kesim

Proč Německo napadlo SSSR?

Doplnění: Díky za odpověď. O tom, že by bylo dobytí východu primární Hitlerův záměr, jsem nikdy neslyšel. Máš to z nějakýho zdroje, kde bych si mohl přečíst víc?

Nejlepší odpověď
klumprt

Protože to bylo od počátku hlavním záměrem Hitlera. Zabrat území na východ od Německa. Rozjet válku na západě vůbec nebyl jeho záměr. Ta vypukla, až když napadl Polsko. No a SSSR bylo hnedka za Polskem. Československo bylo v té době rozbité (Česko včleněno do Říše, Slovensko jako satelitní stát), Maďarsko a Rumunsko byly spřátelené státy.
Sovětský svaz Hitlera lákal svým prostorem (Lebensraum) svým nerostným bohatstvím a potravinovým potenciálem ukrajinské oblasti. Západní státy v podstatě respektoval, ale východní státy nikoli – Slovany považoval za podlidi, pouze o něco lepší než Židi. Dle nacistické rasové teorie měli být ze Slovanů ponecháni jedinci árijských rysů, zbytek později zlikvidován.

Doplním: Z literatury dějin 20. století doporučuju skvělou knihu, která nese vcelku příhodný název Dějiny 20. století autora Paula Johnsona. Sice tam nejsou obrázky, ale je mimořádně čtivá.
O Hitlerovi samotném mě zaujala kniha českého autora Dušana(?) Třeštíka s názvem Génius průměrnosti.
Stabilně mám na záchodě čtení Hitler a Stalin: Paralelní životopisy od Alana Bullocka.
Té literatury existuje spousta, v každé veřejné knihovně jsou plné poličky knih k tématu, každý týden jde minimálně jeden TV dokument o té době. V podstatě se tomu nemůžeš vyhnout, ani nemusíš nic pracně hledat. 🙂

Další odpovědi
mosoj

Protože to je Německo.

klumprt

Opravuji: Ten Dušan Třeštík, co jsem doporučoval v odpovědi, je ve skutečnosti Dušan Hamšík. Teď, když už zase jde googlovat, tak jsem si to moh ověřit. 🙂

Kepler

klumprt: s tím západem nemáš tak docela pravdu, naopak to byla Hitlerova hlavní motivace ke znovuvyzbrojení ve 30. letech a k zahájení války. Německý národ se cítil být potupen Versailleskou smlouvou po první sv. válce, podle níž měl platit obrovské reparace a přišel o velká území. Právě toho Hitler využil a jinak to dopadnout nemohlo. Byla to jeho veliká pomsta. Někteří historikové mluví dokonce o jediné světové válce.

klumprt

Ano, chtěl si zahojit rány z Versailleské smlouvy a dát „na pamětnou“ vítězům prvního dějství. Nějaký územní zisk na západě (myslím, že Alsasko a Lotrinsko) byl taky jeho záměrem, ale nechtěl třeba úplně zlikvidovat Francii a Anglii už vůbec ne. S Anglií doufal dokonce v uzavření spojenectví, kterýžto kalkul mu ani trochu nevyšel. Mám za to, že hlavním cílem války bylo rozšířit Německo směrem na východ a to v obrovském měřítku. Bylo např. v plánu osídlit Ukrajinu německými rolníky.