Rokio

Proč je duše pouze doménou lidí? Kdo rozhodl, že vlastníci duší jsou jen lidé? Proč pouze člověk má duši?

Jaké právo má člověk přisuzovat sám sobě právo mít duši? Jakto, že člověk je jediný organizmus na Zemi, který má duši a žádný jiný živočich není duší obdařen? A není to trochu sobecké, že lidé se sami rozhodli, že mají výsostné právo mít duši a všem jiným organizmům tuto výsadu upřeli?

A proč zrovna člověk duši? Čím je člověk výjimečný, že je hoden mít duši?

Nejlepší odpověď
anonym

Každý má duši. I Zvíře. Akorát díky různému omezení daný zvíře nemůže na plno projevit své cítění, city a ukázat že má duši. Představ si že se nemůžeš pořádně hýbat jako člověk, nemůžeš projevit k člověku city tak jak bys potřeboval, a pak najednou přijde člověk a řekne: ty si jiný, ty nejsi jako my, a tak určitě nemáš duši a podle toho se k tobě chová.

Další odpovědi
ivzez

Rozhodla to katolická církev,
podle ní mají duši jenom lidé.

________

Doplňuji:

Četla jsem, že podle katolické církve má duši jenom člověk.
(Nezaměňovat prosím křesťanství s katolickou církví.)

Drap

Jak jsi k tomu dospěl? Pokud má člověk duši, tak podle mne ji mají i všichni další tvorové.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Du%C5%A1e

Roman71

Rokio, pokud nebudeš vycházet z dogmat katolické církve, ale budeš vycházet z Bible, tak zjistíš, že i zvířata jsou „živé duše“ – myšleno živí tvorové. Vždy je potřeba výraz „duše“ v Bibli brát v kontextu. Jsou pasáže, kdy výraz „duše“ znamená život.

annas

Rokio, bylo by dobré, pokud byste si vyhledal třeba v archivu, co je duše – otázka je zde několikrát a jak se projevuje.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-dusi-a-duchem-cloveka

Jde o různé pohledy, takže jje třeba význam slov duše rozlišit.

"Genesis 1:21 I stvořil Bůh velryby veliké a všelijakou duši živou, hýbající se, kteroužto v hojnosti vydaly vody podlé pokolení jejich, a všeliké ptactvo křídla mající, podlé pokolení jeho. A viděl Bůh, že to bylo dobré.

Genesis 1:30 Veškeré zemské zvěři i všemu nebeskému ptactvu a všemu, co se plazí po zemi, v čem je živá duše, dal jsem za pokrm veškerou zelenou bylinu." A stalo se tak"
https://books­.google.cz/bo­oks?id=Yis8DwA­AQBAJ&pg=PT19&­lpg=PT19&dq=%22Ge­nesis+1:21++I+­stvo%C5%99il+B%C5%AF­h+velryby+velik%C3%A9+a+­v%C5%A1elijakou­+du%C5%A1i+%C5%BE­ivou,+h%C3%BDbaj­%C3%ADc%C3%AD+se,+­kterou%C5%BEto+v+hoj­nosti+vydaly+vo­dy+podl%C3%A9+po­kolen%C3%AD+je­jich,+a+v%C5%A1e­lik%C3%A9+ptac­tvo+k%C5%99%C3%AD­dla+maj%C3%AD­c%C3%AD,+podl%C3%A9+po­kolen%C3%AD+je­ho.+A+vid%C4%9­Bl+B%C5%AFh,+%C5%BE­e+to+bylo+dobr%C3%A9&sou­rce=bl&ots=IX­GLaMjCiM&sig=NLEg­FDI-7-oNAhuCVghrIvKZ2Aw&hl=cs&­sa=X&ved=2ahU­KEwiA0OCv-vDcAhVJblAKHX2xDTQQ6A­EwAXoECAkQAQ#v=o­nepage&q=%22Ge­nesis%201%3A21­%20%20I%20stvo%C5%99il%2­0B%C5%AFh%20vel­ryby%20velik%C3%A9%20­a%20v%C5%A1eli­jakou%20du%C5%A1i­%20%C5%BEivou­%2C%20h%C3%BDbaj%C3%AD­c%C3%AD%20se%2C%20kte­rou%C5%BEto%20v%20hoj­nosti%20vydaly%20vo­dy%20podl%C3%A9%20p­okolen%C3%AD%20­jejich%2C%20a%­20v%C5%A1elik%C3%A9%20­ptactvo%20k%C5%9­9%C3%ADdla%20maj%C3­%ADc%C3%AD%2C%2­0podl%C3%A9%20p­okolen%C3%AD%20­jeho.%20A%20vid%­C4%9Bl%20B%C5%AF­h%2C%20%C5%BE­e%20to%20bylo%20do­br%C3%A9&f=fal­se

Z jakého pohledu Bůh mluvil o duši? Jako o něčem živém, co dýchá, tedy žije.. Nejen člověk, ale i zvíře.

To křesťané nechtějí přiznat. Prý to souvisí s tím, že zvířata a člověk byli rozdílně stvořeni, jak se dovíme z bible. Jenže Bůh vdechl duši nejen zvířatům, ale i Adamovi a Evě ..

Zvířata – opět jedno z pojetí duše – umí vyjadřovat emoce a také určitým způsobem vědomě jednají i cítí bolest. Lidé si uvědomují svou srmtelnost na rozdíl od zvířat, v tom se i jejich duše liší.

Stejně tak se nemůžeme dovědět o zvířecích pocitech. Proč pes i vlk vyjí na měsíc, proč jsou některé kočky aktivnější při úplňku atd.?

Takže zvířata mají duši, i když je jiná než lidská. Lidská duše je podle křesťanství nesmrtelná, ale v oblasti esoteriky je i zvířecí duše nesmrtelná. O tom jsem se zde již několikrát zmiňovala – převtělování zvířat – již Platón to zmiňoval.

Každému ,co jeho jest.

led

Rozhodol tak človek.
Duša nie je výmysel kresťanstva, to pojem duše prevzalo zo starších náboženstiev a rozvinulo jej „nehmotný život“ aj po fyzickej a biologickej smrti človeka…

Vosanajazyku

Duse predevsim existuje pouze jako teologicky pojem, ne jako skutecna vec, ci stav. Proto ani clovek neni vyjimecny pred ostatnimi tvory. Konecne, clovek neni vyjimecny vubec v nicem.

Mc Merkurion

… a na to jsi přišel jak ??? nějaký odkaz by nebyl ??? nejen tvorové, ale říká se, že i neživé věci mají duši (https://www.da­tabazeknih.cz/kni­hy/i-mesta-maji-dusi-86963, https://www.jo­ta.cz/artetera­pie-duse-lesa ) … takže vše má duši, jen vodníci chytaj dušičky …

… přestože mne o víkendu zase otravovali slavní svědci, a chtěli mne něco vysvětlovat, tentokrát musím s Romanem71 souhlasit, a ptát se: kdo to kdy řekl, že duši má jen člověk ???

orestez

Někdo to musí nejprve schválit. Nějaká instituce, církev, spolek nebo zákony. Jen tak lze rozhodnout, aby měl člověk nebo vosa duši. Ovšem musí existovat pozorovatel, který to vše zhodnotí. Kdyby nebylo pozorovatelů, dalších lidí a vos, nebylo by nutné vlastnit duši.

zjentek

Myslím, že duše tvoří atmosféru, ale nemám to potvrzený.

Duše je tam, kde něco cítíš, nebo v tom, z čeho cokoiv cítíš. Kde necítíš nic, tam duše chybí.

anonym

Ten kdo se řídí katolickou církví a křesťanstvím je slepej sobec, arogantní ignorant…nábo­ženství je jen způsob myšlení, nic jiného

ivzez

Tím způsobem myšlení si vůbec nejsem jista.
Já bych řekla, že jde spíše o manipulaci.

anonym

Manipulaci myšlení.

ivzez

I myšlení. (–: