Máte představu, jak by vypadalo Československo, kdyby nezasáhla do jeho rozvoje II. světová válka?

Stojí za to, přečíst si vše o Československu http://www.de­jepis.com/kapi­tola/ceskoslo­vensko-mezi-svetovymi-valkami/

A potom si můžeme říct, zda bylo za komunistů líp či hůř !
Doplňuji:
Vy, kteří jste odpovídali na mojí otázku, četli jste vůbec ty dějiny, které se nalézají v odkazu? I kdyby nebyla II. světová válka, Československo by se stalo „kolonii“ Německa.

http://www.de­jepis.com/uceb­nice/zanik-prvni-republiky/

P.S. Já se neptal, kdo nás osvobodil!

Nejlepší odpověď
gecco

Kdyby nebyla WWII (a nebo něco podobného. kdyby prostě následoval poklidný vývoj), pak (vyjdu-li z vývoje Rakouska a stavu, v němž Československo do války vstupovalo), bychom žili ve velmi bohatém státě (nekde ´nad´ úrovní Švýcarska) a velmi pravděpodobně bychom iniciovali vznik EU (nebo něčeho podobného) a dneska bychom žehrali, že Čína kopíruje naše technologie…
😉
„Za komunistů“ bylo hůř…
😉

Další odpovědi
fcoop

Miluju kdybysty a i kdybystky..­.......

Kdyby měla babička… tralala..,tak by to byl dědeček.

Agneta

Minimální plat by byl 50 000,– Kč ! :DDD
(to je jediný argument, který v Česku platí)
:DDD
Doplňuji:
Kolonií Německa? No skvělé : ať s Rakouskem, nebo s Německem, mě by se to líbilo…teď bude Evropa kolonií Číny, budeš se muset učit ty jejich znaky, a tu jejich „paň-vaň“ – fonetiku, (zkoušela jsem to, je to ale moc těžké) :DDD

Kelt

Těžko posoudit, zda ta válka byla rozhodující. Nezapomeň, že nás osvobodili Rusové, že Američané už byli v Plzni, ale dostali rozkaz nepostupovat na Prahu. Že potom komunisté vyhráli volby a Gottwald byl předseda vlády se od toho odvíjí a je na tom závislé. Je tam mnoho faktorů, které jsou podstatné. Kdyby nebyla válka, tak by zvítězila jiná strana. Nevím, kdo vyhrál volby v roce 1938, snad agrárníci, tak by se to odvíjelo od toho, si myslím. Ale úvahy nechám jiným. A otázka, zda bylo za komunistů líp či hůř. Otázka, kdo se ptá, a co chceme srovnávat? Zásobování, možnost cestování, pracovní příležitosti, možnost studia.
Stejně se můžeš zeptat, co by se stalo, kdybychom přijali Marshallův plán, kdyby nás v roce 1968 neosvobozovaly vojska atd.

arygnoc

dobrý námet na sci-fi.

;-Q

Mirdas

Rakousko se také není dnes kolonií, nebo dokonce součástí Německa.
A kde tak zaostalá a splundrovaná země válkou jaké bylo právě Rakousko, je proti nám dnes ?
Někteří zde stále blahořečí SSSR skoro jako jediného vítěze války.
A kdo je zásoboval když je Hitler napadl a Stalin dokonce nabídl kapitulaci, kterou fašouni naštěstí nepřijali.
Na druhou stranu se ptám jaký podíl má Stalin a komunisti na rozpoutání právě této války když Hitler byl jejich velký spojenec!

led

„Kdyby nebyla II. světová válka“ akékoľvek úvahy o tom sú scestné. II.svetová vojna vznikla ako dôsledok ekonomicko politickej situácie vo svete od I.svetovej vojny. Už po skončení I.sv.vojny a zániku cárskeho Ruska, rozpadu Rakúsko-Uhorského mocnárstva a následnom vzniku Sovietskeho Ruska a vytvorení Wilsonovho „sanitného kordónu“ z európskych štátov od Čierneho mora po Balt sa celosvetová politika orientovala pomocou tajného znovuvyzbrojenia a podpory Nemecka medzinárodným kapitálom, posilenia Japonska v Tichomorí k vojne s Ruskom a likvidácie jeho politického zriadenia.
Podobne to bolo i naopak zo strany sovietskeho ruska rozšírenie, aj násilnou cestou, myšlienky komunizmu po celom svete a prerod sveta na jedno politické zriadenia – komunizmus.
Tieto dve politické smerovania zákonite sa museli stretnúť vo vojnovom konflikte.

…toto v učebniciach nepíšu a oficiální dejepisári sa tejto formulácii vyhýbajú…
Doplňuji:
Hodnotiť, za ktorej politickoekono­mickej situácii bolo horšie a lepšie, možno lan na základe vnútorných a vonkajších vplyvov na život jednotlivého občana i občanov ako celku jednotlivých národov a ako občanov jednotnej Československej republiky

mosoj

Kelt nezapomeň, že demarkační linie byla stanovena v Teheránu za účasti a souhlasu Ruska, Anglie i USA.

Doplňuji:
Také nezapoměň, že Plzeň sice osvobodili Amerikáni ale před tím rozflákali celou Škodovku a infrastrukturu. Totéž bylo v Litvínově !!!!!. To vše proto, že věděli, že tato místa budou osvobozovat oni.

anonym

Kdyby chyby,nebyla válka – nebyl by holokaust…
http://www.mar­tinus.cz/?uItem=103363&g­clid=CjwKEAiAl­vilBRC5ueCzkpXb4kgSJAD­xop1Bojm8yOX4JSt5qe15p­_cXH5e2F1kgc7iz­b6qJ4-F07BoChpDw_wcB

led

Predstavu o situácii podľa vašej otázky mám, ale na ucelenú odpoveď by nestačil vymedzený priestor na odpevede na tejto stránke.