Inquirer

Překážka v práci na straně zaměstnavatele. Poradíte?

Zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům pružnou pracovní dobu – minimálně 9:00–15:00, prakticky 8:30–16:30. Z nějakých důvodů ČEZ má být dodávka elektřiny v celé firmě přerušena až do 12:00 hodin. Zaměstnavatel vytváří vyjímku pro tento den – začátek pracovní doby ve 12:00. Ovšem požaduje, aby se doba promeškaná výpadkem buď napracovala, nebo si zaměstnanec vzal dovolenou. Je toto v souladu se všemi právními záležitostmi? Nezdá se mi.

Odpovědi
jáára

Bez hezky pracovat nebo vezmi dovolenou. Nema smysl resit jeden den.

Delal jsem v provoze, kde elektrika vypadavala casto. Pokud byl vypadek 30minut+ tak jsme sli domu na procenta. Platil to potom CEZ, protoze nedodrzel nasmlouvane dodavky el.e.

ivzez

Podle zákoníku práce určuje pracovní dobu i rozvrh pracovních směn zaměstnavatel.
Pokud Vám o změně pracovní doby dal včas vědět, může to být v pořádku.

[Také Vám na tento den nemusel naplánovat pracovní směnu
a naplánovat ji na jiný den, případně Vám mohl určit čerpání dovolené, …]

Inquirer

Potřebuju vědět, jestli je toto jednání možné z právního hlediska.