eleonnore

Proc nebylo Československo v SSSR?

Vi nekdo, z jakeho duvodu jsme se po valce nepripojili k SSSR, ale byli „jen“ sovetskym satelitem? Bylo to pro sovety nevyhodne?
Dekuji

Mosoj: O to byt soucasti SSR opravdu nestojim, i kdyby to bylo dnes mozne. Zajima me to z historickeho hlediska.

Nejlepší odpověď
Kepler

Jistě, pro sověty bylo výhodnější, abychom my a další státy ze střední Evropy zůstali jen státy náraznikovými, které to při eventuálním útoku ze Západu schytali jako první. Z mezinárodního hlediska by to ani nebylo únosné, aby nás anektovali, i když to patří k jejich tradicím. Kromě toho jsme byli výhodní vzhledem k pumpování naší ekonomiky, které sověti nebyli schopní dosáhnout.

Další odpovědi
ivzez

Podle mne proto, že jsme o to nestáli (že o to nestála ani KSČ).

Pokus o připojení ze strany SSSR by myslím (doufám) neprošel
na mezinárodní úrovni. Nárazníková zóna se hodila oběma stranám.

led

Bolo! V roku 1985…
Aspoň podľa divadelného programu v ruštine počas zájazdu Novej scény z Bratislavy v roku 1985, kde na prvej strane pod názvom divadelnej hry a divadla bolo napísané: „Чехословацкая Советская Социалистическая Республика“ (Československá sovietska socialistická republika). Nepohoršujte sa, neboli to naši ale ruskí, prepáčte sovietski organizátori, čo to tak pripravili. No niekto zrejme predbehol čas, alebo napísal svoju túžbu.
Oni tam toho poplietli veľa, napríklad, tirulný obrázok predstavoval westernovú scénu, aj keď príbeh sa odohrával kdesi v púšti, z herca Križana spravili Srba Nušiča a podobných perličiek tam bolo viac.

Nárazníková zóna… niektorí ste trafili kliniec po hlavičke, hlavne Kepler, aj keď to bolo práve naopak. Naozaj po rozpade Rakúsko-Uhorska podľa Wilsonovho plánu vznikli z neho nárazníkové štáty okolo europskych hraníc Sovietskeho Ruska, ako tzv. „sanitný kordón“ proti šíreniu bolševizmu do Európy.

dodatok v diskusii:
„Ano, boli rôzne frakcie aj vo vnútri komunistického hnutia…“

independent

Bylo to přesně, jak říká Kepler a byli tu tací co to chtěli s. Mohorita atd. a taky nezáleželo na tom jesti o to stojí Litva, Lotyšsko a Estonsko o to taky nestáli.

mosoj

Nikdo o to nezažádal. Můžeš to napravit. Dnes je možné vše,. Ani to nebylo zapotřebí.

hapiky

Největší zločin je násilně připojovat suveréní státy k nějakému většímu celku. Tomu se říká uzurpace, a je to sviňstvo.

mosoj

Eleonnore rozumím. Jenom jaksi názor Keplera není ten pravý ořechový a hlavně historicky pravdivý.

mosoj

Keplere, západ přeci na nikoho nikdy neútočil a neútočí. Takže jak to myslíš?

Arne1

Na podporu Keplera… Mám dojem, že jsem o tom před dávnými lety četl nějaký článek. Psalo se tam něco v tom smyslu, že to „naši“ tehdejší představitelé chtěli, ale že jejich iniciativa byla tlumena právě ze sovětské strany.

led

Ano, boli rôzne frakcie aj vo vnútri komunistického hnutia.
Jedna z nich hlásala práve vytvorenie jedného silného štátu pod vedením KS, bez ohľadu na jeho umiestnenie na Zemi (príklad Kuba, Taliansko, Francúzsko a prirodzene „Červené východoeuropské štáty“ Poľsko, Československo, Maďarsko, atď by boli aj územne súčasť SSSR).
Iný variant bol zase vytvoriť množstvo malých „vazalských“ samostatných štátov s vlastnou ekonomikou a politikou, ale podriadenou veľkej myšlienke celosvetového komunizmu.
V súčasnej politickoekono­mickej situácii, keď politiku tvori silno previazaný uzol ekonomických vzťahov, ktorý priškrtil prúd dotácií sociálnym podmienkam, prebieha podobný boj o moc vo svete v mene Big Business & U.S.Dollars, bez ohľadu na farbu hviezdy a tváre.