hapiky

Byli Adam s Evou první lidé na planetě Zemi?

Kdyby ne, tak by zahradu Eden mohlo teoreticky i dobýt nějaké vojsko?

Nejlepší odpověď
led

Archeologické nálezy tvrdenie cirkve o prvých ľuďoch, tj.Adam a Eva, vysoko na body popierajú. Veď za predpokladu podľa cirkve, že Adam bol stvorený kdesi v období medzi 6000 – 10000 rokov pred našim letopočtom, ako je možné, že nálezy častí pravekých ľudských kostier, alebo lebečných „odliatkov“ odborníci stanovili do obdobia blížiacemu sa číslu 100 000 rokov pred n.l?

Další odpovědi
annas

Otázka je v kategorii náboženství, tedy souvisí s Adamem a Evou jako „prvními“ bliblickými lidmi.

Vložila jsem vám u předchozí otázky odkaz na archiv. Informací je několik.

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Lilith
--

1." Lilith byla podle hebrejských tradic Adamovou první ženou. Byla Adamovi rovná, na rozdíl od Evy nebyla stvořena jako druhá, ale souběžně s Adamem. Zřejmě to nedělalo dobrotu a Adam a Lilith se brzy rozkmotřili. A důvod? Sexuální poloha. Lilith totiž odmítala stále „spát pod mužem“ a tento problém (kdo by kdy řekl, že z toho může být problém) eskaloval do takových rozměrů, že se Lilith sbalila a ze zahrady prostě utekla. Bůh za ní vyslal anděly, ať se kouká vrátit, ale ona ne, že se do té zahrady útlaku nevrátí už nikdy ani za nic. A tak se z krásné a originální Lilith stává (vyhnaný či − psychoanalytickou terminologií − „vytěsněný“) stín, v podstatě příliš silný partner pro nejistého Adama.
Zjistil jsem na základě jedné staré knihy, v které bylo uvedeno, že tato žena nebyl nikdo jiný než původní Lilith, která s ním otěhotněla.' (Zohar I 34b)

Příběh pokračuje tak, že se Lilith a Adam spolu dobře nesnášeli. Viděla samu sebe jako jemu rovnocennou a odmítala mu podléhat v každém smyslu tohoto slova. Její neochota se podřídit vytvořila tolik problémů, že Bůh neměl na výběr a musel zasáhnout. Vytvořil novou a vylepšenou, více poddajnou ženskou verzi tím, že zaobalil jedno Adamovo žebro do masa – a tehdy Eva ‚matka všech těch, kteří žijí‘ vešla do bytí jako žena číslo dva.! atd.
https://archiv­.ihned.cz/c1-66101310-o-lilith-a-eve-a-silnych-zenach-vubec

2. Jestli je pravda to, co tvrdí hebrejské texty, Lilith se v této chvíli stala vyděděncem. Byla vyhnána do pustin blízko Rudého moře a žila na tomto bezútěšném místě s divokými šelmami do konce jejího života. Bez jakéhokoliv uznání za to, kým před svým vyhnanstvím byla, Lilith se stala mytologizovanou jako démon noci, která rdousí nemluvňata během jejich spánku a vzbuzuje nečisté sexuální touhy v jinak dobrých mužích během jejich snění. Nyní přežívá v podobách, jako jsou Sexuální Dračice, Intrikující Čarodějnice, Jiná Žena, Ovládající Děvka, Zlá Svůdnice a Krvežíznivá Vražedkyně Dětí.

https://www.matrix-2001.cz/clanek/li­lith-3937

Kdy se objevilo vojsko? Přece se museli lidé narodit z Adama a Evy atd.

Bůh požehnal nejen Adamovi a Evě, ale později i Noemovi, jednomu z jejich potomků. Ploďte a rozmnožujte se a naplňte zemi. . Metuzalémovi bylo 969 let, jeho synovi Lámechovi 777 let. A Lámech zplodil syna, kterého nazval Noe. Došlo k potopě světa atd.

Navíc po potopě není jasné, kde se Eden nacházel.

Kromě toho si potomci přestali rozumět po pádu babylonské věže a zmatení jazyků.

Anikitos

Adam byl první člověk, první žena byla Lilith, ale protože bylavelmo zlá byla přeměněna v démona či v hada a až po ní přišla Eva s Adamova žebra… ale jen pro ty, kdo v to věří.

Myslím, že by to nešlo dobýt, protože by to Bůh nedovolil… navíc je střežen a myslím, že se neměl nacházet na Zemi, ale je to takové „dimensionalni“ misto jako je Nebe (někdy stotoznovano se „Zahradou“) a Peklo.

Rokio

Podle křesťanství ano.

dubraro

1/ Podle judaismu a křesťanství:
Ono je to takové nejasné. Nejprve (Gn1, 26) Bůh řekl: „Učiňme člověka k našemu obrazu, podle naší podoby! Ať panují nad mořskými rybami, nad nebeským ptactvem, nad dobytkem, nade vší zemí i nad veškerou havětí lezoucí po zemi.“ Povšimněte si toho množného čísla.
Později, podle Gn2, 7 Hospodin Bůh pak z prachu země zformoval člověka a do jeho chřípí vdechl dech života. Tak se člověk stal živou bytostí.
Takže se může zdát, že nejprve stvořil mnoho lidí a pak teprve jednoho Adama a pak Evu. Anebo je Gn2 jen rozvedení událostí, naznačených v Gn1.
BTW: O explicitní podřízenosti Evy Adamovi se zde nepíše, naopak podle Gn2, 18 Hospodin Bůh také řekl: „Není dobré, aby člověk byl sám; opatřím mu rovnocennou oporu.“
Překlady Bible 21. století
2/ Podle archeologie a antropologie
Není úplně jasné, kdy a jak vznikli lidé dnešního typu. Ať již to bylo evolucí nebo zásahem zvenčí, mohla tato skupina, která již znala zemědělství (žili v „zahradě“) být obklopena lidmi na nižším stupni vývoje, lovci a sběrači, kteří by i mohli na zemědělský lid a jeho zásoby potravin útočit.
3/ Nebo to mohlo být i všechno jinak, viz hypotézy Zecharii Sitchina, znalce Starého zákona i jeho sumersko-asyrsko-babylonských předloh.

EKSOT123

Jak píše led, archeologie nad tím staví velké otazníky. I když jsou archeologové, kteří byli léta přímo v cetru těchto výzkumů, a poté se vrátili k biblické verzi. Značně kontroverzní vizionářka A.K.Emerichová, popisuje ráj asi v tom smyslu, jak píše Anikitos, taky píše, že Ráj ještě je, a že tam čeká Henoch s Eliášem na svůj návrat na Zem, aby dali svědectví upadajícímu lidstvu, Snad jsem to moc nepopletl.
Jo Bůh to v tomhle směru věřícím moc neulehčil, kapitola o stvoření má více dalších zádrhelů. Myslím, že je v tomto případě by křesťan neměl zcela opustit biblickou verzi, ale zároveň být otevřen pro vědu. Problém je míra důvěryhodnosti a spolehlivosti ve vědě. Na druhou stranu nevěřit ve stvoření vyžaduje myslím ještě mnohem krkolomnější vysvětlení.

ivzez

Ne, nebyli.

A zahrada Eden se nenacházela na planetě Zemi,
pokud existovala, byla v Ráji.

anonym

s naprostou jistotou nikoliv. Je to jenom pohádka.

Roman71

Podle Bible (i historicky) ano. Celé Písmo je inspirováno Bohem, takže o pravdivosti záznamů (přes počáteční skepsi) nepochybuji. Když si Bibli oddělím od církve, dostane se mi unikátní pohled Někoho Vyššího, kdo chce, aby lidé znali pravdu o stěžejních událostech v duchovní říši i na Zemi.

Zahrada Eden před cca šesti tisíci lety zanikla a najít ji by bylo docela náročné. Umístění by se dalo přibližně určit podle řek dříve protékajících zahradou, ale přesně to už pravděpodobně nebude možné. To už je jednodušší najít pět ohněm a sírou zničených biblických měst, z nichž dvě byla Sodoma a Gomora.

led

Roman71
Sodoma a Gomora, prepokladaná lokalizácia týchto miest je oblasť Mrtveho mora v pohraničí Izraela a Jordánska

led

Ak pozriete báje a legendy rôznych národov na Zemi, objavíte v nich aj Príbeh o Prvom človeku. Nezáleží kde, či v malej zemi v srdci Europy, či v páľave Afriky,pri Mrtvom mori Izraela, Indii, či Japonsku, v krajoch červených ľudí, ale vždy (alebo skoro vždy) išlo o predka toho národa, kmeňa, rodu, o ktorom Príbeh rozpráva. Takže asi tých „Adamov“ bolo viac…