Pracovní pohovor

Budu absolvovat svůj první pracovní pohovor v životě. Dáte mi nějaké rady a tipy? Ale hlavní důvod proč to píšu sem je oblek. Myslíte, že bych byl „nadměrně aktivní“ kdybych si vzal oblek? PS: ucházím se o místo prodejce vozů v Praze, jsem absolvent. Díky za rady.

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Záleží na profesi

na manažera oblek ano na dělníka stačí košile, ani kravata by být nemusela a nějaké látkové kálhoty (džíny raději ne), spíš tmavší.

Rady jsou na pracovních portálech v sekcích poradna

www.job.cz www.prace.cz www.monster.cz

Další odpovědi
Drap

Oblek určitě neuškodí, spíše naopak. Nemusí být k němu bílá košile a decentní kravata ale něco ne tolik formálního. Osobně si myslím, že oblek je dobrá volba.

arygnoc

v prvom rade čistota (odevu i tela)
žiadna žuvačka.
vypnutý mobil.

a kľudne hneď na začiatku priznajte, že je to prvý pohovor v živote.
zopakujte si, čo chcete ponúknuť (znalosti), čo čakáte (mzda, pracovná doba, benefity, miesto výkonu práce).
Doplňuji:
ešte dodám:
nepoužívajte jednoslovné odpovede, slovko „neviem“, nebuďte žoviálny, familiárny.
V každom prípade si odpustite „vole vole“ (netvrdím, že ich používate) a slangové výrazy (ani pracovné, to môžete potom pri prezeraní si pracoviska s kolegami).

Už ma nič nenapáda.
A pozor na ten mobil (ak zazvoní – máte po robote)!!!

Držím palce.

Lucijej

Oblek je rozhodně na místě. Jinak – nemá smysl si životopis přibarvovat, odpovídej po pravdě, projev nadšení pro danou práci.

anonym

Nejspíš by poradil vyhledávač. Otázka se tu řešila již několikrát. Oblečení na pracovní pohovor by mělo být přiměřené (ani příliš nedbalé, ani příliš škrobené).
Nenapsal jste, čeho absolventem jste. Zřejmě střední školy. Při pohovoru jednejte klidně a s rozvahou. Zajímejte se především o práci a o výplatě se bavte až v případě, že na ni během hovoru přijde řeč. Toto téma by nemělo vzejít od Vás. Při platových nárocích se jako absolvent školy bez praxe držte raději „při zemi“.
Snažte se během hovoru získat co nejucelenější představu o své budoucí práci. Chovejte se sebejistě, ale nestyďte se zeptat na věci, které Vám napoprvé nebudou zcela srozumitelné.
Hodně štěstí.

ratava

Jestli víte, že budete oblek nosit i v novém zaměstnání, určitě si ho vezměte. Jestli ne, nic s ním nezkazíte…
Na pracovní pohovor jděte vyspalý, upravený a připravený- některé opakující se otázky si můžete najít na různých www, je- li podmínkou přijetí znalost angličtiny (či jiného jazyka), zkuste si odpovědi zformulovat i v tomto jazyce. Leckdy je jedna otázka položena právě v AJ (nebo jiný)- mnohdy se vás jen zeptají, jak a kde jste studoval, popř. něco jednoduchého, aby zjistili, jak umíte na jazyk reagovat, ale někdy jsou otázky těžší, záleží na pozici.
Určitě si s sebou vytiskněte životopis, který jste na firmu posílal. Budou se vás ptát na informace z něj a tréma občas způsobuje „okno“, tak do něj můžete nakouknout… a personalisté to (přinést životopis osobně) přičítají k dobru…
Máte-li různé otázky ohledně pozice, na kterou se hlásíte, popř. na firmu jako takovou, klidně si je napište na nějaký papír (blok, sešit…)a vezměte s sebou, ať jste jistější…
Při pohovoru si můžete dělat i své vlastní poznámky- pracovní doba, náplň práce, postup na pozici… cokoliv
A zjistěte si některé obecné informace o firmě- občas se ptají, co o nich vlastně víte

z případné trémy si nic nedělejte, počítá se s ní a klidně se k ní nenápadně přiznejte :o)
nebudete-li na nějakou otázku znát odpověď, řekněte to. Je to lepší než si rychle vymýšlet nesmysl, který většinou bývá špatně…
na mzdu, prémie, benefity a pod. se určitě neptejte. Většinou otázka padne z jejich strany – nepodceňujte se, ani nepřeceňujte…

na víc si nevzpomínám, tak hodně štěstí…

pusinka50

Rad už jsi dostal dost. Jen se obávám, že místo prodejce vozů bude myšleno místo dealera. Tedy odměny buď na živnostenský list anebo provizním systémem. Prodáš-dostaneš nějaké procento z prodeje, neprodáš-nedostaneš nic. Když nemáš vlastní klientelu, ani autům nerozumíš, začínáš od nuly a než se ti podaří nějaký prodej, jsi stále bez peněz. Bohužel v Praze převažují tyto nabídky pracovních míst (prodej čehokoliv, finanční poradce, výživový poradce atd.) U všech platí, že minimálně 2 roky si budeš tvořit klientelu a získávat znalosti.