Kepler

Proč se naší galaxii říká Mléčná dráha?

Mně se ten název hrubě nelíbí. To, co vidíme na obloze je vlastně jen světelný jev a vidíme jen půlku galaxie z profilu, která je právě nad obzorem. Pamatuji si, že dřív a zvláště v astronomické praxi se psalo o Galaxii s velkým G a snad se to tak používá i dnes (nevím, už jsem na žádném astronomickém kongresu nebyl 🙂 Podobně Měsíc (náš) a měsíce u jiných planet. Mně to teda jako mlíko nepřipadá, spíš jako by někdo kráčel oblohou a dírkou v pytli trousil stříbrný prášek smíchaný s dřevěným uhlím. Není to skrytá reklama mlékárenských gigantů?

https://pixaba­y.com/cs/photos/ml%C3%A9­%C4%8Dn%C3%A1-dr%C3%A1ha-krajiny-%C4%8Dlov%C4%9Bk-hv%C4%9Bzda-4416194/

Nejlepší odpověď
fcoop

Název „Mléčná dráha“ je převzat z mýtů antického Řecka, kde nejvyšší bohyně Héra odstrčila od svého prsu dítě (Hérakla) a její mléko zanechalo na nebi věčnou stopu. Symboliku mléka lze sledovat i dále do minulosti, přes Egypt až ke starověkému Sumeru.

Další odpovědi
annas

Odpověď na stejnou otázku je v archivu Ptal se zjentek.

„Z jakýho důvodu se zrovna vžilo označení Mléčná dráha? “

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakyho-duvodu-se-zrovna-vzilo-oznaceni-mlecna-draha

Existují různé mýty o původu a názvu vedle řeckého mýtu – Héra a Herakleitos.

Jiné názvy v různých zemích a jazycích – více ve vloženém odkazu

Cesta ze slámy, Cesta rozptýlené slámy , Cesta do Santiaga, Zimní cesta, Cesta ptáků , Cesta zloděje slámy atd.

Ještě čínský název Silver river = Stříbrná řeka je název nejen pro Mléčnou dráhu, ale Galaxii obecně v Číně a Japonsku. .

Čínská legenda říká, že kdysi dávno žila krásná mladá dívka , bohyně Weaver. Byla to dcera nebeské královny. Jednoho dne mladý chlapec pásl stádo a v nedalekém jezeře zahlédl koupající se dívku Weaver.

Tito dva se do sebe okamžitě zamiloval, vzali se a narodily se jim děti. ,Nebeská královna matka začala na jejich lásku žárlit a Weaver unesla.

Když mladý muž hledal svou ženu, královna vytáhla kolík a vytvořila stříbrnou „řeku“ mezi ním a jeho ženou, takže tito dva zůstali navždy oddělení.

http://www.to­dayifoundout.com/in­dex.php/2013/08­/how-the-milky-way-got-its-name-and-what-its-called-in-other-languages/

Další vysvětlení

„Mléčná dráha jako studna legend
Ačkoliv legenda o rozlitém mléku na obloze je již známa věrně, není a nebyla zdaleka jedinou, která se k "pilíři noci“ váže. Pohled do – jak dnes víme – roviny naší Galaxie byl studnou inspirace pro všemožné legendy napříč starodávnými civilizacemi i kulturami. Pojďme si některé stručn atd."

https://www.as­tro.cz/clanky/hvez­dy/mlecna-draha-jako-studna-legend.html

led

Pôvodné staré pomenovania nebeských telies, než sa do toho zamiešali vedci, vznikali na základe spájania videného s poznaním. Mliečna dráha podľa povestí je stopa po rozliatom mlieku.

Skutočnosť je iná… Nie sú to žiadne kvapky mlieka z Herinho prsu, ale:
kedysi dávno malému vesmírnemu pútnikovi aliendronovi počas letu na našu Zem z neuzavretého črpáku odlietavali kvapky mlieka a tak zanechával za sebou stopu na oblohe, neskôr nazývanú „Mliečna dráha“ podľa rovnako vyzerajúcich kvapiek mlieka, ktoré sa mi vyliali na stôl, keď som pozorovala jeho puberťacke vylomeniny…

aliendrone

Čórti znájut! Hele, tohle jsem vzdal už v dětství, nikdy jsem nepochopil názvy souhvězdí – kterak na to lidé přišli? Třeba taková Cassiopeia – já vidím v základu 5 hvězd, kterých spojnice připomíná odfláknuté „W“. Nikdy nepochopím, jak v tom někdo může vidět nějakou legendární královnu, ale co už – jsem aliendrone a vidím prostě věci JINAK. Nicméně počítám, že s Mléčnou dráhou to zpytlíkovali podobní lidé, jako s Cassiopeiou. Buď rád, že to dělali (předpokládám) za střízliva, kdyby byli zchrochtaní, to by teprve byly exotické názvy s HLUBOKÝM významem. ;) :D :D

Pepa25

Zcela jistě to není reklama, protože daná tyčinka se vyrábí jen cca 100 let a navíc je prý pojmenována po mléčném koktejlu (milkshake).