annas

Na zdraví – ať slouží! Odkud se zval zvyk ťuknout při připítku skleničkami o sebe?

Platí? In vino veritas, in aqua sanitas.

Doplňuji:
Jen dodá, že spiritus je latinsky alkohol i duch.

Nejlepší odpověď
rynek878

Od dob, kdy člověk vypěstoval svůj první vinný keř uplynulo mnoho vody a času. Víno se stalo ušlechtilým nápojem a bylo tak vzácné, že se jím uctívali bozi a podle náboženských představ je ještě dodnes symbolem krve Ježíšovi … Vzájemné přiťuknutí při přípitcích má svůj původ v minulosti, kdy lidé věřili, že se mohou do vína dostat zlí duchové, které jen nutno odehnat ještě prvním douškem.
link:

Zdroj: http://www.re­ceptyonline.cz/i-pripitek-ma-svou-historii--526.html

Další odpovědi
hanulka11

Ano ve víně je pravda a ve vodě zdraví-pravda to asi bude.
Podle etikety …ťukání skleničkami o sebe se používá spíše v soukromí je to takový -pozdrav přátelský s našimi blízkými .Pokud jsme někde ve společnosti je slušné jen sklenku pozvednout.

vagra

Ťukáním skleničkami o sebe při přípitku, se prý vyháněli z místnosti zlí duchové.
Jestli platí-„In vino veritas, in aqua sanitas“?V něk­terých restauracích bych to zkrátil na – „In vino aqua.“:)

1popelka1

U nás občas říkáme „In vino veritas, in pivo taky“.

annas

V malém množství neublíží víno ani pivo. Záleží na tom, k čemu se co podává.