Henry1660

Jaký je rozdíl mezi duší a duchem člověka?

Nejlepší odpověď
annas

  1. duše – (v představě náboženské) nehmotná část člověka jako samostatná, od těla naprosto odlišná bytost.
  2. (v představě nenáboženské) duševní, netělesná stránka člověka vnitřní psych. svět člověka, jeho schopnosti vnímat, poznávat, myslit, cítit a chtít, psychika (v protikladu k tělu): mít citlivou duši – jde vlastně o synonymum pro ducha
  3. hlavní, nejdůležitější činitel; podstata, základ něčeho

  1. duch – (jen sg.) myslící, cítící a jednající mohutnost člověka; duše (op. tělo)
  2. Círk. třetí božská osoba ve věrouce církví křesťanských
  3. mohutnost duševní, nadání, důvtip, inteligence
  4. osoba duchem nadaná, osobnost.
  5. vnitřní ráz, povaha, podstata

Podle PSJC – významů je víc, třeba duchové – pomyslná netělesná bytost, svatodušní svátky – sv. Duch atd.
-
Etymologie – J. Rejzek

Psl. *duša úzce souvisí s *duchъ ( :duch) – buď je od něj odvozeno (psl. *duch-ja), či pokud je již ie. (*dhous-i͡ā) – obě jsou od stejného slovesa

duch – původní význam ‘dech, závan’ je doložen ve vsl. a části jsl. (srov.  :vzduch) – převzato v obrození z ruštiny)

. Psl. *duchъ lze srovnat s lit. daũsos (pl.) ‘vzduch’, gót.dius‘živo­čich’(něm.Tier ‘zvíře’)a snad i ř. theós ‘bůh’, vše z ie. *dhouso, *dheuso-) od *dheu- ‘vanout, dýchat’

Jako synonyma se lisí oba slova kontextem, občas se zaměňují..

Oba výrazy vyjadřují tedy něco nehmotnéhé x tělesnému.
Duše je něco jako „vánek“, po smrti se oddělí od těla a odletí do nebe nebo do pekla. Nad duší drží ochrany Bůh otec, syn a Duch svatý.

Duch – něco, co umožňuje člověku přemýšlet , je to vlastně rozum, něco , co funguje v našem těle, jako vyšší nervová činnost, vytvářeí myšlenky, tedy naše „duchovno“..

Duch je něco, pomocí něhož se projevujeme svými názory, rozumem, zatímco duše je pojem náboženský.

„Jako nás naše duše, která je vzduch, drží pohromadě svou silou, tak obklopuje celý Vesmír dech a vzduch.“ Anaximenés,

Špatně se vysvětluje, jde o abstraktní pojmy. Mám pocit, že jsem už jednou vysvětlovala, možná z jiného pohledu, ale nemůžu najít.

Další odpovědi
dudu

Duchem člověka je souhrn jeho vlastností a dovedností, duši pak pravděpodobně tvoří holografické kvantum energie, které se po jeho smrti vyzáří do magnetosféry Země.

Kelt

Anglicky je soul a spirit. Každý má nějaké duševní schopnosti, dnes říkáme spíše psychické a pokud nejsme soustředěni na věc, tak říkáme, že jsme duchem nepřítomni. Duše nás nabádá k činnosti, k akci, duševní schopnosti nám dovolují vykonávat určité činnosti a taky číst a chápat text, ale čteme li náboženské texty tak spojení s Bohem je možné prostřednictvím ducha.