koskoskos

Běží čas ve snech pomaleji, nebo rychleji?

Nejlepší odpověď
marci1

Společnost pro kognitivní vědu a filosofii
9. dubna 2014 ·
Jak rychle plyne čas ve snu?
Existovaly teorie, že celý sen je vytvořen v krátkém okamžiku během probouzení. Dnes se spíše má za to, že čas ve snu i v realitě plyne podobným tempem. V případě tzv. lucidních snů lze průběh snů do jisté míry kontrolovat a lze tak ze snu dávat signály pomocí očních pohybů a označit tak například jak dlouho trvá napočítat do deseti. Zjistilo se např. že pro motorické akce čas ve snu možná plyne zpomaleně, např. udělat dřep ve snu trvá více (reálného) času.

http://journal­.frontiersin.or­g/…/10.3…/fpsyg­.2013.01013/fu­ll
https://cs-cz.facebook.com/Kog­nitivniVeda/pos­ts/430940650374861/

Další odpovědi
0mega13

Čas ve snech běží MNOHONÁSOBNĚ RYCHLEJI, než ve skutečnosti. Toto je vědecky prokázaný fakt a může si to s trochou pozornosti prověřit každý sám na sobě – pokud se mu zdá něco děsivého a vzápětí se probudí, tak přestože ve snu prožil události, které by v realitě trvaly minimálně dlouhé minuty, lze si všimnout, že těsně po probuzení je srdce ještě v klidu a až pár vteřin poté začne divoce bít (reakce na děsivou událost ve snu – strach doprovázený bušením srdce). Kdyby takový sen trval stejně, jako v realitě, srdce by už silně bilo při probuzení, ale pokud začalo až poté, je jasné, že takový sen musel trvat jen pár vteřin, protože reakce těla/srdce na podnět (strach) je téměř okamžitá.

Kelt

Uvědomte si rozdíl mezi hladinou beta, kdy je mozek v normálním akčním bdělém stavu a potom stavy alfa a další, kdy je zcela zpomalena frekvence mozkových vln. Takže pojmy malý velký, rychle pomalu se mění dle subjektu.

Edison

Podle „potřeby“…

CTTON

Stejně, nicméně sugescí sem dokázal mít 12hodin snů aniž by uběhlo více než 10 minut.

Kajoch

Nelze jednoznačně odpovědět,ale pokud se ti snů nedostává,klidně ti nějaké pošlu.Mám jich totiž přehršel:)

kerod60

Záleží. Když mám noční můry, tak to jde velmi pomalu. Naopak když se mi zdá o něčem hezkým, třeba o létání, tak čas plyne rychleji, než bych chtěla.

triqma

Nenašel jsem tu jednoznačnou a přitom tak jednoduchou a správnou odpověď. Čas ve snech neexistuje. Zkus se někdy ve snu podívat na hodinky, jestli uvidíš, kolik je hodin.

led

Dĺžka snívaného príbehu je odlišná od skutočného času snivania.
Ak by niekto zapol stopky na začiatku snívania a po skončení sna porovnal nameraný reálny čas s časom odohrávajúcim sa v sne, zistil by časové nezrovnalosti.
Rovnako to môže byť aj s porovnaním miesta snívania (v posteli) a miesta vo sne (plavíte sa po mori, hľadáte nášho kolegu aliendrona kdesi v hĺbkach Vesmíru stovky svetelných rokov od Zeme)

halenka

když je pos_raný, tak rychleji

Spartaboy

Ve vibrační rovině Intuice u Indů nazývané Budhi prý z lidského stanoviska neexistuje čas. Ve vibrační rovině bližší naší hmotě kde máme podle Egypťanů Kha neboli zářivého dvojníka existují prý odrazy věcí které se teprve stanou. Myslím že aspoň v některých snech se dostaneme na úroveň zářivého dvojníka Kha ale je taky možné že jsme tam v každém snu nebo aspoň velmi často. Myslím že ve snech opouštíme tělo. Tohle tedy co se týče ezoteriky a času ale jak rychle plyne ve snech čas teda nevím.

Zdroj: Jorge A. Livraga Elementálové duchové přírody

jsemjá

Podle mě pomaleji.

Nela56

Za mě určitě rychleji :) Každý můj spanek trvá maximálně 9 hodin a zdá se mi třeba rovnou o několikati dnech a týdnech :)

Matox8

Mně osobně to přijde, že jde čas rychleji :D

Jofko8

Podle mne rychleji :D