Avatar uživatele
Kepler

Proč se naší galaxii říká Mléčná dráha?

Mně se ten název hrubě nelíbí. To, co vidíme na obloze je vlastně jen světelný jev a vidíme jen půlku galaxie z profilu, která je právě nad obzorem. Pamatuji si, že dřív a zvláště v astronomické praxi se psalo o Galaxii s velkým G a snad se to tak používá i dnes (nevím, už jsem na žádném astronomickém kongresu nebyl 🙂 Podobně Měsíc (náš) a měsíce u jiných planet. Mně to teda jako mlíko nepřipadá, spíš jako by někdo kráčel oblohou a dírkou v pytli trousil stříbrný prášek smíchaný s dřevěným uhlím. Není to skrytá reklama mlékárenských gigantů?

https://pixaba­y.com/cs/photos/ml%C3%A9­%C4%8Dn%C3%A1-dr%C3%A1ha-krajiny-%C4%8Dlov%C4%9Bk-hv%C4%9Bzda-4416194/

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, aliendrone, FlAsh_7 před 1698 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
fcoop

Název „Mléčná dráha“ je převzat z mýtů antického Řecka, kde nejvyšší bohyně Héra odstrčila od svého prsu dítě (Hérakla) a její mléko zanechalo na nebi věčnou stopu. Symboliku mléka lze sledovat i dále do minulosti, přes Egypt až ke starověkému Sumeru.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
annas

Odpověď na stejnou otázku je v archivu Ptal se zjentek.

„Z jakýho důvodu se zrovna vžilo označení Mléčná dráha? “

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakyho-duvodu-se-zrovna-vzilo-oznaceni-mlecna-draha

Existují různé mýty o původu a názvu vedle řeckého mýtu – Héra a Herakleitos.

Jiné názvy v různých zemích a jazycích – více ve vloženém odkazu

Cesta ze slámy, Cesta rozptýlené slámy , Cesta do Santiaga, Zimní cesta, Cesta ptáků , Cesta zloděje slámy atd.

Ještě čínský název Silver river = Stříbrná řeka je název nejen pro Mléčnou dráhu, ale Galaxii obecně v Číně a Japonsku. .

Čínská legenda říká, že kdysi dávno žila krásná mladá dívka , bohyně Weaver. Byla to dcera nebeské královny. Jednoho dne mladý chlapec pásl stádo a v nedalekém jezeře zahlédl koupající se dívku Weaver.

Tito dva se do sebe okamžitě zamiloval, vzali se a narodily se jim děti. ,Nebeská královna matka začala na jejich lásku žárlit a Weaver unesla.

Když mladý muž hledal svou ženu, královna vytáhla kolík a vytvořila stříbrnou „řeku“ mezi ním a jeho ženou, takže tito dva zůstali navždy oddělení.

http://www.to­dayifoundout.com/in­dex.php/2013/08­/how-the-milky-way-got-its-name-and-what-its-called-in-other-languages/

Další vysvětlení

„Mléčná dráha jako studna legend
Ačkoliv legenda o rozlitém mléku na obloze je již známa věrně, není a nebyla zdaleka jedinou, která se k "pilíři noci“ váže. Pohled do – jak dnes víme – roviny naší Galaxie byl studnou inspirace pro všemožné legendy napříč starodávnými civilizacemi i kulturami. Pojďme si některé stručn atd."

https://www.as­tro.cz/clanky/hvez­dy/mlecna-draha-jako-studna-legend.html

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Pôvodné staré pomenovania nebeských telies, než sa do toho zamiešali vedci, vznikali na základe spájania videného s poznaním. Mliečna dráha podľa povestí je stopa po rozliatom mlieku.

Skutočnosť je iná… Nie sú to žiadne kvapky mlieka z Herinho prsu, ale:
kedysi dávno malému vesmírnemu pútnikovi aliendronovi počas letu na našu Zem z neuzavretého črpáku odlietavali kvapky mlieka a tak zanechával za sebou stopu na oblohe, neskôr nazývanú „Mliečna dráha“ podľa rovnako vyzerajúcich kvapiek mlieka, ktoré sa mi vyliali na stôl, keď som pozorovala jeho puberťacke vylomeniny…

Upravil/a: led

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Čórti znájut! Hele, tohle jsem vzdal už v dětství, nikdy jsem nepochopil názvy souhvězdí – kterak na to lidé přišli? Třeba taková Cassiopeia – já vidím v základu 5 hvězd, kterých spojnice připomíná odfláknuté „W“. Nikdy nepochopím, jak v tom někdo může vidět nějakou legendární královnu, ale co už – jsem aliendrone a vidím prostě věci JINAK. Nicméně počítám, že s Mléčnou dráhou to zpytlíkovali podobní lidé, jako s Cassiopeiou. Buď rád, že to dělali (předpokládám) za střízliva, kdyby byli zchrochtaní, to by teprve byly exotické názvy s HLUBOKÝM významem. ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pepa25

Zcela jistě to není reklama, protože daná tyčinka se vyrábí jen cca 100 let a navíc je prý pojmenována po mléčném koktejlu (milkshake).

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek