Avatar uživatele
anonym

Ranné brambory

Zakoupila jsem ranné brambory,původ Egypt,cena bratru 15Kč/kg.Toto jsou informace z etikety. Je v pořádku,že jsou naklíčené?...:D
Doplňuji:
Zdroj-pojízdná prodejna. Je to spíše charita tam nakupovat.Stále nám vyhrožují.že přestanou jezdit,že se to nevyplatí.Na váhu nevidět,ceny horentní,obslužné okénko někdy vydává opravdu zajímavé produkty,ale babky chtějí abychom i my -"mladí"občas něco koupili,aby nemusely pro každý rohlík do civilizace.Takže mi byl podán pytlík s udanými bramborami.V obyčejném obchodě bych si všimla....:D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? dudu, Jose1f, Drap, anonym, anonym před 3411 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
amigo

V pořádku to určitě není, reklamujte ty RANNÉ brambory :-)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Žádné naklíčené brambory by neměly být v prodeji.
Můžeš si je nechat, klíčky odstranit a spotřebovat. Reklamaci uplatnit také můžeš (složitě), ale proč sis je vůbec koupila?
Doplňuji:
V těchto vesnických podmínkách je to těžké, reklamace se nevyplácí.
Informovat ÚMČ a doufat, že zásobování neprovádí nikdo z rodiny někoho z nich.
Pakliže ano, existuje ČOI ap., směřovat info sem.
Držím palce!

Upravil/a: www

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Za hlubokého totáče nestihlo jedno JZD sklidit na podzim větší lán brambor. Tehdy byla mírná zima, takže družstevníci úrodu v pohodě sesbírali až na jaře příštího roku jako vysoce ranné brambory. Utržili slušné peníze a též zákazníci byli spokojeni.......

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Ty byly čerstvé tak před půl rokem.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Naklíčené brambory raději nekupovat. Samozřejmě, že doma ve sklepě nám k jaru začnou klíčit a nevyhazujeme je.
Nákupy potravin na menších vesnicích je v současnosti velký problém. Někde na vesnicích zůstali ochotní soukromníci, někde je Jednota ale hodně obcí prodejnu nema. Proto se nedivím babičkám, že naříkají. U nás v okolí je jedna obec, která má asi 8 osad. Soukromník má ve velké obci prodejnu a 2x týdně objíždí všechny osady a babičkám dováží předtím objednané nákupy do tašek. Zato chce 20 Kč. Spojenost je tam na obou stranách.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

A v obchodě jsi to neviděla? To je divné, že nevíš co kupuješ .
Žádné naklíčené brambory nejsou chutné.
Doplňuji:
až přijede příště - tak jí řekni, že takové zboží kupovat nebudete, dobře věděla co ti dává do pytlíku . Já už bych tam nakupovat nešla .

Upravil/a: hanulka11

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Damiana

Žádné brambory (určené k jídlu) nejsou v pořádku, když jsou naklíčené.
Rané(!) brambory delší skladování nesnesou, zelenají, měknou a hnijí hodně rychle. Bohužel se v nich hromadí i jedovatý solanin. Nebezpečné mohou být takové brambory, které byly skladovány na přílišném světle či teple. Vlivem světla začne obsah solaninu stoupat až 3x, jeho koncentrace se navíc zvyšuje i při samotném dlouhodobém skladování.
Nejvyšší koncentrace solaninu je v okolí oček a klíčků. V nazelenalé slupce i těsně pod ní a kolem klíčků se může koncentrovat až 35 mg solaninu na 100 gramů hlízy. Tyto části je nutné důkladně odstranit. Koncentrace solaninu výrazně klesne, pokud brambory oškrábeme velkoryse. Jeho obsah je totiž nejvyšší nejen na samém povrchu, ale i 2 až 3 mm pod slupkou. Někdo ale přísahá na to, že oloupáním se jedu nezbavíme a tyto brambory se k jídlu nehodí.
Prodavačce bych zelené brambory tedy buď hodila na hlavu a chtěla náhradu, nebo je uvařila a donutila jí i s ostatními bábami si na nich pošmáknout.
Pak by jim do vsi brzy zavítalo jiné pojízdné vozidlo...
V žádném případě by mě nikdy nikdo nedonutil nakupovat šunty jen proto, že ostatní je kupují také! Divím se, že sis je neprohlédla a nevrátila je hned na místě. A ještě k tomu z Egypta? To se nediv, že tou dalekou cestou zezelenaly. :-)

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření