Džanička

Propolis…

Na co všechno se dá použít propolis..
Doplňuji:
To jsem nevěděla,že se dá propolis užívat i vnitřně,myslela jsem že je pouze na potírání.Děkuji za skvělou odpověď panenko.

Nejlepší odpověď
panenka

Propolis je léčivou látkou používanou od dob egyptských faraónů. V posledních desetiletích začaly odborníci, ale i laická veřejnost stále více používat propolis k léčení různých onemocnění.
Propolis je přírodní lepkavá pryskyřicová hmota příjemné aromatické vůně a zelenožluté až temně hnědé barvy. Za chladu je propolis tvrdý a křehký, při úlové teplotě se stává měkkým a tvárlivým. Suroviny na tvorbu propolisu sbírají včely na různých rostlinách (jehličnany, topol, bříza, olše a jiné) vylučujících pryskyřičné látky,které dále obohacují výměšky svých žláz. Propolis slouží včelám na tmelení otvorů a dezinfekci prostoru. Propolisem včely pokrývají (balzamují) vetřelce, které usmrtily v úlu a nemohou je z něho dostat ven. Tím včely zabraňují rozkladu takových vetřelců. Propolis vytvářejí včely společně s medem. Oproti medu je však propolis přítomen na plástvích v daleko menším množství (průměrný včelí roj vytvoří za rok asi jen 300 gramů propolisu). Z toho vyplývá i vzácnost tohoto přírodního produktu.

V posledních letech věnovali biochemici a farmaceuti složení propolisu velkou pozornost. Analýza ukázala,že propolis obsahuje průměrně asi 14,5 % mechanických příměsí, 11 % pylu, 17% včelího vosku, 6 % rostlinných vosků, 10,5 % tříslovin a 41,5 % pryskyřic. Dále v něm byla zjištěna přítomnost železa, mědi, vápníku, hořčíku, zinku, chromu, manganu, křemíku, stroncia a mnoha dalších prvků.

Nejsnazší formou, jak využít léčivých vlastností propolisu je alkoholová tinktura. Naše firma ji vyrábí již řadu let. K její výrobě nepoužívá líh, ale jablečný destilát, čímž se odlišuje od jiných výrobců. Jablečný destilát je lépe vstřebatelný než líh, obsahuje pektin a řadu trávicích enzymů. Dále tinktura obsahuje 12,5 % propolisu, což je maximální rozpustitelné množství. Díky tomuto složení má na našem trhu výjimečné postavení.

Léčivé působení propolisu na náš organismus je velmi pestré. Zdaleka ne všechny vlastnosti a účinky propolisu jsou již uspokojivě popsány a vysvětleny.

Jednoznačně prokázané jsou účinky :

baktericidní a bakteriostatické (desinfekční) – brzdí, ničí a usmrcuje některé bakterie (afta, akné, opary,

ekzémy, lišeje atd.)
anestetické – tlumí citlivost a bolest (bolesti zubů, bolesti hlavy, paradentóza)
stimulační – povzbuzuje imunobiologicky systém organismu (celková únava a vyčerpanost)
antitoxické – ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů
antivirové – proti některým virům (střevní virózy, chřipky, angíny)
antimykotický – zastavuje růst a ničí některé plísně (plísně na nohou)

antiflogistický – protizánětlivý (záněty močových cest, jater, ledvin, plic, nosních dutin, krku atd.)
dermatoplastický – podporuje a urychluje hojení ran
tlumí účinek škodlivého záření na organismus

Některé způsoby užívání propolisové tinktury:

afta – potírat několikrát denně, akné – drobné pupínky vysušovat, angíny – podávat 1 čajovou lžičku ve sklenici vlažné vody ( čaje) 2–3 x denně, bolesti hlavy – dlouhodobější užívání

1–3 x denně 10–30 kapek, bolesti zubů – do bolavého zubu kápneme nebo potíráme dáseň a bolavý zub, drobná poranění a ranky – desinfikujeme, poraněná pokožka se zahojí za 1/2 dobu a bez jizvy, horečky – 2–3 x denně čajová lžička, chřipky – 1 polévková lžíce co 8 hodin, nízký krevní tlak – 20 kapek do vody ráno 1 hodinu před jídlem, vysoký krevní tlak – 30 kapek na noc, užívá se dlouhodobě (po 3 týdnech užívání udělat na 1 týden pauzu), záněty močových cest – užívat vnitřně 2 x denně 1 čajovou lžičku hodinu před jídlem, nadýmání –

potírat oblast břicha + užívat vnitřně 1–2× denně1 čajovou lžičku, paradentóza – dásně potíráme několikrát denně 2–3 týdny, popáleniny – co nejdřív polít nebo pokapat asi 10% roztokem nebo přiložit obklad, průjem – ráno a večer nalačno 1 čajovou lžičku ve vlažné vodě, psychická vyčerpanost – užívat 1–3× denně 15 kapek, únava – do sklenice teplé vody rozmícháme 1 lžíci medu, šťávu z 1 citronu a 1 lžičku propolisové tinktury, ženy v přechodu – 1× denně 10 kapek

Pozor! Na propolis může vznikat přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži předloktí.Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání nebo jiný projev přecitlivělosti, není vhodné propolis užívat.

Další odpovědi
HOMER

Právě mi vytrhli zub moudrosti a kamarádi mi doporučili propolis na hojení dásně,kde jsem měl navíc mít i zánět.Tak jsem zvědavý,prý mi to umrtví na několik hodin a vydezinfikuje…