Hufnágl

Nad kým nebo nad čím jste udělali kříž?

Nejlepší odpověď
Pepa25

V původním smyslu (udělat nad umírajícím znamení kříže) jsem to naštěstí zatím nemusel dělat. Kříž mám v úctě, proto v přeneseném smyslu mám raději přísloví „zlomit nad někým hůl“. Často lámu hůl nad lidmi, kteří si pořád melou svoji a nedají se přesvědčit o tom, že nemají pravdu.

Další odpovědi
annas

I když věřících ubývá, kříž je stále znamením, které se objevuje na chrámech, , na významných místech či budovách, stále jsou v polích Boží muka, na hrobech hřbitovech, ale i v mnoha domácnostech a křížek na řetízcích nosí dívky. Ale je i v lékárnách, u schránek s smrtelným obsahem atd. Křížem se nazýval i popravčí nástroj.

Kříž se objevuje i na státních vlajkách mnohých států. – vztah k tradici, mystice atd.

Takže se domnívám, i když jde o přenesený význam nepřipadá mně toto úsloví vhodné.

  1. udělat kříž nad něčím, když se že se člověk vzdá naděje, pokládá leccos za ztracené, vzdává to.
  2. nad někým – přeneseně vzdát se naděje na jeho uzdravení, polepšení .

Toto přirovnání nepoužívám. Pokud jde o člověka, ztratím k němu důvěru, skoncují s ním atd. U věci se pokusím znova, někdy se podaří, jindy ne,. Ale naděje umírá poslední.

Věřím, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě., i když lež má často náskok před pravdou.

dudu

Nad svojí současnou tělesnou kondicí. Byla doba kdy jsem dokázal snožmo vyskočit na kuchyňský stůl a dnes mám problém udělat dřep.

ahold

Nad svým mládím. Bohužel.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.