Proč se neťuká, třeba i rohlíkem, na zdraví?

..třeba i bůčkem, třeba i chlebem, třeba…

Nejlepší odpověď
annas

Moje otázka Na zdraví – ať slouží! Odkud se zval zvyk ťuknout při připítku skleničkami o sebe?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-zdravi-at-slouzi-odkud-se-zval-zvyk-tuknout-pri-pripitku-sklenickami-o-sebe

Protože už staří latinici říkali – Ve víně je pravda, ve vodě zdraví (In vino veritas, in aqua sanitas) – historie v posledním odkazu.

Proč? Protože víno je tekuté lépe se polyká, uvedené potraviny se musí kousat – co když někdo má špatné zuby – a objevily v různou dobu, nekonzumují se všude a určitě nepřinášejí zdraví…Víno má tradici, bůček ne, nikdo zatím nevymyslel, neměl důvod, takže uvažovat může každý …

Jedině že by si hosté „přiťukli“ bůčkem, aby už hostitel nemusel podávat další chod. …

Když někdo vypije víno, je uvolněnější, srdečnější a pravdomluvnější. Před jídlem povzbudí chuť.
..
Také je možné nalít si „čistého“ vína, ale bůčku ne.
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-a-jak-vzniklo-nalejeme-si-cisteho-vina

Další odpovědi
quentos

Ťuká, proč by se neťukalo? Třeba skleničkami ano.

K doplnění – domnívám se, že v tom hraje roli i určitá „magie“ vydaného zvuku. Plesknutí bůčku o bůček moc magicky nezní.
Historie ťukání sklenicemi je zajímavá – sahá až do středověku a důvod tehdy mělo ryze praktický, viz zdroj.

Zdroj: http://kuchyne­.dumazahrada.cz/clan­ky/vareni-a-stolovani/cinknete-si-na-zdravi-a-vite-proc-23575.aspx

zjentek

protože kdyby se ťukalo třeba i uzeninou, tak by ses uťukal k smrti

marci1

Kdyby byl ten rohlík ze skla, tak by to ťuklo.:-))

anonym

Zkus to a dej vědět.
Proč se neťuká hlavami o sebe,to by taky šlo.
Ťukání se dělá pouze nádobami.
Protože,kdyby se o sebe mlátilo s rohlíkama či bůčkem,není už to ťuk.

anonym

Jugar, když si ťukám na čelo při čtení tvé odpovědi, tak zjišťuji, že to jde a přitom nejde o nádoby!

anonym

Ťukáš málo,zkus víc.

anonym

To musíš psát ještě další kraviny ve tvých příspěvcích.