Pavel CZ

Prostor pro psa

Myslíte si, že pes v bytě je chudák? Záleží na velikosti bytu?

Nejlepší odpověď
alenka901

Že pes v bytě navíc nedej Bože v paneláku je chudák, slýchám ještě v dnešní době až nepříjemně často. Ale je to skutečně pravda?

Proto srovnejme životy dvou psů, z nichž jeden žije v bytě a druhý v kotci na zahradě. Zvolila jsem příklad ze svého okolí a záměrně stejné plemeno – německého ovčáka.

Německý ovčákBen žije se svými majiteli v bytě 3+1 v prvním patře panelového domu.

Bryta má k dispozici zahradu o rozloze asi 300 metrů čverečních a kotec cca 6×6m.

A nyní porovnejme obyčejný den v životě každého z nich. Ben ráno v šest hodin vyráží na hodinovou procházku po okolí sídliště, za účelem vyvenčení. Cestou si s ním jeho majitelka hraje a věnuje se výcviku. Poté odchází na osm hodin do práce. Ben zůstává pouze v chodbě, kde má pelíšek, hračky a misky s vodou a krmivem. Velkou část dne prospí, ve zbylém čase se zabaví okusováním hraček. Po čtvrté hodině odpolední se vrací jeho panička z práce a jde okamžitě psa vyvenčit, opět na hodinu. Pak se věnuje domácnosti a pes má přístup do celého bytu. Čekají ho ještě dvě půlhodinové procházky s páníčkem. Jinak se rozvaluje na gauči a nechá se drbat nebo asistuje paničce v kuchyni, případně při nějaké jiné činnosti. Těsně před odebráním majitelů na lože ještě vychází ven na 5 – 10 min. na poslední venčení.

Oproti němu Bryta ráno dostane čerstvou vodu a krmení, ale zůstává v kotci. Po návratu majitelů je vypuštěna na zahradu, kde v letních měsících tráví čas s páníčky, ovšem když je zima nebo ošklivo zůstává sama. Večer jde buď s jedním nebo oběma majiteli na hodinovou procházku spojenou s výcvikem. Po návratu je opět sama na zahradě a v kotci kde ji ráno před odchodem páníčci uzavřou, až do jejich návratu z práce.

Bryta má možnost se kdykoli vyvenčit, nemusí čekat, ale jinak je více sama a tráví den pospáváním a štěkáním na kolemjdoucí a sousedovic kočky.

Ben musí vydržet bez venčení 8 hodin, ale po zbytek dne je nepřetržitě se svou smečkou.

Kdo z nich je na tom lépe?

Naštěstí v tomto případě jsou na tom dobře oba dva.

Bryta netráví celé dny zavřená v kotci nebo sama na zahradě a nepatří k těm chudákům co tráví život na řetězu.

Ben je ale stejně ve výhodě. Přes den naběhá určitě víc kilometrů než Bryta a rozhodně tráví víc času ve společnosti svých lidí.

pes a pánVůbec většina bytových psů je na tom podobně, páníčkové s nimi ven musí, ať je venku krásně nebo zuří bouře a doma na malém prostoru je prostě nejde ignorovat.

Jistě, i zde se najdou lidé, kteří se k svým pejskům nechovají zrovna fér, ale takových je naštěstí menšina. Což naneštěstí nemohu říct o psech chovaných venku. Bydlím na vesnici a musím říct, že vidět tam někoho venčit pejska mimo zahradu je pomalu svátek. Lidé si neuvědomují, že zahrada ač velká neposkytuje psovi nové podněty, které může získat jen mimo domov. Takže paradoxně zahrada je pro psa totéž co byt! Vím i o jednom pejskovi, který za dobu co na vesnici bydlíme (něco přes půl roku) neopustil kotec. Takže když to shrneme, pejsci se mají dobře tam, kde se jim lidé věnují a je jedno jestli bydlí v domku se zahradou (něco jiného je když má pes přístup ze zahrady i do domu, to je ideální kombinace) nebo v garsonce. Jenom do bytu musíme zvolit plemeno podle našich časových možností. V bytě žijící border kolie má vyšší potřebu pohybu a zaměstnání než třeba podobně velký dalmatin. Ale máte-li možnost se jí dostatečně věnovat i ona bude spokojená.

Další odpovědi
Lencis

Záleží hlavně na majiteli psa!

Majitel musí mít soudnost a musí vybrat rasu ne podle líbivosti, ale dle svých možností. Jsou i rasy, kterým malý prostor nevadí, stačí je pravidelně venčit.

Chudáci to v takovém případě určitě nejsou.

Ale pravda je ta, že lidi kteří si pořídí psa, který je určen na zahradu nebo je s ním potřeba dělat dlouhé procházky a přitom ho doma mají zavřeného v komoře či v kleci skoro celý den bych nejraději zavřela do klece taky !

Dandi

Určitě chudák být nemusí…takový čínský naháček by naopak venku asi nevydržel. Podívejte se do odkazu ve zdroji. Vyberete-li si toho pravého pejska, tak určitě nemusí být byt pastí.

Zdroj: mkvl.blog.cz/ru­brika/psi-plemena

Attack-design

záleží na člověku jaké podmínky mu udělá a jak se k němu chová

Sandra

Určitě si nemyslím, že by pes v bytě byl chudák. Jde jen o to, kolik na něj budete mít času! Pes je tvor hlavně společenský a nejvíc trpí samotou a nedostatkem pozornosti. Hodně lidí má psa na zahradě, domů jim nesmí, často ho mají i v kotci, pes je izolovaný od své „smečky“. Navíc mají tito lidé často pocit, že pes je přeci celý den venku, tak už se nemusí venčit. Není tomu tak. I pes, který je celý den na zahradě se potřebuje protáhnout, proběhnout, projít s páníčkem a hlavně s ním chvilku pobýt. Zdá se mi, že častokrát mají šťastnější život psi bydlící v bytě, kde se jim to páníčkové snaží vynahradit svou pozorností. Takový pes má navíc často ke svému páníčkovi mnohem blíž a vzniká tak i pevnější vztah, který vás jen obohatí. Pokud si budete pořizovat psa do bytu, zvažte, zda budete mít možnost ho dostatečně často venčit. Pes by se měl venčit alespoň 3–4× denně (z toho 2 procházky by měli být delší, záleží na velikosti a aktivitě psa) a neměl by být doma sám déle než 6–8 hodin, pak už je to týrání (představte si, že byste se 10 hodin nemohli vyčůrat).

Pes jinak většinu dne prospí a pokud doba samoty nepřesáhne určitou mez, nepozná, zda je sám doma 6 nebo 8 hodin, má jiné vnímání času.

Velikost psa a bytu nemusí být nutně v přímé úměře, pes nebude v bytě běhat pro kondičku, pokud budete mít místo garsonky 5+1 🙂. Potřebuje mít jen svoje místečko s pelíškem a hlavně vás. Nicméně zvažte kombinaci obřích plemen a garsonky, mohlo by to být trochu stísněné 🙂 Dále zvažte, jak moc se chcete svému psovi věnovat, větší plemena je třeba zpravidla lépe vycvičit, být důslednější ve výchově a věnovat jim více času (když neposlechne jorkšír tak to nemusí být takový „průser“ jako když nespolechne rotvajler 🙂. Mimo jiné také zvažte svou fyzičku (jorkšírovi může stačit obejít blok, chrt nebo ohař ale potřebuje pohyb a potřebuje ho hodně 🙂.

Držím palce při výběru pejska, život se psem je starost a odpovědnost, ale taky velká radost a nový druh lásky, který mezi lidmi nenajdete 🙂

rákosníček

Záleží kolik chcete psovi věnovat času takový pes na zahradě zavřený jen v kotci na tom není dobře ale jestliže chcete mít velkého psa tak musí mít své místo a možnost pohybu po co největší ploše bytu jesli by měl být jen třeba na chodbě tak to není ideální a mohl by se začít mstít takže když bude mít dost životního prostoru tak může v paneláku klidně bydlet doga

gizmo

Záleží na velikosti psa

alibaba47

Záleží na velikosti psa – lépe řečeno rasy. Jsou psíci vyložené „polštářoví“, kterým by pobyt venku u boudy ublížil. Ale i oni potřebují péči, jako je pravidelné venčení,strava a hlavně, nikdy nesmí psík zůstat dlouho sám doma!