zjentek

Jsou sny odrazem našich snů?

Dnes se mi zdálo o něčem, o čem už delší čas ve chvílích volna sním.

Odpovědi
Drap

Ne vždy, ale i tak to může být.

College

Sny jsou náhražka za realitu, většinou tato náhražka je jako polévka z pytlíku, kterou by nejedl ani pes.

suksojovy

K probuzení jsme blízko tehdy, když se nám zdá, že sníme. Už se to blíží. Nenech se uvěznit ve snu někoho jiného.

Disraeli

Ano, ale není to jediný druh snů. Zdát se nám může o tom, co si přejeme (takže naše sny, touhy), o tom, čeho se bojíme (noční můry a podobně), o tom na co dlouhodobě myslíme (nehledě na to, zda je to pozitivní, negativní nebo nějaká blbost), dále o něčem zdánlivě s námi nesouvisejícím a o něčem nesmyslném (podvědomí však nějak ventiluje ty pocity a myšlenky, které se v určité formě projeví v těch snech), o tom, co známe, je nám blízké, ale na co jsme si (vědomě) dlouho nevzpoměli, pak ještě o tom, co jsme kdysi už prožili (což většinou souvisí s tím, co si přejeme nebo čeho se bojíme) nebo o něčem, co jsme zrovna prožili a co byl docela zážitek (zkrátka to nějak zapůsobilo). Pak ještě o něčem, v čem my sami ani nevystupujeme nebo jsme někdo jiný (či dokonce něco jiného), v jiné realitě, čase atd. Pak jsou ještě „zvláštní“ sny. Snů je zkrátka řada a ne všechny jsou o naších snech/přáních.
Takže jo, pocity hrají důležitou roli při snění. Touhy a přání jsou jedno z toho. Proto se taky toužebným přáním říká sny. Denní snění v podobě představ o vytoužených věcech anebo noční snění, kdy se nám o tom kýženém zdá příjemný sen.
Sny mohou být i řekněme „kombinové“ – zdát se nám může o tom, co si přejeme, ale nemusí to být vůbec příjemný sen, jako spíš noční můra. Taky se nám může zdát o něčem čeho se bojíme, nebo co nás minimálně stresuje, ale naopak to nemusí být špatný sen. A tak podobně. Kolikrát nám sny mohou něco sdělit (nejčastěji o nás samotných, našich přáních, obavách,…). Sny nám mohou taky pomoci z něčeho vystřízlivět anebo i změnit přístup/mentalitu.
Na typ snů mají vliv i fyzické potřeby a stav těla – ať už si ho uvědomujeme nebo to „víme“ jen podvědomě (nemoci, atd).

Sny mohou být odrazem mysli/myšlenek, podvědomí (na tom vlastně stojí všechny sny – ale některé víc), pocitů i samého života. Sny mohou být i „předtuchové“, odpovědi poskytující/na­lézající, velmi nelogické, živé, vědomě ovládané (lucidní) – anebo jen s probuzeným vědomím, atd atd. Sny (tedy podvědomí) se můžou snažit zpracovat náš život a něco, co s ním souvisí – ať už si něco přejeme, něčím se trápíme, s něčím si nevíme rady (anebo může jít o úplně něco jiného), tak se nám mohou snažit něco říct a dát nám odpovědi, utřídit mysl… Když né z onoho esotericko-mystického hlediska, tak minimálně z psychologického. I nelogické sny (zpravidla je to většina snů) – včetně těch naprosto šílených – mají svůj smysl a význam. Časté jsou i chaotické sny v podobě jednoho snu, který se během krátké chvíle velmi mění – mění se děj, prostředí, postavy – a to postupně na sobě jakoby navazující, ale z logiky nedávající smysl. ASI známka neklidné mysli nebo rozličných pocitů a stavů mysli/ducha.
Sny však nemusí být jen prospěšné. Většinou sice ventilují naše pocity, něco nám dávají, jsou součástí spánku a uvolnění/rege­nerace, ale dlouhodobě špatné sny mohou mít i negativní vliv na života a zdraví. Na úbytek energie, nevyspalost, příčiny nebo umocnění stresu a obav atd. Špatné sny (dlouhodobé) byly prokázány i jaky projev/ukazatel počínající demence.