myslím, janek je křemenáč, hřib co má nohu jak březovou kůru.

Co je gaďor nevím, a gembou babička označovala houby většinou nejedlé.

před 2399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

S tou gembou a gaďorem ještě počkám, třeba se ještě někdo ozve. Křemenáčům březovým s červeným kloboukem se na Valašsku říká červeník.

před 2399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
orestez

Gemba zní podobně jako Gampl. Jít na gample. Když G zaměníme za Ž, budou to žample, žampiony. Je Gemba jiná houba?

před 2399 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

kodl67: mně je zase šoufl z něčeho, co škrábe v krku. Zvláště když to ještě má nožičky…:-)

před 2399 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek