jirka F

„Přátele si drž u těla a nepřátele ještě blíž.“ Jak toto chápat?

Proč si máme nepřátele držet blíž u těla?

Nejlepší odpověď
annas

Přečtěte si mou odpověď v odkazu . včetně autora. citátu.

autorem by měl být
Sun Tzu Sayings – Sun-c’, který působil jako vojenský poradce či vojevůdce ve státě Wu na území dnešní Číny asi v 6. st. p. n. l.

„Keep your friends close, your enemies even closer“
„Udržujte /držte své přátele blízko, nepřátelé ještě blíž“

Sun Tzu Sayings a citáty
Zdroj: https://citaty­.net/autori/sun-tzu/
--

Poznámka

Tato slova byla často připisována Sun Tzu a někdy Niccolovi Machiavellimu nebo Petrarcovi , ale zatím nejsou nalezeny žádné publikované zdroje, které by předcházely jeho použití.

" Michael Corleone " v The Godfather Part II (1974), který napsal Mario Puzo a Francis Ford Coppola řekl: " Můj otec mě naučil mnoho věcí – učil mě v této místnosti. Učil mě – držte své přátele blízko, ale nepřátelé blíž

Don Michael Corleone je fiktivní postava z románu Kmotr od Maria Puza. Ve filmu jej hrál Al Pacino.

Nový odkaz
https://www.qu­ora.com/Who-said-Keep-your-friends-close-and-your-enemies-closer

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-je-pravym-autorem-citatu-pratele-si-drz-blizko-nepratele-jeste-bliz

Je´ dobré mít a znát své přátele, ale znát i své nepřátele. Uděláte chybu, když je budete ignorovat nebo se vyhýbat těm, kteří jsou proti vám a snaží se zmařit váš úspěch. Přece je dobré vědět, kde šelma číhá a co ji nutí útočit. Když poznáte, pomůže vám to přežít a můžete se chránit před poškozením.
Proto pozorně sledujte své nepřátele a to, co dělají otevřeně nebo za vašimi zády. Nevěřte tomu, že každý jedinec chce vaše dobro, že je čestný a přímý. Vždy se najdou tací, kteří chtějí a čekají na příležitoset, a jsou ochotni vám vrazit kudlu do zad, pokud jim dáte příležitostl.

Neodmítejte vše, co váš nepřítel říká nebo dělá, záleží na vašem myšlení, zda to budete ignorovat,. nebo porozumět druhé straně argumentu či vidět věci z pohledu nepřítele

Někdy platí i citát
„Poznej své nepřátele, protože ti říkají tvé chyby.“

  • Benjamin Franklin, Almanach chudáka Richarda

    ALe není to pravidlem, proto je dobré poznat i příčiny nepřátelství.

Mezi běžné důvody patří:
1.Protiklad zájmů, klterý zpsůobí konflikt. zájmů: Nepřátelé se mohou stát například dva konkurenční podniky nebo dva jednotlivci soupeřící o stejnou práci nebo povýšení.
2. zášť nebo dlouhodobé konflikty mezi jednotlivci mohou vést k nepřátelství. Například, pokud někomu ublížií dotyčný nebo mu ublížila jiná osoba, může v sobě chovat zášť a stát se nepřáteli.
3. Ideologické rozdíly: Například dva lidé s opačným politickým nebo náboženským přesvědčením se mohou stát nepřáteli.
4. Sociální nebo kulturní rozdíly: Lidé se mohou stát nepřáteli, pokud pocházejí z různých prostředí a mají problém si navzájem rozumět.
5. Nedorozumění: Lidé se mohou stát nepřáteli, pokud vzájemně neporozumí svým záměrům nebo činům.
6. Boj o moc: Lidé se mohou stát nepřáteli, pokud soutěží o moc nebo kontrolu nad určitou oblastí nebo situací.
7. Často je nepřátelství je ovlivněno egoismem a závistí = touze po něčem, co má někdo jiný, a snaze získat předmět této touhy, či druhého o něj připravit, někdy i za cenu podlých činů. Zkrátka dotyčný neunese, že je někdo lepší než on. Spolu se žárlivostí či nenávistí patří mezi ošklivé negativní idské emoce.

Další odpovědi
elkon

Je to příměr, můžeš je lépe kontrolovat.

Rokio

Proč bych to dělal? Takhle bych mohl přijít k úhoně.

Kelt

Nepřátelé na tobě hledají chyby, tak si jich všimnou a hned tě na ně upozorní. Přátelé ti mnohé zamlčí, aby ses s nimi nepohádal a nerozešel. Milujte své nepřátele jako sebe sama.

Disraeli

Abys je měl na očích a pod dozorem.
Ale je to blbost. S tím daleko nepochodíš, obzvlášť pokud jsou nebezpeční a je jich mnoho. Hlavně v případě, když jsi politik, vojevůdce, vysoce postavený nebo prostě někdo vlivný a mocný, kdo má i vlivné a početné nepřátelé…
Caesarovi tato strategie nevyšla. ;)
Nepřátel je třeba se zbavit, eliminovat je nebo je ochromit tak, ať jsou neškodní, ať nic nezmůžou. „Zbavit“ v tom smyslu, že z nepřátel uděláš spojence, přátelé, či podporovatelé anebo se jich prostě doslova zbavit. ;) :D A jinak je důležité, aby ta transformace z nepřátel na přátele byla úspěšné (opět Caesar – mylný předpoklad, že všichni bývali nepřátelé budou spojenci nebo budou neškodní; podobně i Filip II a jiní; příklady kdy se vysoká tolerance a milsotivost nevyplatila, narozdíl třeba od Kýra II.).

zjentek

Typické motto pro sraby. Kdo se takového motta drží, je bez výjimky podlý, pokřivený, zbabělý člověk, na kterého zákon jinak nepamatuje.

Dej si kakao jirko a pokud se učíš jak být správným pokrytcem, mrkni na čtení do sněmovny neb si jen tak poslechni názory vrcholového politika ČRdele. Přenos vlastností zaručen!