paul1

Proč se říká „Boží mlýny“? Proč mlýny?

Nejlepší odpověď
annas

Celé rčení Boží mlýny melou pomalu … najdete v archivu.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=bo%C5%BE%C3%AD%20ml­%C3%BDny%20

Ale ptáte se jen na sousloví „Boží mlýny“

Přeneseně Boží mlýny připomínají Boží soud. Přece bůh rozhodne, zda člověk vykonal něco dobrého či špatného. Někdy to trvá hodně dlouho, než dojde k odpuštění nebo zatracení.

Ve mlýně ze špatného obilí mlynář semele špatnou mouku, z dobrého obilí je dobrá mouka.

Tak je to i s lidmi.

Bůh přeneseně „mele“, „drtí“ provinilce. Rozhodne, zda špatný člověk zůstane špatný, nebo se zlepší. Podle toho trestá.

Další odpovědi
marci1

Řekla bych, že slovo „mlýny“ je připodobnění k samotné boží činnosti (melou pomalu ale jistě). Hříchy nás „semelou“. 🙂

Nassin

Je to většinou v situaci, kdy někdo udělá nějaký špatný skutek. Pak se říká: Boží mlýny… Že se mu to prostě jednou vrátí, že mu to někdo oplatí, co on udělal nedobrého.

Zdroj: někde na internetu.

EKSOT123

Odpovědi bych možná rozvinul: Kolo mlýnské vs. kolo osudu. Zrno ke mletí jsou skutky a myšlenky člověka, co se vloží, to se semele. To dobré i špatné. Také se říká – každý okusí co namíchal do poháru. Ovšem už bibličtí mudrci zjistili, že ne vše dojde spravedlnosti už zde v tomto životě.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

Je to jen obrazné přirovnání. Mlýn mele všechno zrno stejně.

Nassin

Není pravda to, co říkáš.