jhjh

jak velká je mléčná dráha?

Nejlepší odpověď
Kepler

Průměr disku Galaxie činí přibližně 28 000 pc, což je přibližně 8,6×10(exp)17 km. Jde o výrazně plochý systém – v místě, kde se nachází Slunce, je tloušťka galaktického disku asi 920 pc. Poměrem průměru a tloušťky by se tvar Galaxie dal přirovnat k hudebnímu CD. Z disku pouze vystupuje středová příčková výduť – galaktické jádro.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Galaxie_Ml%C3%A9%C­4%8Dn%C3%A1_dr%C3%A1ha
Pozn.: 1 pc (parsek) = 3,262 světelných let.