Damiana

Proč se dnes tolik nadužívají vulgarismy?

Pozoruji to již delší dobu. Ale včera to fakt nějak vygradovalo. Byli jsme plavat. Na koupáku směsice lidí chytajících bronz, lelky, nebo lapajících andělíčky. A bohužel „super“ akustika a klid na zvukové „efekty“. Ale k tomu tolik expresivních pojmenování mužských a ženských pohlavních orgánů, nadávek a čuňáren, které tam „létaly“ vzduchem, že by z toho i slepý raději ještě ohluchl.
Upřímně říkám, že nikdy jsem v takové míře jako dnes (hlavně z ženských úst) tolik hulvátství neslyšela – v každé větě, oslovujících se tak mezi sebou (s ženami i s muži) navzájem, pokřikujících tak na děti atd. Mužské sprosté hýkání zbytek jen nepříjemně dekorovalo.
Kde se to bere? Vidíte(slyšíte) to také? Proč jsou lidé v komunikaci takoví děsní sprosťáci, že i dlaždič je proti nim král etikety?
Doplňuji:
Děkuji všem za odpovědi. 🙂
Souhlasím, že je to příznak doby, která toleruje a oslavuje už fakt cokoli.
ad SMV: Nemyslím, že záleží pouze(!) na inteligenci, ta s tím nemá moc společného. Hulváti se slovníkem plným hnusu se najdou všude. A někdy až překvapí. Možná si něco kompenzují? ☹
ad Lakeysha: Nešlo mi ani tak o situaci, kdy ventiluješ pomocí vulgarismů svůj momentální přetlak (když ti to „pomůže“ a nevadí… tvá věc), ale spíš o to, že někteří lidé snad ani neznají běžnou, slušnou mluvu a sprosťárny se z nich sypou aniž by si to uvědomili. Kdykoli a kdekoli. Bohužel. ☹

Nejlepší odpověď
Protiva

Dřív se říkávalo „kluk jako jedle“
Dnes mládež neví, jak jedle vypadá, a už vůbec neví že mu roste šiška směrem nahoru.
No a díky sprostým slovům už děti tolik neráčkují.

Doplňuji:
Víte že je jedno utajované podstatné slovo podle kterého se skloňuje?
Ženský vzor „prdel“
Podle něj se skloňuje hřídel, koudel, atd.

Další odpovědi
quentos

protože je pos*aná doba ;{)> tím to bude

jmhad

Jak říká kolega – je to dobou.Čím dál více se z poklidného života se vzájemnou úctou stává boj rodiny či jednotlivce o přežití a v tom se používají nejen ostré lokty,ale i ostrá slova.To se přenáší do každodenního života,zejména když máme vzor ve filmech, televizi a zejména v politice.Co můžeme např. očekávat,když nám politici,zejména pan Petr Mimoň či Kalousek tvrdí,že za všechny problémy a zdražování mohou jen důchodci.To si pak každý nad těmi příživníky vulgárně uleví hned a pak při každé příležitosti,která se naskytne.

anonym

Myslím, že záleží na inteligenci, hloupí lidé nemají moc velkou slovní zásobu a pokud byli hloupí i jejich rodiče, kdo by je to naučil? Mě to taky docela vadí, když tak lidi mluví, hlavně, když jsou tam i děti, to už má zaděláno na vulgarismy i další generace ☹
Doplňuji:
to je vlastně pravda, i inteligentní člověk může být hulvát, např. můj lékař 🙂, a i když k tomu nepotřebuje vulgarismy, umí to podat líp, nž největší hulvát a to bez jediného sprostého slova

anonym

Damiano, já dřív odpovědět nestihla, ale fakt jsem Tvou otázku četla už večer.
Komunikace mezi lidmi nahrazuje mobil, fb, badoo a další sociální sítě. Ty hovor „zestručňují a zkracují“. To je jeden z nešvarů dnešní doby.
Navíc nám v posledních letech nabízí jinou image americká kultura. Po sobě doslova štěkající lidé. Úspěšní podnikatelé skoupí na slovo a spousta dalších pokřivených podob lidské komunikace k nám přichází právě tak s pokřivenou kulturou, kterou jsou zaplavena naše kina a televizory.
Dnešní mladá generace je toho názoru, že čím vulgárnější slovník, tím je více „in“. Nedospělost ale mládež neomlouvá.
Zlé je, že ti starší k tomu většinou mlčí. Snad z obav, aby od takového přisprostlého fracka nedostali ještě vynadáno.
Horší je, že zpravidla jsou vulgárnější dívky.
Že by zde měla pravdu má kamarádka, která se snaží najít duševní souvislost mluvy s vlastním významem slov? Že by to u těchto dívek byl problém ztotožnit se s úlohou ženství a mateřství?
Jenže – proč se divit mládeži, když skončilo období cenzury. Sama jste kdesi napsala, že cenzuru neuznáváte. Já naopak ano. Pokud jde o spisovné vyjadřování hlasatelů (moderátorů) v televizi, v rozhlase, novinářů v tisku a časopisech aj., tak by se tito vesměs vysokoškolsky vzdělaní lidé měli vyjadřovat spisovně. Jejich příklad je totiž pro diváky,čtenáře a posluchače velmi „chytlavý“.
Cenzura ano, její zneužití rozhodně ne.
Nelíbí se mi to. Nelíbí se mi to natolik, že když něco vulgárního slyším, nemlčím. Když se zeptám, jestli by tu sprostou větu nebylo možné říct jinak, tak to většinou vyvolá pobavený úsměv, ale najednou to jde i bez vulgarizmů.

Mládež máme takovou, jakou si ji vychováváme. Pokud má někdo problém respektovat pravidla, tak by mu měl někdo jiný říct, že je třeba se to naučit.

salsa verde

Někdy mi připadá že je to proto že si nemají moc co jiného říct…

Lakeysha

já jsem tyhle výrazy třeba nedávno omylem začala používat ze stresu z bakalářky a státnic. Ošklivě se mi to usadilo hubě a už pečlivě pracuju na odbourávání a odvykání. Chci tim říct, že často se to sice dělá z buranismu, ale nemusí tomu být vždycky tak. Nepovažuju se za buranku a sprosťačku, jenom to bylo v určitých chvílích uvolňující si z plna hrdla zanadávat.
Doplňuji:
jasně, ale na ty běžný situace tady už odpovědělo několik lidí přede mnou, tak k čemu by bylo to opakovat. Já chtěla jen doplnit jejich odpovědi.

anonym

Čím více je člověk duševně chudý tím více je jeho řeč i chudá na slušná slova, je bída nejenom ekonomická ale i duševní.

Lorrien

No, mně je 15 a stydím se, když řeknu „bysme“, ale někdy se fakt neovládnu a něco mi uletí (ale jenom potichu, samozřejmě)… ;) Nevím, kde se to v ostatních bere, ale bezdůvodně to nebude… 😛

balic/ka

Je to dobou dříve se lidé k sobě chovali tzv.slušně.Jenže ted je již moderní doba…
I jáý mluvím sprostě jsem v moderní době neřešim to mě to nějak nevadí…Je to normální mluvit tak,i když slušní lidičky těm to vadí neřikám že mluvím sprostě pořád ale když to nekdo rika me nechali by jste si to libyt??

Damiana

ad Lakeysha: Proč opakovat? Názor každého je jedinečný. Neptám se přece, kolik je 1+1:-)))
Nejde mi o to, zanadávat si – kdo to nedělá? – ale spíš o to, proč je to tak samozřejmé v „normální“ mluvě – jak jsem napsala v doplnění.

Damiana

ad Očko: Jak víte, že cenzuru neuznávám? Vy naopak ano – ale jen v „něčem“(jak uvádíte). No, to já ale také – tu, která je podle mého dobrá – jako asi každý. A v tom je pak ta zákeřnost cenzury – vlastní pravidla. Myslíme to s vámi přece dobře, ale musíte(!) to dělat takhle… Nemyslím, že je nutná cenzura slova a projevu vůbec. Je to o výchově v rodině, slušnosti mezi lidmi, empatii a absenci diktatury. Lidé mají možnost volby – ta je jen na nich. Kopírovat blba může zase jen blb. Nutit někoho ke slušnosti pomalu násilím – to je vpravdě sysifovská dřina.
Ale souhlasím s vámi, že za hrubosti se neokřikuje, ani se nad tím nepozastavuje. Rodiče s dětmi na té úrovni dokonce podobně sami mluví. Je mi líto, že člověk musí mít pomalu radost z toho, když narazí na někoho s vyzrálým a milým projevem. Škoda, no…

annas

Damiano, zkuste se do podívat do odkazu. Některé názory poskytnouí odpověď i na vaši otázku.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/plati-stale-ze-dama-podle-etikety-nerika-vole-nezda-se-vam-ze-obcas-si-zensky-slovnik-v-nicem-nezada-s-muzskym

Damiana

ad Annas: Díky. 🙂