havlikkkk

Zaměstnavatel mi nařizuje dovolenou.

Můj zaměstnavatel mě nechává doma na dovolené, protože se rozbila mašina a já už vyplýtval 5 dní z dovolené. Jednou to bylo na jeden den. A teď už je to 3tí den. říkal že až budu moct že si to nadělám. Je nějaké jiné řešení? Než plýtvat dovolenou?

Nejlepší odpověď
mosoj

Nevím jak je to v současné době, ale čerpání dovolené určoval zaměstnavatel z čehož polovina dovolené musela být v celku.

Další odpovědi
cukrar

Jedině zaměstnavatel Vám může určit nástup dovolené. Určitě to ale nemůže být tak, že dnska sdělí, zítra nechoďte do práce, je rozbitý stroj. Takto to určitě nejde, páč toto je překážka v práci na straně zaměstnavatele.
Plýtvat dovolenou, co tím myslíte?

anonym

Zaměstnavatel musí dát polovinu dovolené vcelku, ale s druhou může jakkoliv hýbat.
A jak říká – cukrar- že nemůže takto určovat dovolenou (zítra nechoď do práce(, tak toto se děje běžně.Pracoval jsem v hodně zaměstnáních, kde přímo vedoucí NAŘIZOVAL dovolenou z důvodů, že NENÍ práce, nejsou zakázky.Čili ze dne na den řekl, nechoď do práce, máš dovolenou.
U manželky v práci mají 14 dní povinnou dovolenou v červenci a zbytek dovolené jim rozdělí tak, že když jsou v týdnu svátky, tak jsou doma buď před svátky nebo po svátcích (jak to vyjde…svátek v úterý, tak v pondělí dovolená…svátek ve čtvrtek, tak v pátek dovolená), takže oni některý rok NEMAJÍ žádný den, kdy by si mohli sami určit kdy chtějí dovolenou.A to ještě mají určenou dovolenou na Vánoce, takže 3–4 dny dovolené si MUSEJÍ nechat na Vánoce.A toto se dělo i při poruchách na strojích.
Ale zase na druhou stranu, někteří zaměstnavatelé nutí lidi dělat do tkv.časové banky.To znamená, když je hodně práce dělají se přesčasy a dělá se i o svátcích a když práce není, tak se ty hodiny navíc vybírají, takže vlastně NIKDY nedostanete zaplaceno za přesčas.
Doplňuji:
Zapomněl jsem napsat, že můžeš být rád, že ti to řekne den dopředu.Mně se několikrát stalo, že jsem přijel na směnu (většinou to bylo při ranní směně), a o půl sedmé nebo v sedm nás poslali domů, že není práce a máme dovolenou.To je pak člověk naštvaný, že musel vstávat že mohl ten den využít jinak.
Tohle se za komunisů NIKDY nestalo, aby nás poslali ze směny domů.
A nejde to se nikam odvolat.Jakmile začneš dělat problémy, tak na konci měsíce vyhazov.

nanif

tvoje situace se jmenuje překážka na straně zaměstnavatele – podívej se do zákoníku práce

ivzez

Čerpání dovolené sice určuje zaměstnavatel,
ale v předstihu (čerpání dovolené nesmí určit ze dne na den,
ale minimálně 14 dnů předem) a s přihlédnutím
k oprávněným zájmům zaměstnanců.

„Rozbitá mašina“ je překážkou na straně zaměstnavatele,
za niž zaměstnanci náleží náhrada mzdy.

Překážku v práci na straně zaměstnavatele zaměstnanec nenapracovává.

Takže já bych se normálně vrátila do práce
a trvala bych na přidělování práce podle pracovní smlouvy.
Doplňuji:
ZP, překážky na straně zaměstnavatele:
http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast8h3.aspx

anonym

pro nanif
Ano, v zákoníku práce to je, ale NIKDY NEPOCHODÍŠ (všechno z vlastní zkušenosti).Na konci měsíce vyhazov.

anonym

Ještě jsem chtěl říci…nechtěl jsem odejít, jak říkáš, překážka na straně zaměstnavatele…prá­ci mě nedali, nechali mě celý den sedět u mašiny, den mi započítali, ale NEZAPLATILI.Když jsem se pak u toho hádal, tak mě vyhodili (není práce, takže nepotřebný).