Marti16

Jak mít dobrý vztah se psem?

Chtěla bych se zeptat,když bych chodila se svým NO (7 měsíců) 3× denně na procházku.Z toho 1 procházka na půl hodiny a 2 na hodinu.Bude to stačit abych s ním navázala dobrý vztah?Na procházkách si s ním hraju a cvičím ho.Přemýšlím jestli si ho mám brát dovnitř,jestli by to třeba také nepomohlo v upevnění vztahu.Ale většinou,když si ho vezmu dovnitř,tak běhá z místnosti do místnosti a neví co by.Hraju si s ním abych ho zabavila a potom už tolik nepobíhá.Kdybych si ho třeba každý den brala dovnitř na 10–20minut zvykl by si časem a byl klidnější?Myslím si,že je lepší,když bude se mnou uvnitř než sám na zahradě,ale nemůže se také stát,že pak to bude vyždaovat?Doufám,že mi odpovíte na všechny otázky (opravdu na všechny :D).Předem děkuji za odpověď :)
PS.:Soused má vedle chovku a je jasné,že nemůže vzít 10 psů do baráku.Chodí s nimi jen na procházku,ale i tak s nimi má dobrý vztah.Co vy na to?
Doplňuji:
Tak nekdo z vas rika at ho vezmu dovnitr a nekdo zase ne.Me jde hlavne o to,ze takhle muze byt se mnou a nemusi byt sam.Krome prochazek a chvili hrani si na zahrade venku nejsem a ani nemuzu byt,potrebuju se take ucit do skoly a tak sem myslela,ze tu dobu co se musim ucit by mohl byt uvnitr se mnou,ale nejvice se bojim toho,ze si na to zvykne.Nebude pak treba knucet v kotci,kdyz ho nekdy nebudu moct vzit dovnitr?

Nejlepší odpověď
anonym

No já na to, že sedmiměsíční NO je puberťák, tak trochu doma řádí, zvlášť když není „vevnitř“ zvyklý. Žádný pes není rád sám ani na zahradě nebo v kotci. Sama mám také CHS, ale každý z mých psů je zvyklý na pobyt v domácnosti, samozřejmě se střídají, někteří jsou v domě trvale. Pes potřebuje poznat i jiné prostředí, takže ho musíš zvykat v bytě, na ulici, v autě, v autobusu atd. Samozřejmě, že společně trávený čas a co nejbližší kontakt aspolečné zážitky s ním, utvrdí váš vztah.
Doplňuji:
I služební psy (policejní atd.) si berou často jejich psovodi do domácnosti aby měl pes kontakt s rodinou, dětmi ap. potom se bez problému vrací zpět do kotce na „základně“. Tvůj pes musí být členem rodiny, musí být správně socializovaný. Nech ho byt prošmejdit, potom mu dej povel aby si vlezl na své místo určené předem k jeho odložení, pokud bude v bytě. Pes musí vědět, že se jedná o „návštěvy“ a jeho hlavní prostor je na zahradě. Pes musí být doma zvyklý, v případě nemoci nebo jiných příležitostí nebude ho pobyt v uzavřeném domácím prostoru stresovat. Společnost jiných psů mu snad nechybí když s ním chodíš na cvičák, tam by spravná socializace ve psí smečce měla proběběhnout bez problémů nebo pod dohledem výcvikáře. A na závěr: v největších mrazech psa berte alespoň na noc do nějakého prostoru v domě (garáž, chodba, suterén ap.)

Další odpovědi
J.Bulíková

Především je důležitá socializace. Musí chodit mezi lidi, jiné psy, dostávat se do různých situací aby je potom kdykoliv dokázal v pohodě zvládnout. Naši psi řídí v podstatě veškeré aktivity, dovolené a trávení volného času. Přesto, že s náma žijí doma, tak je od mala bereme všude sebou. Rozhodně ale nestačí procházky…my máme bull psy, takže se věnujeme bull sportům, ty máš NO, tak si nastuduj něco o vhodném vyžití pro něj, nejlépe s dalšíma pejskama. Čím více různých aktivit, sportů a povelů s ním budeš dělat, tím více se s ním sblížíš a tím víc se bude pes těšit na čas strávený s tebou… Hlavně trpělivost a nadšení :)

Lyn

Pejsek potřebuje pozornost. Uč ho nové věci, trpělivě a zábavně. Věnuj se mu tím, že si s ním i doma budeš hrát, tahat se za uzel, chtít mu ho vzít, hrát na schovku. Pokud se mu povede nějaký kousek, měj obrovskou radost, on jí bude mít taky. Dělej to i venku – jako že je to nejlepší pejsek na světě, že správně provedl povel, on bude štěstím bez sebe že máš radost, že to udělal správně. Když se můj pejsek učil sám zastavit před přechodem a na povel ho přejít, na druhý straně jsem skákala radostí a on byl úžasně šťastnej. Chválit, chválit, chválit, blbnout, blbnout, vychovávat..
Doplňuji:
Choď s ním na výlety. Nasedněte na vlak jeďte někam na nový místo. Dělejte spolu nějakou společnou činnost např. flyball. Dopřej mu hry s jinými psy. Tebe může milovat, ale psí hry jsou psí hry 🙂 Domů bych si ho klidně brala, jen ať zná vnitřek. Pokud bude nervózní, zkus jeho pozornost upřít na míček nebo podobně. Pokud budeš dělat, že je vše v pořádku, že na tom není nic zvláštního, nebude mít důvod si myslet, že je něco špatně.

Katusa

Já bych ho dovnitř chodit neučila, zvykne si na to a bude to vyžadovat, těžko pochopí, proč to někdy jde a někdy ne a zbytečně mu potom za to budeš nadávat. Když už, tak jdi naopak ty za ním ven, chvíli si zrajte, nezapoměeň chválit nejen slovně, ale i podrbat, případně odměnit mlskou. Ale domů bych ho opravdu pokud možno nebrala, hlavně ne v zimě, teplotní šoky jsou pro něj horší než pobyt venku, však on si zafuní boudu (pokud jí má tedy dobře izolovanou). A pouto se mezi vámi určitě vytvoří, i když můžu konstatovat, že čím je potom pes starší, tím je pevnější, hlavně chlupáč časem pochopí, o co si jak říct. To, že běhá po místnosti a neví co by je asi normální, prostě zkoumá nový rajon plný zajímavých věcí a pachů.

Reuef

hlavne mu dej venec burtu a uvidis jakej s tebou pak bude kamarad