majdule

Proč by se při jízdě autem nemělo nechávat vyřazeno? Při jízdě z kopce to chápu, ale jinak?

Nejlepší odpověď
blesk26

Vyřadit si můžete kdykoliv, netuším, že by se říkalo, že by se nemělo nechávat vyřazeno. To nám myslím říkali akorát zezačátku v autoškole, asi abychom nezapomněli zařadit a pak se nelekli, že plyn nereaguje :)

Jinak na neutrál se to v některých případech podle mě jezdit skutečně vyplatí – vím, že na kopci vyřadím a prakticky konstantní rychlostí projedu půlku jablonce, kde při zařazené rychlosti musím mít stále nohu lehce na plynu – pak to ušetří :)
Doplňuji:
chudst má pravdu – hlavně v zimě, když je náledí a klouže to, je opravdu kvalt bezpečnější, zaručuje to vyšší stabilitu … v zatáčkách asi také. To mi při psaní odpovědi nedocvaklo, jak venku svítí sluníčko :)

Jinak je vhodné raději dobržďovat motorem, než brzdami … pokud vidím, že budu muset zastavit například na semaforech, tak sundám nohu z plynu, podřadím a nechám auto postupně zpomalovat, kolikrát není brzda ani potřeba – provoz nezdržuji, když stejně zastavíme, ušetřím pár kapek benzínu, brždění je plynulejší a tedy příjemnější pro cestující a neopotřebovávám brzdy.

Další odpovědi
chudst

Nemelo by se nechavat skutecne vyrazeno pri jizde z kopce, na naledi, pri velkych kaluzich na silnicich, pred prejezdem ci pred ostrejsi zatackou. (Mozna jeste nekde, ted z hlavy me to nenapada. Proste logicky tam, kde muzete nad autem ztratit kontrolu – nebo ho naopak potrebujete ovladat se zvysenou opatrnosti, tam nechavate zarazeno.)

Za normalni jizdy je ale, jak uz tu blesk26 psal, naprosto normalni a dokonce obcas vyhodne vyrazovat; pred dojezdem na semafor, na konci kopce vyradite a nechate auto setrvacnosti jet, na rovince, kde vam auto jede po rozjezdu samo a jen treba po 100 metrech je potreba znova zaradit a trosku pridat a zase znova vyradit, apod. Usetrite hodne benzinu.

lukas.zmizik

kdyz se budeme bavit o spotrebe, tak je pravda, ze jak v kterem aute… na prumerne modernich autech je spotreba phm pri brzdeni motorem nulova

jelikoz ucim v autoskole nakladni auta a autobusy, kde je jizda na neutral zakonem zapovezena, preferuji zpusob jizdy bez neutralu i u novodobych ridicu skupiny B

cukrar

majdule,
proč by se mělo…

kvalitní řidič reaguje podle momentální situace.
Dovedu si představit, že stejný kopec či rovina, jednou nechám rychlost, jednou vyřadím. Nelze dát pravidlo jak se vždy zachovat.
U náklaďáku,,,ano je předpis z kopce zařazená rychlost" ale klidně i bez rychlosti, jako když stojíte v zákazu…
přestupek jako přestupek. Žádný náklaďák nepojede „mohelničák“ bez rychlosti, ale menší klidně…

U všech aut, proč nevyužít setrvačnost vozidla..... dám tam rychlost, přístroj ukazuje spotřeba nula, ala dejedeta kousek. Když necháte volnoběch, dojdete hooodně daleko, pak můžete dát rychlost na zpomalení…