keko

Jaký je rozdíl mezi dvěma slovy Galaxie a galaxie

Nejlepší odpověď
kelley

Galaxie s velkým Gé je právě ta jedna jediná hvězdná soustava, ve které se nachází i naše Slunce (a s ním jeho planety, včetně Země) a jiné nám relativně blízké hvězdy (např. Vega, Sirius ale i Mléčná dráha atd…). S malým gé se pak jedná o jiné vzdálené hvězdné soustavy, které se jmenují jinak (někdy se jim říká mlhoviny), například mlhovina M42 v Orionu je galaxie s malým g.

Zdroj: http://objekty­.astro.cz/gala­xie/1966-galaxie

Další odpovědi
arygnoc

ad. „… (např. Vega, Sirius ale i Mléčná dráha atd…) …“

Mliečna dráha = Galaxia
Slovo je odvodené z gréckeho názvu našej Galaxie – Mliečnej cesty, Kyklos galaktikos (Κύκλος γαλακτικός).

ostatné galxie v jednotnom čísle píšeme s malým „g“, pokiaľ nemajú vlastné meno (napr. Južný veterník [M83], Malé Magellanovo mračno, Veľké Magellanovo mračno, Abel 2218 [Abelov je viac], Andromeda, Pandora, Phoenix, …).

:-Q

cochee

kelley: „…a jiné nám relativně blízké hvězdy (např. Vega, Sirius ale i Mléčná dráha atd…“ – Mléčná dráha není hvězda, je to právě ta Galaxie, je to její druhé a častěji používané jméno.