Pepe32

Jaký je rozdíl mezi duchovní a duševní stránkou člověka?

Nejlepší odpověď
annas

Slova „duchovno“ a „duševno“ jsou v podstatě synonymy. Označují duchovní oblast, spirituální život, duši, psychiku člověka (myšlenky, představy, přání, city), také obecně schopnost lidského mozku uvažovat o vnějším, hmotným světě. Opačný význam má pojem „tělesno“.

Doplňuji:
Odpověď, na niž jsem vložila odkaz, čerpá z odborné literatury našich jazykovědců.

Havránek, B. a kol.: Slovník spisovného jazyka českého. Praha: Academia, 1989.

Trávníček, F.: Slovník jazyka českého. Praha: Slovanské nakladatelství, 1952.

Rejzek, J.: Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001.

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2010/v­yznam-slov-duchovno-a-dusevno

Další odpovědi
rosinka

Duševni stránka je vaše mentální, je to vaše mysl. Duchovní je spirituální, vaše duše, ten kousek Boha ve vás, ale přesto vaše individualita.
Doplňuji:
Souhlasím se suwou, že „každé bytosti“. Měla jsem 14 let psa, a ten měl mysl i duši! :)

Sůwa

Otázka je to zapeklitá, protože oba termíny mají k sobě blízko.Duchovní dá se vysvětlit jako myšlenková složka lidské osobnosti obecně, duševní je vnitřní psychický svět člověka, jeho schopnost poznávat, ale i nehmotná součást každé bytosti. Slovo každé by mohl někdo zaměnit za „lidské“, ale já věřím tomu prvnímu.
Doplňuji:
Výklad podle slovníku synonym :
Duchovní : 1.duševní, nehmotný 2.náboženský,cír­kevní,kněžský 3.kulturní
Duševní: 1.psychický, mentální,niterní 2.duchovní, kulturní.
Takže zčásti to synonyma jsou, ale mají i vlastní výklad, který je odlišný.
Nedá se tu nějak podtrhávat, nebo zvýrazňovat 🙂?

jendahun

Duševno – temperament,nervová vyrovnanost,náchyl­nost k psychickým nemocem,vědomé jednání s okolím,komunikace s lidmi,vědomosti nabyté vzděláním,adaptace na prostředí – vědomí.
Duchovno – víra,asi morálka,sociální cítění,cit,lás­ka,prociťování krásy barev a tvarů,estetické cítění,hlubší hloubání nad smyslem dění,vnímání hudby – podvědomí.

annas

Synonyma jsou slova podobného významu, mohou se zastoupit částečně nebo úplně. Záleží na kontextu.